Proboszcz i Parafia Roku 2017

2017-11-03 09:14:22 (ost. akt: 2017-12-17 16:55:13)

Autor zdjęcia: Zbgniew Woźniak

Jaki powinien być idealny proboszcz? Która parafia zasługuje na miano parafii Roku 2017? Przekonamy się o tym tuż przed Bożym Narodzeniem.
Która parafia jest kierowana przez duszpasterza najbardziej zaangażowanego, i godnego naśladowania? Która z parafii tworzy najbardziej zżytą wspólnotę, wspierającą się wzajemnie oraz zaangażowaną w różne inicjatywy religijne?

Nasza akcja trwa do 18.12.2017 roku. Termin zgłaszania kandydatur upływa 18.12. 2017 roku o godzinie 08.00. Zgłoszeni mogą być wyłącznie proboszczowie i parafie z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.

Przez parafię rozumiemy każdą chrześcijańską wspólnotę religijną funkcjonująca na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Przez proboszcza rozumiemy nie tylko księży rzymskokatolickich, ale również innych duchownych chrześcijańskich.

Zgłoszenia: redakcja@gazetaolsztynska.pl
Uzasadnienienia zgłoszonych kandydatur mile widziane.

Regulamin: kliknij tutaj. Koszt wysłania jednego SMS 1,23 zł z VAT.UZASADNIENIA


W imieniu parafian zgłaszam księdza Grzegorza Królikowskiego do konkursu na Proboszcza Roku 2017. Ksiądz Grzegorz swoją obecnością i posługą kapłańską sprawił, że Parafia Błogosławionej Doroty w Elblągu to nie tylko piękny i zadbany kościół. Na terenie parafii modli się i działa 10 różnych wspólnot katolickich. Duży budynek plebanii to nie kólewstwo proboszcza, ale miejsce, w którym prężnie działa przedszkole katolickie, a od bieżącego roku również żłobek. Parafia posiada również jadłodajnię dla osób ubogich i bezdomnych. Codziennie wydawannych jest ok. 30 ciepłych posiłków. Światowy Dzień Ubogich stał się inspiracją dla naszego Proboszcza, który przygarnia osoby w trudnej sytuacji dając im możliwość skorzystania z prysznica i ogrzania się. Ksiądz Grzegorz dba o nasz rozwój duchowy poprzez głoszenie mądrych kazań, ale również troszczy się o naszą kondycję fizyczną - jest organizatorem wyjazdów letnich nad morze i jeziora oraz zimowych na narty. Jednoczy swoich parafian, ale nie tylko, na wspólnych balach andrzejkowych i karnawałowych. W każdą niedzielę po mszy św. zaprasza do działającej na terenie parafii, kawiarenki na pyszną kawę i ciasteczko serwowane przez młodzież "z Błogosławionej Doroty". Nasz Proboszcz to Człowiek - modli się z nami i pomaga nam, wspiera w naszych smutkach i dzieli się z nami radością życia.


W imieniu grupy parafian zgłaszamy księdza proboszcza rzymskokatolickiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Jana Nepomucena w Dąbrównie - księdza Mariana Glinkowskiego. Jest niezwykle skromnym księdzem o charyzmatycznej osobowości .Zawsze gotowy do niesienia pomocy potrzebującym i tym ,którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Jest On dla nas Parafian ważny i wyjątkowy, i dlatego uważamy ,że powinien zostać PROBOSZCZEM ROKU 2017.


Zgłaszam księdza proboszcza Andrzeja Plutę z Parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie.
Ksiądz proboszcz Andrzej Pluta jest całym sercem oddany parafii i parafianom. Wybudował piękny kościół i teren wokół kościoła. Prężnie działa duszpasterstwo w parafii. Jest także człowiekiem modlitwy, daje nam wzór, jak być prawdziwym uczniem Jezusa. Uczy nas ja kochać bliźniego. Jest zawsze otwarty i z sercem wychodzi do swoich parafian. Nie sposób wypisać wszystkich Jego zasług wystarczy wejść na stronę parafii i zobaczyć ile u nas się dzieje. To prawdziwy ksiądz z powołania i dla nas wzór.


