Pod Olsztynem zakończono prace archeologiczne. Teraz czas na podsumowanie ich rezultatów

2017-11-12 18:00:00(ost. akt: 2017-11-12 17:46:21)
wykopaliska Barczewko

wykopaliska Barczewko

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Zakończył się trzeci sezon wykopalisk archeologicznych w Barczewku. 21 listopada w Muzeum Nowoczesności w Olsztynie kierujący badaniami dr Arkadiusz Koperkiewicz z Gdańska podsumuje ich rezultaty.
Warmińskie Pompeje — tak nazwano pozostałości pruskiego miasteczka na wzgórzu pod Barczewkiem. Osadę, która jest datowana na pierwszą połowę XIV wieku, zburzyły i spaliły wojska litewskich książąt Kiejstuta i Olgierda w 1354 roku. Po tym wydarzeniu istniejącego przez dwadzieścia lat grodu, który leżał w sąsiedztwie rzeki Wadąg, już nie odbudowywano, założono natomiast nowe miasto, z zamkiem nad Pisą i Kiermasem. Miasto nazywało się Wartenburg, było to dzisiejsze Barczewo.

Kilka lat temu wykonano lotniczą fotografię wzgórza niedaleko Barczewka. Jego wygląd nasunął przypuszczenia, że ukryty jest tam średniowieczny gród. Zdjęcie obejrzał dr Arkadiusz Koperkiewicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Skojarzył je sobie z zapiskami ze średniowiecznych kronik niemieckich, m.in. Piotra z Dusburga, gdzie były wzmianki o leżącym na wzgórzu mieście.

Projekt uzyskał dofinansowanie z niemieckiego ministerstwa ds. kultury i mediów. Jesienią 2013 roku, po wstępnych badaniach, we współpracy z archeologami z Getyngi, rozpoczęły się wykopaliska. Dotychczasowe odkrycia potwierdziły zapiski z kronik.
— Miejsce to nazwaliśmy Warmińskimi Pompejami — mówi dr Arkadiusz Koperkiewicz. — Bo jak w Pompejach przez wybuch wulkanu, tak i tu mieszkańcy zostali zaskoczeni, i nikt nie ocalał — dodaje.

Wykopaliska pokazują, jak wyglądało życie codzienne południowej Warmii w początkach osadnictwa. Odkryto m.in. resztki średniowiecznych budowli. Miasto miało swój zamek, rynek, domy mieszkalne oraz domy o charakterze rzemieślniczym. Znaleziono jednostronnie bite monety, ozdoby, narzędzia gospodarstwa domowego i rolnicze, ceramikę, beczki do piwa, ciężarki do sieci rybackich, a także elementy uzbrojenia.

W sąsiedztwie leżał też cmentarz. Znaleziono tam m.in. szczątki matki z dzieckiem. W tym roku prace kontynuowano. Natrafiono m.in. na plombę tekstylną z Flandrii, średniowiecznej mekki kupców, czyli dzisiejszej Belgii. To oznacza, że osadnicy już wtedy utrzymywali kontakty kupieckie z zachodnią Europą.
— Naukowym skarbem jest natomiast to, że w pochówkach znaleźliśmy szczątki pierwszych osadników na Warmii — mówi dr Koperkiewicz. — Zmarłych chowano w trumnach z głową ułożoną na zachód, zgodnie z chrześcijańskim obyczajem.
W przyszłości artefakty zostaną wyeksponowane i niewykluczone, że być może nawet w Barczewie. A tymczasem o dotychczasowych wynikach badań opowie i zaprezentuje je na slajdach dr Arkadiusz Koperkiewicz. Spotkanie odbędzie się 21 listopada w Muzeum Nowoczesności.

A archeolodzy już dzisiaj zapowiadają, że w 2018 roku powrócą do Warmińskich Pompejów.

Władysław Katarzyński
w.katarzynski@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wolny Prus #2373809 | 83.6.*.* 14 lis 2017 00:14

  Ja przepraszam, ale idiota to pisał, czy badał? "pozostałości pruskiego miasteczka" Prusowie nie zakładali "miast". Moe chodzi o "niemieckich" osadników? "Wykopaliska pokazują, jak wyglądało życie codzienne południowej Warmii w początkach osadnictwa." Jakkiego osadnictwa??? Od wieków żyli tu prusowie!!! Mówimy więc o osadnictwie "niemieckim".

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Marcin #2373164 | 194.156.*.* 13 lis 2017 09:29

   Ten gród nie leżał nad rzeką Wadąg tylko był pięknie położony na wzniesieniu nad jeziorem Wadąg (obok była inna rzeczka, która dzisiaj nie istnieje). Czy jest wiadomo w jakich godzinach odbędzie się spotkanie w Muzeum Nowoczesności?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. www.skupaut-olsztyn.pl #2373072 | 94.254.*.* 13 lis 2017 06:03

    ciwkawe co po nas odkopia

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. % #2373019 | 37.47.*.* 12 lis 2017 22:06

     zostały tylko po nich butelki po nalewkach

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz