Osobę po pięćdziesiątce zatrudnię

2017-11-18 12:08:29(ost. akt: 2017-11-18 23:12:16)

Autor zdjęcia: Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Antoni Judziak jest dowodem na to, że do łask pracodawców wracają pracownicy po pięćdziesiątce. Oni sami mówią, że są dobrymi pracownikami, bo mają duże doświadczenie i nie są obciążeni obowiązkami rodzinnymi. No i są bardzo lojalni.
Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby po 50. roku życia. Mówi tak aż 94 proc. pracodawców. Najchętniej po pracowników po 50. roku życia sięga branża budowlana. Firmy szukają doświadczonych osób, którzy mają dużą wiedzę. A co więcej, w tym wieku chętniej się też swoją wiedzą dzielą.

A co jest największym atutem pracowników 50 plus? Pracodawcy wśród cech, które ich charakteryzują, na pierwszym miejscu wymieniają ich lojalność. — Zacznę od tego, że dzisiaj na rynku brakuje rąk do pracy, a jednocześnie niemal wszystkie firmy mają dużo zleceń — mówi Zbigniew Staniszewski, przedsiębiorca. — To moim zdaniem jeden z powodów, dla którego firmy chętnie zatrudniają osoby 50 plus. Chętnie zatrudniam kierowców powyżej pięćdziesiątki dlatego, że są to osoby rozważne, rozsądne i zanim podejmą decyzję, starannie ją przemyślą. Trzeba też dodać, że te cechy są niezwykle istotne, bo powierza im się bardzo drogi sprzęt. Współczesna ciężarówka kosztuje pół miliona złotych. Rozbić ją można w sekundę, a kredyt spłaca się kilka lat.

Pracownicy powyżej 50. roku życia zaczęli być doceniani. Czy oni sami również zauważyli tę zmianę? — Tak, to się rzeczywiście zmienia. Widać to na przykładzie naszej firmy, gdzie teraz zatrudnia się coraz więcej osób starszych, bo docenia się ich doświadczenie — odpowiada 58-letni Antoni Judziak, operator pompy z 35-letnim stażem. — Uważam, że ludzie po pięćdziesiątce są dobrymi pracownikami, chociażby dzięki zdobytej wcześniej praktyce. Jestem operatorem sprzętu, a trzeba podkreślić, że to odpowiedzialna i ciężka praca, której ja jednak nigdy się nie bałem.

Antoni Judziak podkreśla, że dziś pracuje się dużo łatwiej, niż to było np. w latach 80. ubiegłego wieku. — Sprzęt jest niezawodny, w samochodach jest zainstalowana klimatyzacja. Nie można tego porównać do tego, co było przed laty — dodaje mężczyzna.

Pan Antoni podkreśla również, że zatrudnienie osób powyżej 50. roku życia jest atrakcyjne dla pracodawców.

— W tym wieku nikt nie musi się już zajmować dziećmi, może więc więcej czasu poświęcić pracy — przekonuje operator. — W tej chwili jest tak duże zapotrzebowanie na kierowców, że pracuje każdy, kto tylko chce.

Jednak na rynku jest zapotrzebowanie na pracowników z konkretnymi umiejętnościami. Jeśli się ich nie ma, trzeba... nadrobić zaległości. — Z wykształcenia jestem technikiem samochodowym, ale nigdy nie pracowałem w zawodzie — opowiada 56-letni pan Mirosław. — Potem przez 18 lat prowadziłem własną działalność handlową. Teraz szukam pracy. Jest ciężko, więc cały czas się szkolę.

A zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę stale rośnie. — Dla niektórych pracodawców odejście wielu osób na emeryturę może okazać się problemem. Na pewno powstanie wyrwa, którą trzeba będzie zapełnić. Firmy będą więc szukały nowych pracowników, ale ci nie zawsze będą tak doświadczeni jak starszy personel — zauważa Wiesław Drożdżyński, wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 40 latek #2406313 | 83.31.*.* 29 gru 2017 18:18

  A ja mam 40 jestem po administracji i nikt mnie nie potrzebuje nic kompletne zero

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Turbo #2377958 | 87.251.*.* 20 lis 2017 09:21

  to nie artykuł to darmowa reklama

  odpowiedz na ten komentarz

 3. duzy kazio #2377720 | 88.156.*.* 19 lis 2017 20:30

  A może być po dwóch albo trzech pięćdziesiątkach?

  odpowiedz na ten komentarz

 4. frajernia olsztyńska #2377652 | 95.160.*.* 19 lis 2017 18:29

  Typowy olsztyński "Janusz pracodawca" : Słuchaj to co mogę zaproponować to najniższa kraja no i jeszcze czasami dam ci coś pod stołem, no wiesz po co płacić podatki i ZUS, dam Ci jeszcze umowę o dzieło bo przecież jesteś artystą!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. yyy #2377598 | 88.156.*.* 19 lis 2017 16:34

   nie powracają do łask miernoto tylko nie ma kierowców i tyle więc nie sciemnac

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (25)