Zgłoszenie do plebiscytu proboszcza parafii Szymona i Judy Tadeusza w DYWITACH ks. dr Kazimierza Dawcewicza
Ks. Dawcewicz jest proboszczem w Dywitach od 10 lat. Jest też egzorcystą diecezjalnym i dziekanem w dekanacie północnym.
Aktywizuje wiernych zachęcając ich do uczestnictwa we wspólnotach, Domowy Kościele, odnowie w Duchu św, żywym Różańcu (rozbudowanym o "róże" mężczyzn, "róże" rodziców i"róże" dzieci) oraz w Oazie Dzieci Bożych
Ponadto organizuje interesujące czwartkowe wykłady dla parafian, sprowadzając ciekawych prelegentów.
Ks. K. Dawcewicz jest dobrym gospodarzem powierzonej mu parafii, remontuje budynki, odnawia zabytkowe organy, dba o ogrodzenia parafialne i o miejscowy cmentarz.
Planuje w przyszłym roku zbudować Dom Parafialny z salą konferencyjną.


Zgłaszam kandydaturę księdza kanonika mgr Waldemara Cybulskiego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Frączkach oraz parafii pw. św. Marcina w Jesionowie.
Proboszcz idealny to taki, z którym ludzie chcą żyć, współpracować, do którego przychodzą z radościami i smutkami. Z którym wierni chcą być w ważnych dla nich momentach życia, ale również zaproszą bez okazji na niedzielny obiad. Bez wątpienia takim proboszczem jest ksiądz Waldemar Cybulski z Frączek. Prowadzi dwie parafie, które za jego kadencji bardzo dobrze prosperują. Ksiądz przeprowadza liczne remonty, naprawy, wymiany urządzeń, dba o teren przy kościele zarówno we Frączkach jak i Jesionowie. Jego kazania zawsze trafiają do serca a wierni z zadumą słuchają każdego słowa. To ksiądz, który aktywnie uczestniczy w życiu parafii, ale również społeczności lokalnej. Takiego księdza ze świecą szukać więc wszyscy modlą się o to, aby Pan Bóg pozwolił mu na posługę w naszej parafii jeszcze długie, długie lata.Zgłaszam kandydaturę proboszcza parafii pod wezwaniem Świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Bartoszycach, księdza kanonika Władysława Hnatczuka.
Ksiądz proboszcz od 1990 roku, z woli abp. Edmunda Piszcza, tworzy nową wspólnotę wiernych i buduje dla nich nowy kościół p.w. Św. Brata Alberta w Bartoszycach. Uwieńczeniem wieloletniego trudu i zaangażowania wiernych jest kościół, który właśnie teraz 26 listopada 2017 został poświęcony przez abp. Józefa Górzyńskiego.
Podczas wieloletniej posługi na rzecz wspólnoty ksiądz wykonuje piękną pracę duszpasterską.
Zgłoszeniem do konkursu, chcę podziękować Księdzu za pasterską troskę i opiekę nad naszą rodziną oraz okazaną przez te wszystkie lata wielką życzliwość.


Zgłaszamy kandydaturę ks. prałata Mariana Matuszka - proboszcza Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie - człowieka niezwykłego pod każdym względem. Doskonałego nauczyciela, mówcę, kompana do rozmowy, świetnego organizatora, osobę, która pochyli się nad każdym człowiekiem i jego problemem. Cóż jeszcze możemy powiedzieć o naszym pasterzu?
Jest to osoba, która we właściwym czasie i miejscu znalazła się w naszej parafii (jesteśmy przekonani o wstawiennictwie Matki Boskiej Fatimskiej). To właśnie ksiądz dokończył w błyskawicznym tempie budowanie naszej pięknej świątyni. Zadbał o wnętrze Domu Bożego i otoczenie wokół niego. To ksiądz Marian (bo tak o nim mówimy) zadbał o to, żebyśmy stali się wspólnotą. Zaczęło się od rozmów z parafianami po każdej Mszy św. A potem…potem nabraliśmy rozpędu. I tak powstał chór Magnifikat, zespół dziecięcy Maryjne słowiki, zespół młodzieżowy Plus Minus 18. Powstały grupy modlitewne. Co roku organizujemy w naszej parafii Misterium Męki Pańskiej oraz przedstawienia wigilijne. Co roku są też spływy kajakowe, rajdy rowerowe, wyjazdy na narty, kolonie dla dzieci i młodzieży, festyny rodzinne i różne akcje charytatywne. W roku 2017 odbyła się Konsekracja naszego kościoła oraz związane z tym wydarzeniem wiele przygotowań i atrakcji np. biegi z okazji 100-lecia Objawień Fatimskich. Wymieniać trzeba by jeszcze długo (szczegóły w naszej książce). DZIĘKI TAKIEMU PROBOSZCZOWI NASZA WSPÓLNOTA ŻYJE i cały czas się rozwija bo kto zna księdza Mariana ten wie, że ksiądz nie spocznie na laurach. Kończy jedno a zaczyna drugie przedsięwzięcie! Dziękujemy Bogu i Maryi za takiego pasterza.


Zgłaszam kandydaturę księdza Jerzego Rożentalskiego, proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lidzbarku Warmińskim.
Ksiądz Jerzy potrafi zjednywać ludzi dobrocią, uśmiechem, humorem i otwarciem się na innych. Podczas wieloletniej posługi na rzecz wspólnoty wykonuje piękną pracę na polu duszpasterskim, ale także efektywnie administruje parafią.
Zgłoszeniem do plebiscytu, pragnę podziękować Księdzu za pasterską troskę, opiekę, za życzliwość oraz za to, że w każdej sytuacji można na niego liczyć.


W imieniu parafian Karolewa pragnę zgłosić kandydaturę ks. Kazimierza Franciszka Żuchowskiego z Parafii św. Stanisław Kostka w Karolewie.
Ks. Kazimierz to skromny, wrażliwy człowiek z dużym poczuciem humoru. Jest oddany swojej parafii i jej wiernym. Od lat organizuje inscenizację bitwy pod Wopławkami, Orszak Trzech Króli, obchody Dnia św. Marcina i wiele innych imprez. Jest zaprzyjaźniony z wieloma rodzinami i instytucjami. Inspiruje do działania starszych i młodszych parafian. Pod jego okiem działa scholka dziecięca. Proboszcz ma w sobie wiele empatii i zrozumienia dla ludzi i nigdy nie odmawia pomocy.

Zgłaszamy kandydaturę ks. Jerzego Olechnowicza, proboszcza Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Mari Panny w Kandytach, v-ce Dziekana Dekanatu Górowo Iławeckie.
Nasz proboszcz w pięknych kazaniach umacnia nas w wierze a jego homilie przepełnione są głęboką wiarą. U księdza Jerzego bardzo cenimy odwagę w głoszeniu wiary, prawdy, poglądów i patriotyzmu. Głoszone przez księdza Słowo Boże pomogło niektórym parafianom wyjść z ciemnych, zakręconych i pogmatwanych zaułków życia. Jest bardzo dobrym i dbającym o parafię gospodarzem. Nasz kościół za kadencji księdza zyskał nowe tabernakulum, nowy ołtarz, nową dębową podłogę w prezbiterium oraz polbruk wokół kościoła. Parafianie i nie tylko zauważają również nowe inwestycje na cmentarzu i domu parafialnym.

