Umowa na olsztyńską odpowiedź na Centrum Nauki Kopernik podpisana [WIDEO]

2017-12-22 08:57:10(ost. akt: 2017-12-23 08:51:19)

Autor zdjęcia: arch. UWM

To nie będzie kolejne muzeum, a miejsce, które zainspiruje. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski planuje budowę Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. To ma być nasza odpowiedź na warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Umowę na budowę centrum podpisano w piątek, 22 grudnia.
Superwiadomość! — tak zareagowała Justyna Sobuń, mama dwójki dzieci, na informację o planowanej budowie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji — Bywamy w Centrum Nauki Kopernik i to miejsce adresowane do ludzi w każdym wieku. Wspaniała inicjatywa, dzięki której dzieci można odciągnąć od laptopów. Sama w takim centrum czuję się jak dziecko poznające świat.

Strefa zabaw dla najmłodszych, laboratoria i wystawy. Wielofunkcyjna sala wykładowa z możliwością podziału na dwie mniejsze oraz miejsce na tzw. ekspozycję ruchomą. Do tego obserwatorium astronomiczne i wyjście na dach umożliwiające obserwacje nieba. A na dziedzińcu wahadło Foucalta. Całkowity koszt projektu to 25,6 mln złotych. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otrzyma 16,6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na budowę i wyposażenie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji.

Nowy obiekt powstanie między Centrum Konferencyjnym a Wydziałem Humanistycznym. Ma popularyzować naukę i innowacje wśród mieszkańców naszego województwa, szczególnie tych najmłodszych.

— Takiego miejsca nie było w Olsztynie — mówi Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. — Nie będzie może tak duże jak Centrum Nauki Kopernik, ale równie atrakcyjne. Chcemy, by było miejscem popularyzowania nauki i prezentacji osiągnięć badawczych naszego uniwersytetu, w którym uczestniczyć będą uczniowie szkół podstawowych, średnich, a nawet dzieci.


A co na to najbardziej zainteresowani, czyli rodzice?
— Świetny pomysł! Moja córka była już trzy razy w z klasą w Gdyni. Co roku zastanawiałam się, po co jeździć tyle razy w jedno miejsce. Zmieniłam zdanie, gdy pojechałam tam z nimi — wspomina Urszula Geszczyńska, mama 9-letniej Karoliny. — Dzieciom brakowało czasu na wszystkie atrakcje.
— Pamiętam, jaką cudowną nowością były olsztyńskie biblioteki Planeta i Abecadło. Teraz jest szansa na kolejne świetne miejsce dla małych i dużych — dodaje Magdalena Brzezińska. — Już nie mogę się doczekać.
— Kiedy do Olsztyna z wystawami tematycznymi przyjeżdżało Centrum Nauki Kopernik, zawsze były tam tłumy. Może takie centrum nauki w Olsztynie odczarowałoby region? — zastanawia się z kolei Monika Wiertel.

Niektórzy mają już pomysły, co mogłoby być atrakcją tego miejsca. Podpowiadają, że warto byłoby zorganizować w Centrum cykliczne warsztaty dla dzieci,bo wiedza zdobyta w taki sposób zostaje na dłużej.
— Superpomysł. Nie każdy ma możliwość pojechania do takiego centrum aż do Warszawy — cieszy się pani Emilia Pruszkowska.
— Byliśmy w czasie wakacji w Centrum Experyment i Hewelianum. To piękne miejsca, w których dużo dowiedzieliśmy się i nauczyliśmy. Cieszę się, że będzie u nas w Olsztynie — dodaje Anna Konopińska.

Mamy są zachwycone, ale na inwestycję i wielkie otwarcie jeszcze poczekamy.
Ten czterokondygnacyjny obiekt będzie miał ponad 3,1 tys. mkw powierzchni użytkowej. Rozpoczęcie prac budowlanych jest zaplanowane na drugą połowę marca 2018 roku. Zakończenie prac budowlanych powinno nastąpić w czerwcu 2020 roku. Otwarcie Centrum przewiduje się na pierwszy kwartał 2021 roku.

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. *** #2415684 | 90.213.*.* 11 sty 2018 17:58

  i to wszystko dla tych wstrętnych, rozwrzeszczanych bachorów ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ox #2404045 | 94.254.*.* 24 gru 2017 11:37

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Pomyslcie ile za tą kasę można wykształcić lekarzy których ciągle brakuje.Co to jest 40 osób które kończą wydział i jadą w siną dal.Kolejna zabawa za nasze podatki.

  1. Realista #2403544 | 81.190.*.* 23 gru 2017 11:10

   Czemu w Kortowie a nie w centrum?

   Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Poproszę o jeszcze kilka odpowiedzi #2398675 | 95.90.*.* 15 gru 2017 16:30

    Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji to wspaniały pomysł. Ale poproszę o jeszcze kilka innych "odpowiedzi". Pierwszą to autostrada do Białegostoku, druga to zamknięcie olsztyńskiej obwodnicy w pierścień, trzecia to wyremontowanie wszystkich ulic w Olsztynie, czwarta to wyprostowanie drogi Olsztyn-Szymany, Szymany -"7", Szymany-Pisz, Szymany-Ostrołęka, czyli mówiąc po ludzku skomunikowanie leśnego lotniska z cywilizacją! Gwarantuję, że zaczną się wtedy inwestycje w regionie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Pomysłowy D. #2398633 | 46.77.*.* 15 gru 2017 15:09

     Przy wejściu do budynku powinna stać galeria wypchanych trocinami rektorów UW-M

     Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (30)