Świąteczny konwój z choinką z Mazur jest już w Alpach

2017-11-22 12:46:02 (ost. akt: 2017-11-22 12:50:10)
Okazała, 25-metrowa choinka, która tydzień transportowana jest z Mazur do Watykanu, dojechała do włoskich Alp. Świerk stanie na placu św. Piotra w Watykanie.
Już tydzień trwa transport bożonarodzeniowego drzewka z Puszczy Rominckiej do Watykanu. Ciężarówka pokonała już 1500 kilometrów i dotarła do włoskich Alp, a wyjątkowy ładunek jest cały czas w dobrym stanie. To ważne, bo na drzewko z Mazur patrzeć będą miliony ludzi na całym świecie. Świerk stanie na pl. św. Piotra w Watykanie jako bożonarodzeniowa choinka.

Drzewko zostanie udekorowana ozdobami przygotowanymi przez chore dzieci leczone we Włoszech na oddziałach onkologicznych. 7 grudnia zapłoną na niej lampki. A w uroczystości weźmie udział papież Franciszek. Na placu św. Piotra w Watykanie stanie również 51 świerków z Nadleśnictwa Maskulińskie z Puszczy Piskiej, jako uzupełnienie bożonarodzeniowej dekoracji.

Przypomnijmy, że świerk, który został wybrany do przekazania do Watykanu, rósł w Nadleśnictwie Gołdap w Puszczy Rominckiej i pochodził z samosiewu. Miał około 28 metrów wysokości, grubość pnia w dolnej części wynosiła 80 cm, a jego wiek ocenia się na około 70 lat. Świerk jest zdrowy i dorodny, ma symetryczną, zbieżystą, dobrze ukształtowaną koronę.

Wyjątkowy ładunek budzi po drodze wielkie zainteresowanie nie tylko kierowców, ale też dziennikarzy z lokalnych mediów, którzy wypytują transportujących wielki świerk o szczegóły tego przedsięwzięcia oraz robią zdjęcia.

Choinka od leśników z polskich lasów stanie po raz drugi na Placu św. Piotra w Watykanie. 20 lat temu, w 1997 roku, w tamtym miejscu stanął świerk z okolic Zakopanego, jako dar dziękczynny górali za pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.
am

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD