Policyjny mundur już nie taki atrakcyjny? Policja szuka chętnych do pracy wśród... bezrobotnych

2017-11-21 07:30:00(ost. akt: 2017-11-20 16:02:39)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Do policji dostać się nie jest tak łatwo. Trzeba przejść testy sprawnościowe i psychologiczne. Niektórych zdziwiło więc, że przyszłych policjantów szuka się wśród... bezrobotnych.
Według najświeższych danych do pracy w policji zarejestrowanych jest prawie 20 tys. kandydatów. Do służby, według szacunków, dostanie się około 3-4 tysiące z nich. Ostatnio głośno zrobiło się jednak o braku chętnych do założenia munduru m.in. w Brzegu (woj. dolnośląskie), gdzie do pracy w policji przez specjalne ulotki zachęcano... bezrobotnych.

Paweł Kukiz, na Facebooku napisał: „Polska Policja sięgnęła już takiego dna, że nikt nie chce tam pracować. W związku z tym „góra” poleciła, by brać kandydatów skąd się da, byleby „sztuka” była”.

W obronie takich działań stanęli jednak niektórzy internauci.

— Urząd pracy jest od tego, aby poszukiwać petentowi pracę. Jeśli nadaje się na dane stanowisko, dostaje zaproszenie. Nikt z marszu mu w policji pracy nie da, potem są testy, szkółka i szkolenia — odpisał politykowi pan Wojciech.
Wygląda na to, że Kukizowi chodziło jednak o to, że policja szuka kandydatów gdzie popadnie.

— Policjanci stracili część szacunku po ostatnich głośnych sprawach, gdy przekroczyli swoje uprawnienia — uważa pani Monika z Olsztyna. — Może dlatego brakuje im kandydatów? Dużą rolę gra tu też polityka.

— Wielu mówi, że to bezpieczny zawód, bo jest szybka emerytura i inne udogodnienia, a to bzdura — pisze pan Mateusz. — To przecież odpowiedzialność, ryzyko uszczerbku na zdrowiu, czasem igranie ze śmiercią. A zarobki nie są takie dobre, jak nam się wydaje.

Powstaje zatem pytanie: co w tym złego, że policja szuka kandydatów wśród bezrobotnych? Nie znajdzie ich przecież wśród osób spełniających się zawodowo. Samo dostanie się w szeregi policji też nie należy do łatwych. Trzeba bowiem przejść procedurę doboru, czyli m.in. testy wiedzy, sprawności fizycznej oraz psychologiczny. Poza tym kandydat musi być zdrowy i być osobą niekaraną.
16 listopada w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie rozpoczął się kurs podstawowy. Podobno kandydatów było znacznie mniej niż przygotowanych dla nich miejsc.

— Rocznie przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie przewija się blisko 8 tysięcy osób. Kurs podstawowy obejmuje 100 osób i odbywa się według przyjętego planu szkoleń — informuje podinsp. Marcin Piotrowski, rzecznik prasowy WSPol w Szczytnie. Pytany, czy w Szczytnie brakuje kandydatów mówi: — Kwestia liczby kandydatów do służby w policji nie leży w gestii Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Uczelnia otrzymuje stosowne zawiadomienie i rozpoczyna szkolenie. Szkolenia realizujemy według planu kierowanego do nas przez Komendę Główną Policji. Rozpoczynamy je dla tylu osób, ile wskazuje nam KGP — podkreśla. — Jeżeli są jakieś zmiany co do liczebności, to decyzje podejmowane są wcześniej. Nie w Szczytnie, ale właśnie w KGP.

KGP rozdysponowuje kursantów po całej Polsce. Szkolenie podstawowe odbywa się także w Pile, Słupsku, Legionowie i Katowicach.

O braki kadrowe w policji spytaliśmy też w Komendzie Głównej Policji oraz Komendzie Miejskiej w Olsztynie.

Niestety, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

pj

Komentarze (63) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. _stary #2385556 | 31.0.*.* 29 lis 2017 11:12

  Niestety jako stary policjant muszę zgodzi się z tym że nie liczy się staż i doświadczenie. Tyrasz wiele lat a awansuje się młodzież, nierobów, przyjaciół i krewnych lub tzw. cio.. czyli osoby które ruszają głowami na odprawach tak jak im każą bo poprostu nie mają jaj aby się wypowiedzieć!!! Jak tu mieć mieć motywację. A niestety czym wyżej tym gorzej. Wykruszają się już prawdziwi doświadczeni przełożeni dla których chciało się pracować bo szanowali ludzi. Obecni przełożeni nie mają pojęcia o robocie a bardzo często nie widzieli ulicy. Jak widać w jednostkach teraz liczy się tylko kto nosi baldachim nad księdzem na procesjach /wiadomo z jaką partią polityczną to wszystko ma powiązanie/ a niby policjant powinien być a polityczny. Tyle mówi się o znaczeniu dzielnicowych. JEDNO WIELKIE KŁAMSTWO !!! W POLSCE NIE MA DZIELNICOWYCH !!! JAK JEST GDZIEŚ TAKIE MIEJSCE TO GRATULUJĘ. ŻYCIE POKAZUJE ŻE DZIELNICOWY TO FIRMA SPRZĄTAJĄCA W POLICJI. Przynieś, zawieź pozamiataj. W policji nie liczy się praca prawdziwa w terenie a jedynie słupki i tylko o tym mówi się na odprawach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. rębacz #2384622 | 109.241.*.* 28 lis 2017 13:40

   a kto by chciał służyć u bandyty Błaszczaka

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. emeryt #2383077 | 109.90.*.* 26 lis 2017 10:11

   jak macie wujka w starostwie albo księdza w parafii to zapraszam do wszystkich Komend Policji. W en sposób zrobisz karierę. Osoby bez jaj i rozumu w głowie zostają naszymi przełożonymi.W każdej służbie jest kolesiostwo i w ten sposób funkcjonariusze awansują.Sam możesz dojść do piątej grupy w dochodzeniówce ale tam zostajesz zajeżdżony ,po 10-12 dyżurów domowych gdzie normalne można mieć 4 w tym jedną niedzielę . Nawet związki nic nie reagują bo z przełożonymi wódę walą aż oczami pójdzie . Przez lata służby jesteś zajebistym funkcjonariuszem ale jak ci się noga potknie chociaż raz to najpierw przełożeni sie od ciebie odwrócą a twój wakat bedą dzielić na innych. Jak pracowałem to nawet papier kupowałem tonery do drukarek bo była bieda i nikt mi nawet grosza nie zwrócił a jak były premie to dzielone były dla dziurawców albo wazeliniarzy!!!!!!W policji liczą się jedynie statystyki a rządzi policją kościół i starości !!!!!Pozdrawiam wszystkich emerytów którzy w porę odeszli z tego bagna.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. laps #2382981 | 31.135.*.* 25 lis 2017 23:49

   Ciekawa sprawa, ale w KGP i KWP wolnych etatów brak. Może tam rozgonić tych nierobów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  4. Jogi #2382960 | 83.22.*.* 25 lis 2017 23:07

   kiedyś bardzo chciałem a dziś żałuję i się wstydzę

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (63)