Mrągowo wolne od smogu? Są dane Polskiego Alarmu Smogowego

2017-12-06 10:54:37(ost. akt: 2017-12-06 11:10:01)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane z 2016 roku zebrane przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wśród miast o najniższej liczbie dni ze stężeniem PM10 większym niż 50 mikrogramów na metr sześcienny znalazło się Mrągowo.
Zestawienie Polskiego Alarmu Smogowego dotyczy najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, uwzględniając pomiary pyłu PM10 oraz rakotwórczego benzo(a)piranu. Jak wynika z analizy, poziom zanieczyszczenia został przekroczony w 24 miastach w Polsce, zlokalizowanych w większości na terenie Śląska, Małopolski i Łódzkiego.

Jak podkreśla Polski Alarm Smogowy - zanieczyszczonym, "smogowym" powietrzem nie można oddychać więcej niż 35 dni w roku. Niestety i te normy w wielu miastach zostały przekroczone. Rekordzistą był Kraków, w którym w 2016 roku wystąpiło 165 takich dni.

Sytuacja na Warmii i Mazurach na szczęście nie jest tak dramatyczna. Stolica Warmii i Mazur znalazła się wśród miast o najniższej liczbie dni ze stężeniem PM10 przekraczający dopuszczalne normy. W Olsztynie w 2016 r. odnotowano 11 takich dni, a w Mrągowie 13. Poza tym dobrze wypadły też Białystok (2 dni), Sopot i Suwałki (po 3 dni), Gdynia (5 dni), Słupsk (6 dni), Gdańsk (9 dni), Piwniczna (10 dni) i Szczecin (13 dni). Polski Alarm Smogowy przypomina, że głównym źródłem rakotwórczego benzo(a)pirenu są gospodarstwa domowe z przestarzałymi piecami węglowymi.

Dobre liczby cieszą, ale niezależnie od tego podejmujemy działania, których celem jest jeszcze większe ograniczenie niebezpiecznych substancji w powietrzu. Stąd m.in. dopłaty do wymiany starych pieców albo podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Źródło: UM Olsztyn

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gość #2392603 | 94.254.*.* 7 gru 2017 12:01

    Mój ojciec ma raka płuc nigdy nie palił papierosów ..... co jest przyczyna jego choroby ? mieszka całe życie nie opadal dużego komina który wydala z siebie ogromne pokłady dymu i smogu ..... rak wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy chemiczne" czyli na cykle chemii i Tato wyszukał w necie Sklep internetowy i kupił tam ekstrakt konopny CBD + CBDA 6 % , napisze stronę choć co nie który będą odbierać to za reklamę www konopiafarmacja pl , ale warto kupić takie rzeczy z sprawdzonych źródeł Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o 40%. Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans a teraz przychodzą i robią "rybkę".... Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud.... hmmmm jednak uważam że ustawa antysmogowa powinna wejść w życie jak najszybciej nie chcemy chyba patrzeć na to jak będą na nowotwór chorować nasi bliscy nasze dzieci !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz