Nawiedzony dom to sprawa dla księdza egzorcysty [WYWIAD]

2017-12-04 09:23:19(ost. akt: 2017-12-04 09:39:27)
Ksiądz Kazimierz Dawcewicz

Ksiądz Kazimierz Dawcewicz

Autor zdjęcia: archiwum GO

W Turzy Wielkiej k. Działdowa rodzina uciekła w panice z domu w obawie przed nieznaną siłą. O tej sprawie rozmawiamy z księdzem egzorcystą z archidiecezji warmińskiej ks. kan. dr. Kazimierzem Dawcewiczem z Dywit.
— W Turzy Wielkiej, która należy do diecezji toruńskiej, rodzina uciekła z domu. Domownicy mówią, że w ich stronę leciały różne przedmioty.
— Nie wiem, nie byłem tam (diecezja toruńska ma swoich egzorcystów — red.). Trudno mi powiedzieć, czy jest to dom, w którym kiedyś ktoś odprawiał jakieś seanse spirytystyczne, czy oddawał kult szatanowi. Trzeba byłoby zbadać też historię domu, ludzi, którzy tam mieszkają.
— Zdarzyło się księdzu, że ktoś opowiadał, że jakaś siła rzuca w niego różnymi przedmiotami?
— Nie spotkałem się z czymś takim.
— O egzorcystach, ich pracy większość z nas wie tyle, co z filmu choćby głośnego obrazu „Egzorcysta” z 1973 roku.
— I niektórzy mówią, że egzorcysta egzorcyzmuje ludzi. Niektóre filmy przedstawiają pracę egzorcysty i jakąś pewną prawdę, a inne to po prostu tylko wymysły. Bardzo dużo czasu egzorcysta poświęca na spotkania z ludźmi, na wysłuchanie ich historii. Później musi podjąć decyzję. Czy mamy do czynienia z jakimiś psychicznymi zmianami, chorobą, a gdy nie jest pewny danej sytuacji, może odprawić krótki egzorcyzm nad daną osobą.
— A w miejscu, żeby wypędzić stamtąd złego ducha?
— Jest też coś takiego, że się modlimy, jest modlitwa nad pomieszczeniami, domem. Pomocą jest też egzorcyzmowana sól, którą rozsypuje się w miejscach, gdzie odczuwa się jakieś działanie złego ducha. Opętań nie ma dużo, ale bardzo dużo jest zniewoleń ludzkich. Jeżeli mamy do czynienia z rodziną, która jest uzależniona od alkoholu, to można sobie wyobrazić, co się dzieje w takiej rodzinie, przemoc itd. I jak ktoś wychodzi z takiej rodziny: żona, dzieci to ludzie ci są porozbijani, poranieni. I potrzebują pomocy duchowej, ale też psychologicznej. Czasami pewne ich zachowania mogą wyglądać, że jest to działanie złego ducha. To może być taka psychiczna, głęboko ukryta agresja w człowieku.
— Często ksiądz jeździ do ludzi, żeby odprawiać tam egzorcyzmy?
— Najczęściej ludzie przyjeżdżają do mnie do Dywit. Często, kiedy już rozmawiam się z człowiekiem, okazuje się, że jego pewne obsesje wiążą się z pewnymi zranieniami natury psychicznej, duchowej. Dlatego pierwszą rzeczą, do której zachęcam, to spowiedź święta, to jest egzorcyzm egzorcyzmów. Trzeba dobrze rozpoznać, czy ktoś jest pod wpływem złego ducha, czy to są emocje wynikłe z psychiki.
— Ksiądz miał do czynienia z przypadkami, że ktoś był pod wpływem złego ducha, był opętany?
— Kiedy człowiek popełnia grzech, to można powiedzieć, że jest już pod wpływem złego ducha. Trwanie w grzechu to już jest zniewolenie, któremu człowiek się oddaje. Z drugiej strony codzienna modlitwa, msza co niedzielę, systematyczna spowiedź, to są miejsca uzdrowień, siły duchowej. Jeżeli człowiek żyje zgodnie z Bożymi przykazaniami, jeżeli systematycznie się spowiada, spełnia uczynki miłosierne, co do duszy, co do ciała, pomaga ludziom w zasadzie nie jest do zdobycia dla złego ducha. Chociaż są przypadki kuszeń złego ducha, które miały miejsce choćby w przypadku życia ojca Pio.
— Większości ludziom wydaje się, że ksiądz egzorcysta wygania z człowieka złego ducha.
— Nie, tak nie można mówić, to jest posługa, a egzorcystów wyznacza biskup. Ludzie korzystają z tzw. egzorcystów świeckich, ale nie są to egzorcyści, to są jacyś samozwańcy. Biskup wyznaczając egzorcystę, kieruje się tym, że egzorcysta to człowiek wiary, pełen zasad moralnych, zna teologię i orientuje się w sprawach psychologii.

am


Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hjkgn #2392610 | 31.0.*.* 7 gru 2017 12:12

  rutkowski sprawe rozwali

  odpowiedz na ten komentarz

 2. mario J #2392438 | 94.254.*.* 7 gru 2017 08:42

  W XXI wieku są ludzie co wierzą w bajki. Jeśli klecha po studiach potrafi wygonić z człowieka "złego ducha" to dlaczego nie potrafi ze swego kolegi w czarnej kiecce wygonić molestowanie czy alkoholizm? Iluż księży jest alkoholikami? Iluż księży molestuje dzieci? Iluż księży jest w związkach z kobietami i mają dzieci a jest CELIBAT? Dlaczego taki "dobry"egzorcysta nie naprawi takiego księdza grzesznika? Czy egzorcysta to tylko zwykłego człowieka potrafi odczarować? Najpierw należy posprzątać swoje "podwórko" a potem sprzątać dalej. Ja i nie tylko uważam że to pic na wodę. Takie stare powiedzenie na temat duchów brzmiało:...Cud się stał pewnego razu.Dziad przemówił do obrazu. A obraz do niego ANI RAZU....Drzwi się same otwierały...gdy je baby napierały. Czy tu trzeba egzorcysty czy logicznie pomyśleć?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ja #2392204 | 31.0.*.* 6 gru 2017 21:33

  Dziwne ze od wersalki się zaczęło to by nikt nie sprzedawał używanych mebli,pozatym ludzie mieszkają w poniemieckich domach kupują mieszkania gdzie były morderstwa mieszkają i duchy nie straszą jest to dziwne że tak porostu przyszedł demon na innym portalu pisze że syn tych ludzi bawił się w wywoływanie duchów i w to wierzę wywołał ducha złego i żaden egzorcysta nie pomoże on sam musi go z tego domu wypedzic

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. do Egzorcysta #2390724 | 46.112.*.*4 gru 2017 #2391800 | 46.230.*.* 6 gru 2017 12:21

  Ja też słyszę niewidzialne głosy... od dawna... właściwie to odkąd pamiętam słyszę tylko niewidzialne głosy. Słyszę je, ale nie widzę. Czy to znaczy, że jestem wybrańcem i też mogę zostać egzorcystą? Dobrze za to płacą?

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Miriam #2391151 | 92.1.*.* 5 gru 2017 15:48

  Po pierwsze Ci ludzie musza zaczac czytac Biblie. Po druge to nie moze byc duch bo ja wiemy z Biblii Jezus mowil ze dusza zadna sie do naszego swiata nie przedostanie. Po trzecie trzeba tam poslac ludzi wierzacych Biblijnie i musza czytac Slowo Boze. Ludzie musza powyzucac wszystkie figurki obrazy swietych bo to przyczyna jeat straszenia. Zaden ksiadz nie pomoze. Tylko Bog moze wam pomoc.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (34)