Na Mundial do Kaliningradu pojedziemy bezpośrednim pociągiem?

2018-01-01 20:30:00(ost. akt: 2018-01-01 18:27:50)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Niewykluczone, że po kilkuletniej przerwie znowu będzie kursować pociąg na trasie Kaliningrad-Trójmiasto z przesiadką w Braniewie. Testowe połączenie ma ruszyć 5 stycznia.
Jak podały rosyjskie portale, pierwszy pociąg ma pojechać 5 stycznia. Połączenie będzie obsługiwane po stronie rosyjskiej przez tamtejszego przewoźnika AO "KPPK", a od Braniewa do Trójmiasta przez Przewozy Regionalne z Gdyni. Skład ma przyjechać w południe do Trójmiasta, a wieczorem odjechać do Kaliningradu. To na razie tylko test, czy zrodzi się z tego stale połączenie, będzie w dużej mierze zależeć od frekwencji.Zdaniem Elżbiety Załuskiej, dyrektora oddziału warmińsko-mazurskiego Przewozów Regionalnych, takie połączenie kolejowe z sąsiadami jest potrzebne. — Taki pociąg ma sens, między sąsiadami musi być takie połączenie — uważa dyrektor Załuska.


Pociąg wyjedzie z dworca Jużnyj w Kaliningradzie o 7.57 i przyjedzie do Mamonowa o 8.37. Po kontroli granicznej pojedzie do Braniewa, gdzie po kontroli podróżni, którzy chcą jechać dalej, przesiądą się do pociągu Przewozów Regionalnych. W Gdyni pociąg ma być o godz.12.55. Z Kaliningradu do rosyjskiej granicy bilet ma kosztować 89 rubli, a z Braniewa do Gdyni — 29,20 zł. 


W Braniewie będzie też kontrola paszportowa celna. Jest tu specjalny terminal, podróżni wychodzący z pociągu przechodzą specjalnym tunelem i nie mają możliwości ominięcia polskiej kontroli.


Celnicy mają złe skojarzenie z poprzednim pociągiem, który kursował na tej trasie. Nazywany był potocznie „przemytnikiem”. A to z powodu kontrabandy, jaką na potęgę szmuglowali podróżni, głównie papierosy, które były upychane we wszystkich dostępnych miejscach, za ściankami, pod siedzeniami czy nawet w muszlach klozetowych. 
 — Nierzadko przy paczkach z kontrabandą był włożony drut kolczasty, żeby celnik nie mógł ich wyciągnąć gołą ręką — mówi podinspektor Ryszard Chudy, oficer prasowy z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.


Celnicy nie boją się jednak reaktywacji takiego połączenia do sąsiadów. 
—
Będziemy kontrolować, monitorować. Mamy doświadczenie z poprzednich lat, to wiemy, jak to może być — dodaje podinspektor Chudy. Powrót pociągu może mieć związek z Mundialem, który w przyszłym roku zostanie rozegrany w Rosji. Wiadomo, że w sąsiadującym z nami obwodzie kaliningradzkim zagrają w czerwcu m.in. reprezentacje Anglii, Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii, Chorwacji i Serbii. Kibice, szczególnie z innych krajów, mogliby korzystać z naszej bazy hotelowej, a na mecze pojechać pociągiem do Kaliningradu. Bez wątpienia pociąg na Mundial to chwytliwy argument za reaktywacją takiego połączenia. 


Trudno powiedzieć, co z tego się urodzi, szczególnie patrząc na zawirowania związane z małym ruchem granicznym z Rosją. Przypomnijmy, że rząd zawiesił w lipcu 2016 roku mały ruch graniczny z Rosją i Ukrainą na czas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. O ile jednak MRG z Ukrainą został przywrócony, tak z Rosją już nie.

Jednak patrząc na statystyki, ruch na granicy wcale aż tak nie zmalał. Już wcześniej wielu Rosjan miało wizy, które uprawniają do podróży nie tylko do Polski, ale na swobodne poruszanie się po całej strefie Schengen. Owszem ruch nieco spadł, ale dotyczy to podróżnych z Polski, bo większość podróżowała na zezwolenia małego ruchu granicznego, które były dwukrotnie tańsze niż wizy.

AM

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Oliva #2408705 | 82.177.*.* 3 sty 2018 00:40

  "...związek z Mundialem, który w przyszłym roku zostanie rozegrany w Rosji." nie słyszałem o "przełożeniu o rok mistrzostw,ktoś wie więcej... hi hi hi hi hihi hi hi

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. super pomysł #2408150 | 89.228.*.* 2 sty 2018 12:36

  też bym pohulał po Królewcu-Kaliningradzie ale te ceny wiz zniechęcają trochę...mimo wszystko super pomysł z tym pociągiem bo sąsiedzi słowianie o wspólnych korzeniach i podobnej kulturze i języku powinni się poznawac a nie budowac mury na granicy powodujące wrogośc...

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. trol warmiński #2408103 | 83.6.*.* 2 sty 2018 11:38

  Ten pociąg zaraz się przewróci!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Olsztyn #2408042 | 81.190.*.* 2 sty 2018 09:42

   Brudasy wymuszają łapówki od Polaków, to brak szacunku do Nas. Politycy powinni zrobić z tym porządek wdrażając dużo droższe wizy dla rosjan. Polaków wszędzie depczą i każą płacić za chęć do życia, aci kretyni im "tax free"

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Szymek #2408033 | 82.160.*.* 2 sty 2018 09:23

    No i super. Z chęcią zwiedzę Kalingrad, podobno mocna w niego inwestują przed mundialem

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (11)