Powojenny Lidzbark na fotografii i pocztówce - wystawa
2017-11-14 15:01:27(ost. akt: 2017-11-14 15:08:16)
W piątek 10 listopada Oranżeria Kultury otworzyła wystawę nawiązującą do historii naszego miasta. Tym razem zaprezentowano publiczności zdjęcia powojennego Lidzbarka.
W ramach projektu „Lidzbark Warmiński 50-80, mapa miejsc – mapa wydarzeń” organizatorzy poprosili o udostępnianie zdjęć pokazujących miasto i jego mieszkańców w latach 1945-1989.
Blisko 50 osób i instytucji podzieliło się swoimi prywatnymi albumami, kronikami i wspomnieniami z czasów PRL-u, udostępniając ponad pół tysiąca zdjęć.
Zebrany materiał ułożył się w 20 tematycznych plansz uzupełnionych krótkim opisem tekstowym. Wśród tematów prezentowanych fotografii są charakterystyczne dla tamtej epoki wydarzenia, jak pochody, czyny społeczne, jubileusz urodzin Mikołaja Kopernika, a także miejsca – lidzbarskie szkoły, zakłady pracy czy zabytkowe budowle.
Otwarcie wystawy zgromadziło liczną publiczność. O głos poproszono kilka osób związanych z naszym miastem, które nawiązały opowieścią do tematów przedstawianych na planszach wystawowych.
Od Pani Ewy Huss – Nowosielskiej usłyszeliśmy kilka wspomnień związanych m.in z działalnością Mniejszości Niemieckiej. Pani Maria Daszkiewicz – przewodnik, która przez wiele lat prowadziła biuro PTTK na lidzbarskim przedzamczu, przybliżyła temat turystyki w powojennym Lidzbarku.
O jednym z największych wydarzeń kulturalnych tamtych czasów – Banku Miast – opowiedział Pan Władysław Strutyński. Z ogromną sympatią przyjęto wystąpienie siostry Blanki z żeńskiego zakonu Pallotynek, która przybliżyła historię tego zgromadzenia i działalność zakonu w naszym mieście.
Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu lidzbarczan, którzy zechcieli podzielić się swoimi prywatnymi zbiorami i opowiedzieć w ten sposób o powojennej historii miasta.
Szczególne podziękowania otrzymały Panie – Bożena Bąk i Barbara Szewczyk, które wyjątkowo zaangażowały się w zbieranie materiałów do wystawy. Obie Panie oraz burmistrz miasta – Pan Jacek Wiśniowski, otworzyli symbolicznie wystawę.
Powstanie wystawy nie jest jednak zakończeniem działań związanych z projektem „Lidzbark Warmiński 50-80, mapa miejsc mapa wydarzeń”.
Widząc ogromne zainteresowanie i emocje związane z prezentacją zebranego materiału prosimy chętnych o dalsze udostępnianie zdjęć. Zebrany materiał zostanie w przyszłości zaprezentowany szerszej publiczności.
Miłą niespodzianką jest także informacja o powstaniu kalendarza na 2018 rok, który otrzymają wszyscy darczyńcy oraz osoby zaangażowane w powstanie wystawy.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu: oranzeria@lidzbarkw.pl lub tel. 517 262 146.
I.Treutle
I.Treutle
Czytaj e-wydanie
![](https://m.wm.pl/gofiles/GOOL_01.jpg)
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)
Oj Kromer, Kromer #2374730 | 217.153.*.* 15 lis 2017 10:27
Chyba nie widziałeś jeszcze wystawy. To jest historia powojennego Lidzbarka na podstawie nigdzie dotychczas nie publikowanych zdjęć, zebranych od mieszkańców miasta. Kolejna świetna inicjatywa Oranżerii. Byłem na rozpoczęciu i wzruszające były zarówno opowieści ludzi, jak i same zdjęcia. Dziękuję za tę piękną lekcję naszej współczesnej historii.
Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz
Kromer biskup #2374717 | 94.254.*.* 15 lis 2017 10:06
Ale już te zabytki i ulice powojenne widzieliśmy w Oranżerii Krasickiego w innym projekcie na który zostały wolozone pieniążki ?
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz