Reaguj, gdy widzisz przemoc

2017-12-08 12:00:00(ost. akt: 2017-12-11 12:58:51)
Gminna Biblioteka w Świątkach

Gminna Biblioteka w Świątkach

Autor zdjęcia: Arch. biblioteki

Do niedzieli trwa kampania „Biała wstążka”. Powiat olsztyński ponownie włączył się w akcję, która ma zwrócić uwagę na przemoc ze względu na płeć. Kobiety mają szansę dowiedzieć się, co robić w sytuacji, kiedy czują się zagrożone.
Krzysztof Rubas, specjalista psychoterapii i rehabilitacji osób uzależnionych i współuzależnionych oraz specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zauważa, że najczęstsze są przypadki stosowania przemocy po piciu alkoholu. — To 80 proc. wszystkich zdarzeń. Alkohol jest wyzwalaczem. Zdarzają się bójki w rodzinie, kłopoty wychowawcze, zaniedbywanie swoich obowiązków, wykorzystywanie męskich i damskich przywilejów — opowiada.

Przemoc kojarzy się z siniakami na ciele i śladami. Ale są formy przemocy, które nie pozostawiają śladów. W jaki sposób je rozpoznać? — Istnieje coś takiego jak przemoc psychiczna. To na przykład ubliżanie, używanie wyzwisk, tłamszenie poczucia własnej wartości. Tego jest mnóstwo. Jest też przemoc ekonomiczna. Ludziom trzeba uświadomić, co jest przemocą, a co nie. To cały proces terapeutyczny. Używamy różnych porównań, stosujemy techniki obrazowe. To daje ofierze pogląd. Używamy parafrazy, żeby ofiara potrafiła zobaczyć, w jakiej sytuacji się znajduje. Żeby szła w kierunku mechanizmów obronnych — tłumaczy Krzysztof Rubas i dodaje, że działania przeciwko przemocy powinny być realizowane w każdej gminie.

Jedną z kampanii mającą zwrócić uwagę na przemoc ze względu na płeć jest „Biała Wstążka”. To akcja prowadzona w 55 krajach świata. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie. Właśnie wtedy w zaledwie sześć tygodni 100 tysięcy mężczyzn w tym kraju przypięło sobie białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą reagować, widząc przejawy agresji wobec nich.

Kolejny rok z rzędu powiat olsztyński włączył się w tę ogólnoświatową kampanię, czyli akcję skierowaną do mężczyzn, mającą na celu walkę z przemocą wobec kobiet.

Na liście instytucji, które podczas kampanii otwierają swoje drzwi, był m.in. Urząd Gminy w Świątkach.

— Mogliśmy podpowiedzieć, jakich zachowań nie należy akceptować, powiedzieć, co jest przemocą, a co nie — opowiada Monika Ćwiek, pełnomocniczka wójta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień. — Zadzwonił do nas mężczyzna, który nie wiedział, jak poradzić sobie ze starszą osobą, która nadużywała alkoholu. Była też kobieta, która zechciała opowiedzieć o sobie, o tym, jak wyzwoliła się z przemocowej relacji. Mówiła, że przyjaciółki nie chciały wierzyć, że jest krzywdzona.

W Świątkach pomoc można uzyskać każdego dnia, nie tylko podczas kampanii. — Reagujemy na bieżąco — mówi Monika Ćwiek. — Od początku roku w gminie Świątki założono 30 Niebieskich Kart, z czego 16 procedur było wszczętych w ubiegłym roku. Dziś mamy tylko 6 kart, bo 24 zostały zamknięte. To wiele mówi. W tym roku aż 11 osób podjęło terapię dla osób uzależnionych od alkoholu.
Co możemy zrobić, jeśli sami lub ktoś z naszych bliskich doświadcza przemocy? — W naszym powiecie jest wiele instytucji i organizacji, do których można się zgłosić. Oczywiście w takich przypadkach powiadamiamy też policję. Można też zadzwonić na Niebieską Linię — odpowiada Monika Ćwiek.

W tym roku do „Białej Wstążki” włączyła się także Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach. — Nasza biblioteka zajęła trzecie miejsce w Polsce w rankingu bibliotek, więc to o czymś świadczy. Zawsze chętnie włączamy się do tego typu akcji. Teraz także można było na nas liczyć. Nasi czytelnicy mogli skorzystać z odpowiedniej literatury — wspomina nasza rozmówczyni.

A jak sytuacja wygląda w Olsztynie? W ubiegłym roku w Olsztynie policjanci sporządzili 3093 formularzy dotyczące Niebieskiej Karty. Od stycznia do października 2017 założono 1213 Niebieskich Kart.

Co powoduje spadek Niebieskich Kart? — Widoczny spadek liczby zgłoszeń przemocy w rodzinie jest wynikiem rzetelnej i efektywnej pracy funkcjonariuszy wykonujących czynności w tym obszarze — uważa Izabela Kołpakowska, oficer prasowy KMP w Olszynie. — Komenda Miejska Policji w Olsztynie wprowadziła, jako stały element, proces doskonalenia zawodowego policjantów w celu podwyższania standardów skuteczności i efektywności realizowanych działań w obszarze procedury Niebieska Karta.

at


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ZAPOMNIAŁEM #2395380 | 95.40.*.* 11 gru 2017 10:35

    W ŚWIĄTKACH DZIĘKI KŁAMSTWOM JEDNEGO PANA SKAZANO NA 30MIESIĘCY, WYPEŁNIŁ STATYSTYKI , PO CZASIE WYCHODZI PRAWDA ALE NIKT JEJ JUŻ NIE CHCE , SEKTOR PRAWA TO BEZPRAWIE

    odpowiedz na ten komentarz

  2. PROSZĘ O JEDNO #2395377 | 95.40.*.* 11 gru 2017 10:33

    TO O CZYM MÓWIMY ROZPATRZMY ŻE TO KOBIETA JEST SPRAWCĄ PRZEMOCY. ŻYJĘ W ZWIĄZKU PARTNERSKIM I WIDZĘ JAK SPRAWCA PRZEMOCY /PARTNERKA/ SIĘ MĘCZY CHCĄC KONTROLOWAĆ MNIE, DRAKA POJAWIA SIĘ NA KAŻDYM KROKU , STOSUJE PRZEMOC PSYCHICZNĄ, EKONOMICZNĄ I SEKSUALNĄ

    odpowiedz na ten komentarz