Skały inspirują. Warsztaty geologiczno-artystyczne dla nauczycieli [zdjęcia]

2017-12-01 14:24:04(ost. akt: 2017-12-01 18:17:38)

Autor zdjęcia: archiuwm szkoły

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie od wielu lat współpracuje z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej w zakresie realizacji szkoleń dla nauczycieli. 18 listopada 2018 roku odbyły się warsztaty geologiczno-artystyczne dla nauczycieli województwa warmińsko-mazurskiego.
Na spotkanie przybyło 50 nauczycieli, którzy chcieli poznać sposoby rozbudzania zainteresowań geologicznych u dzieci w wieku przedszkolnym i klasach I-III, a także możliwości wykorzystania skał do działalności artystycznej. Uroczystego otwarcia warsztatów dokonał wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski, który zwrócił szczególną uwagę na działania szkoły w zakresie edukacji ekologicznej. Kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej Alicja Szarzyńska podkreśliła, że skały i skamieniałości pozwalają odbyć wycieczkę w „czasie geologicznym”, a to spotkanie stanowi okazję do wymiany doświadczeń w zakresie rozwijania zainteresowań przyrodą nieożywioną. Prowadząca warsztaty Hanna Kirchhof przedstawiła prezentację, pokazującą w jaki sposób można rozbudzić zainteresowania geologiczne na przykładzie Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie.

Placówka utworzyła i rozbudowała lapidarium szkolne, prowadziła warsztaty geologiczno-paleontologiczne dla rodziców i dzieci przedszkolnych, organizowała wyjazdy do Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, spotkania z geologiem, wakacyjne konkursy „Zostań łowcą skał”, utworzyła kącik geologiczny, organizowała konkursy fotograficzne- „Architektura czerwonej cegły”, warsztaty garncarskie, wszystkie te działania doprowadziły do uzyskania przez placówkę Geocertyfikatu (15 kwietnia 2015r.). Geocertyfikat wojewódzki otrzymały tylko te placówki oświatowe, które w swoich działaniach edukacyjnych i wychowawczych wyróżniły się podejmowaniem zagadnień georóżnorodności otoczenia.

W dalszej części spotkania został zaprezentowany scenariusz „Skały i skamieniałości- ślady przeszłości” dla uczniów klas I-III. Scenariusz autorstwa Hanny Kirchhof, Alicji Szarzyńskiej i Mariusza Zasadzińskiego przeznaczony do realizacji w ramach projektu edukacyjnego. Realizacja przedstawionych w scenariuszu zadań pozwoli na rozwijanie kompetencji matematycznych, naukowo-technicznych oraz umiejętności uczenia się. Poprzez realizację założeń projektu uczniowie postrzegać będą skały nie jako zwykłe kamienie, ale składniki przyrody, w których zapisana jest przeszłość Ziemi.

Uczestnicy sobotnich warsztatów aktywnie pracowali na kilku stanowiskach geologiczno-artystycznych: „Piaskowe obrazy”, „Eco-manufaktura- kompozycje z patyków i kamieni”, „Palec drąży skałę-propozycja zajęć z wykorzystaniem gliny”, „Kamienni jubilerzy”, „Twórcy skamieniałości”.

Instruktorami przy wymienionych stanowiskach byli nauczyciele tutejszej placówki: Monika Ciecińska, Alicja Knitter, Karolina Januszewska, Iwona Cybulska, Anna Rogożyńska, Katarzyna Bach, Marzena Gapińska, Iwona Kozłowska. Zdobyta wiedza i doświadczenie podczas realizacji warsztatów pozwoliła na rozbudzanie zainteresowań geologiczno-artystycznych. Wykonane prace stały się inspiracją do dalszych działań ze swoimi uczniami, a także ciekawym sposobem na zagospodarowanie wolnego czasu w świetlicy szkolnej, miłym upominkiem dla bliskiej nam osoby.
To sobotnie twórcze spotkanie pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników, którzy dowiedli, że praca z małym dzieckiem jest wielkim wyzwaniem.

Wspólne działania pobudziły kreatywność nauczycieli i utwierdziły w przekonaniu, że szkolenia, wymiana doświadczeń służą osobistemu rozwojowi a także rozwojowi naszych uczniów. Dziś wiemy, że wiedza na temat przyrody nieożywionej przekazywana w formie zabawy, aktywności, pozwala na wprowadzanie nowych terminów i pojęć a także pozwala uczniom na samodzielne dochodzenie do wiedzy.

Hanna Kirchhof
dzialdowo@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij