Gen. Waldemar Skrzypczak: Żeby zostać dobrym liderem, trzeba mieć autorytet [VIDEO]

2017-11-22 16:04:45(ost. akt: 2017-11-22 17:51:19)
Gen. Waldemar Skrzypczak podczas Kongresu Przyszłości w Olsztynie

Gen. Waldemar Skrzypczak podczas Kongresu Przyszłości w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Waldemar Skrzypczak, generał broni, dowódca Wojsk Lądowych podczas Kongresu Przyszłości w Olsztynie opowiedział o liderstwie. Jak podkreślił to trudna sztuka.
— Panie generale, jak zostać dobrym liderem?
— To trudne pytanie, na które można szukać odpowiedzi w wielu obszarach. Natomiast ja odpowiadając na nie mogę opierać się na moim doświadczeniu żołnierza dowódcy, który przez wiele lat dowodził, także poza granicami kraju, w czasie misji bojowych. Od razu powiem, że w wojsku mówi się bardziej o przywództwie niż o typowym liderowaniu jak w cywilu. Ale nie odbiegamy daleko od siebie, jeśli chodzi o umiejętności w dowodzeniu i zarządzaniu. Na tym opieramy swoje oświadczenia. A jak zostać dobrym liderem? Przede wszystkim trzeba mieć autorytet. To sprawa zasadnicza. Dobrym liderem jest więc osoba z autorytetem, wiedzą i doświadczeniem, która potrafi wszystko to wykorzystać w swojej pracy w kierowaniu ludźmi.

— A czym jest samo liderowanie?
— Liderowanie to nie tylko osiąganie celów w zakresie wykonywania zadań, ale przede wszystkim w kierowaniu zespołami ludzkimi. Ta umiejętność jest teraz bardzo poszukiwania, bo wciąż niewielu potrafi tymi zespołami kierować. Leadership to nowa dziedzina nauki, która u nas jest jeszcze bardzo zaniedbana. Ale wydaje się, że zaczyna się ona coraz bardziej rozwijać. Można więc powiedzieć, że za kilka, kilkanaście lat będziemy mieć naprawdę świetnych liderów. Tym bardziej, że polscy liderzy mocno wdzierają się do różnych obszarów funkcjonowania.

— Chyba najbardziej widać to w międzynarodowych korporacjach.
— Nie chodzi tu tylko o korporacje, ale, w zasadzie, o wszystkie dziedziny życia.

— Z tego co powiedział pan wcześniej wynika, że bycie liderem to trudna sztuka.
— To sztuka, która wynika z wykształcenia i cech charakteru danej osoby. Chodzi tu o pewne cechy, które człowiek wynosi z domu oraz o te cechy, które trzeba kształtować na uczelni. To również umiejętność adaptacji do warunków, kooperacji z ludźmi. To naprawdę wieloobszarowa dziedzina funkcjonowania w środowisku, w którym się pracuje. Liderstwo to duże wyzwanie, dlatego ważną rzeczą jest być do niego przygotowanym, żeby móc sprawnie kierować ludźmi.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nigdy Więcej. #2380579 | 37.47.*.* 23 lis 2017 07:01

  Zapomniał wspomnieć o złotym funduszu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ZONK #2380045 | 94.254.*.* 22 lis 2017 16:42

   Jak tam Kunie z Nowego Janowa Panie Generale ?Da sie dogonic rosyjski czolg ? Nich Pan pozdrowi ode mnie Dziwnego Antoniego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz