Bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

2017-11-25 15:23:30(ost. akt: 2017-11-25 15:46:06)

Autor zdjęcia: Marek

W naszym mieście, na głównej ulicy dochodzi do coraz częstszych potrąceń pieszych na przejściach do tego przeznaczonych, czyli tzw. "zebrach". Sam byłem świadkiem takiego wydarzenia przed "Kaprysem".
Czyżby władze samorządowe problemu nie zauważyły? A może uważają za niewarty poświęcenia dyskusji na sesjach rady miejskiej? Dla niektórych radnych ważniejsze było wielominutowe poświęcenie czasu podczas obrad sesji na dyskusję np. o tym, że popiersie J. Piłsudskiego podzieli węgorzewskie społeczeństwo, gdyż ta postać może źle się kojarzyć mniejszości ukraińskiej zamieszkującej nasze tereny.
Nam nie potrzeba takich i podobnych dyskusji, lecz natychmiastowego działania radnych i burmistrza w sprawie bardzo ważnej, jaką są ostatnie i wcześniejsze potrącenia pieszych na przejściach. O tradycyjnej formułce, którą słyszymy od kilku lat, że główna ulica nie należy do naszej gminy, również nie mamy zamiaru wysłuchiwać. To nie powinno być usprawiedliwieniem dla samorządu.

Czas na działania:
1. Podstawowa sprawa to inwestycja w dodatkowe lampy ledowe, które tworzą białe światło. Promienie światła powinny oświetlać nie tylko samo przejście, ale również obszar przylegający przejściu, tak aby kierowca wyraźnie widział pieszego już przed "zebrą".
2. Lampy powinny zostać zainstalowane w pierwszym miejscu tam, gdzie najwięcej potrąceń. W następnych etapach stawianie lamp od centrum miasta do wylotów na Giżycko i Kętrzyn. Ogólnie docelowo na całej długości głównych ulic.
3. Co do kosztów, inwestycja w tego typu lampy zwróci się po pewnym czasie ponieważ energia ledowa jest tańsza.

Oczywiście wiadomym jest, że oświetlenie wszystkich przejść nie wiem jak cudownymi lampami nie wyeliminuje w stu procentach wypadki na ulicach, jest jeszcze tzw. czynnik ludzki, rozwaga kierowców i pieszych. Jednak odpowiednie dodatkowe naświetlenia przejść sprawdzają się w innych miastach, które zainwestowały w bezpieczeństwo swoich mieszkańców. A więc wybrańcy ludu, tzw. "osoby zaufania społecznego" i nie wiem jak Was jeszcze określić albo jak sami mówicie o sobie samych przed kamerą nagrywającą obrady sesji "jesteśmy służbą dla społeczeństwa" - do dzieła, a nie czekać na ostatni okres przed wyborami, kiedy to będziecie obiecywać różne cuda.
(Marek)


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Mario

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. men #2391411 | 217.99.*.* 5 gru 2017 20:49

  Przypominam wszystkim internetowym krzykaczom , że gmina Węgorzewo to nie tylko ulica Zamkowa i przejścia dla pieszych . Gmina Węgorzewo to też Dłużec , Radzieje , Pilwa , Sztynort ,Ogonki , Stręgiel , Wysiecza , Jakunowo , Wilkowo , Łęgwarowo , Pasternak , Guje , Karłowo , Tarławki , Róże i pozostałe wioski . Proponuje przejechać się do tych wsi po zmroku , i szczerze powiedzieć czy ważniejsze jest dostawienie dodatkowych latarni na ul. Zamkowej , czy załatanie dziur na wiejskich drogach . Gmina planuje wydać 150 000 żł na cztery latarnie , jest to taka sama kwota jaką gmina wydaje na łatanie dziur we wszystkich wsiach naszej gminy .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stach #2385342 | 193.164.*.* 29 lis 2017 06:36

  Dziwię się radnemu J Urbanowi, który sam miał przykre doświadczenia na przejściu ulicy Zamkowej. Po tym co dzieje się od jakiegoś czasu na głównej ulicy i to obok budynku w którym radny mieszka , powinien wydrzeć od burmistrza dodatkowe oświetlenia Ale tak jak wyżej opisane, ważniejszea jest dyskusja o pomniku i mniejszości ukraińskiej, której rzekomo pomnik nie podoba się, niż dyskusja o bezpieczeństwie mieszkańców

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. piesza #2384938 | 173.254.*.* 28 lis 2017 17:51

   Przed chwilą kolejne potrącenie na przejściu dla pieszych. co powie władza, co na to burmistrz Piwowarczyk, a co powie przewodniczący rady miejskiej Wierzchowski. Zaskoczeni?

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. oloui #2383450 | 89.229.*.* 26 lis 2017 19:02

   26 11 2017 wszystkie przejscia oswietlone- wszystkie lampy sie swieca poza droga na Goldap

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. oloui #2383446 | 89.229.*.* 26 lis 2017 19:00

   popiersie J.Pilsudskiego jak najbardziej Tu jest POLSKA

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)