Chcę zgłosić kandydaturę ks. Michała Napierałę, proboszcza parafii Ostrowite k/Jabłonowa pw. św. Jakuba Apostoła.
Uzasadnienie: Ksiądz Michał Napierała jest proboszczem od pięciu lat. Jest to mała parafia ale zawsze się coś dzieje pod względem religijnym i gospodarczym.
Ksiądz Proboszcz jest bardzo kontaktowy, przyjazny. Nie wdaje się w polityczne spory i konflikty. Kazania ogranicza wyłącznie na kwestiach religijnych.
Zasługuje na uznanie.


Zgłaszamy ks. Marka Wilka z parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej w Rodnowie.
Nasz ks. Proboszcz oddany jest dla swojej parafii, swoją skromnością oraz pokorą daje przykład i wzór do naśladowania.

Zgłaszam ks. Sławomira Skonieczka z parafii pw. Krzyża Świętego w Hartowcu. Jest to mała parafia, ale wielka duchem. Ks. Sławek jest wspaniałym kapłanem, który rozpala ogień wiary w młodych ludziach. Co roku organizuje diecezjalne dni młodzieży w swojej parafii, troszczy się aby młodzież widziała Boga w swoim życiu.

Zgłaszamy księdza kanonika Stanisława Michała Jasińskiego, proboszcza parafii rzymskokatolickiej pw. św. Bartłomieja w Jezioranach od 30 lat, dziekana Dekanatu Jeziorańskiego od 27 lat i od 9 lat Dziekana Kapituły Kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim.
Proboszcz nasz ma głęboką, żywą i piękną wiarę, której się uczymy. Jego piękne homilie wzmacniają nas w tej wierze. Podziwiamy jego wierność zasadom, odwagę w głoszeniu poglądów, patriotyzm i troskę o losy Parafii i Parafian. Jego zawierzenie Bogu i Matce Najświętszej oraz ofiarną służbę każdemu człowiekowi.
Za swoją życzliwość, otwartość na drugiego człowieka i serdeczność jest darzony przez parafian szacunkiem i zaufaniem.
Ma wielkie serce, którym potrafi objąć wszystkich potrzebujących. Umie nawiązać bliski kontakt z ludźmi. Cechują go ogromna cierpliwość, niespożyte siły oraz wielka pokora. Jest człowiekiem szlachetnym.
Jego zdolności organizacyjne i umiejętności współpracy z ludźmi umożliwiają stałą troskę o obiekty sakralne. Dzięki osobistym staraniom pozyskał wiele środków zewnętrznych m. in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko - Mazurskiego, Starostwa Powiatowego w Olsztynie oraz z budżetu Gminy Jeziorany, z których to środków w naszej Parafii przeprowadzono wiele remontów:
- w kościele pw. św. Bartłomieja w Jezioranach ( remont organów, konserwacja ołtarza głównego i 8 ołtarzy bocznych, konserwacja zabytkowej ambony, naprawa dachu, malowanie kościoła),
- w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Tłokowie ( odrestaurowanie trzech ołtarzy i fresków),
- w kościele pw. św. Rocha w Tłokowie ( naprawa dachu, wykonanie elewacji i odwodnienia).
Trudno wskazać dziś wszystkie dzieła naszego Proboszcza, ale patrząc na owoce tej pracy, dostrzegamy miłość jaką kryje serce naszego księdza do Boga i ludzi. W roku 2015 wprowadził do naszego kościoła p.w. św. Bartłomieja w Jezioranach relikwie św. Jana Pawła II.
Jego dar pięknego kapłaństwa sprawił, że siedmiu chłopców z naszej parafii podążyło śladami księdza i dziś są wspaniałymi kapłanami.
Proboszcz ks. kan. Stanisław Michał Jasiński, Honorowy Obywatel Gminy Jeziorany, to proboszcz idealny.


Zgłaszam Proboszcza ks. kanonika Andrzeja Midurę - Parafia Miłosierdzia Bożego w Nidzicy.
Powyższe uzasadniam:
Proboszcz wybudował Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na górze, piękny, jasny, otwarty dla wszystkich. Ksiądz Proboszcz jednoczy ludzi, wspiera dzieci i młodzież. Organizuje festyny, wycieczki , koncerty itp. dla mieszkańców parafii. Na jego życzliwość , wsparcie zawsze można liczyć, a ciepło i dobroć emanuje od niego. Jest kontaktowy i przyjazny. Swoją wiarą i głoszeniem słowa Bożego jest dobrym przykładem dla innych. Swą serdecznością i wrażliwością zaraża w okół mieszkańców.
Proboszcz ks. Andrzej jest SUPER PROBOSZCZEM, jest skromny i oddany naszej parafii w pełni zasługuje na uznanie!
Łączę wyrazy szacunku i poważania dla całej redakcji Gazety Olsztyńskiej.

Zgłaszam parafię św, Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku oraz proboszcza ks. kanonika Janusza Rybczyńskiego.
A dlaczego? Przede wszystkim za dokonania inwestycyjne i w zakresie ochrony zabytków. Ks. Janusz Rybczyński w czasie swej posługi zdołał doprowadzić do odnowienia i konserwacji elementów ołtarza głównego kościoła w tym pozyskała kwotę 150 tys. złotych na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace zakończyły się z końcem października.
Wcześniej konserwacji ze środków własnych poddał rzeźby i tabernakulum.
Proboszcz poza tym jest dodatkowo bardzo kontaktowy, przyjazny, ujmuje gości i parafian np. witaniem ich przed mszami świętymi. Nie wdaje się w polityczne spory i konflikty. Kazania ogranicza wyłącznie na kwestiach religijnych.


Zgłaszam kandydaturę Andrzeja Baja, proboszcza parafii św. Jana Bosko - Gutkowo.
Ksiądz Andrzej jest wspaniałym księdzem, który ma dobry kontakt z ludźmi. Jest jedynym kapłanem w nowej parafii po skończeniu obowiązków katechety w SP nr 19 i po odprawieniu mszy pracuje przy budowie kościoła malowaniu wnętrz, pracach stolarskich i ciesielskich.

Witam chciałem zgłosić do konkursu księdza Tadeusza Jareckiego SDB parafia p.w. św. Rafała Kalinowskiego w Ełku- Salezjanie
Ksiądz proboszcz jednoczy ludzi i dla każdego znajdzie chwile na rozmowę, wspiera dzieci i młodzież prowadząc Oratorium. Organizuje festyny integracyjne dla mieszkańców parafii. Parafianie z chęcią angażują się w pomagając w parafii. Zawsze przed i po mszy wychodzi przed kościół rozmawiając z wiernymi. Na jego życzliwość i wsparcie zawsze można liczyć, ciepło i dobroć które od niego bije sprawia że na msze do naszej parafii przyjeżdżają osoby z całego miasta.

Witam, chciałabym zgłosić kandydaturę ks. proboszcza Artura Mizieja oraz parafię św. Maksymiliana Marii Kolbe w Zagajach.
Jest to nasz nowy ksiądz, który sprawuje swoje duszpasterstwo w naszej parafii od lipca tego roku. Jego wielką cechą jest dobroć, uczciwość, jest kontaktowy i przyjazny. Zastał naszą parafię zadłużoną, gdzie wiele inwestycji zostało nieskończonych. Nie poddał się, więc przeciwnie wyszedł do ludzi z dobrym słowem i tym sobie zjednał wszystkich mieszkańców. Nowość w naszej parafii, to witanie się z parafianami przed i po mszy, msza odprawiana bardzo religijnie, kazania piękne i pouczające.

Ks. Proboszcz Sławomir Skorupski
Parafia rzymskokatolicka św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Henrykowie i św. Wawrzyńca w Mingajnach
Ks. Sławomir Skorupski doskonale wykonuje swoje obowiązki jako duszpasterz ma dobry kontakt z mieszkańcami swoich parafii. Ks. Sławomir jest proboszczem od 1,5 roku, a wierni mogą mu dużo zawdzięczać, ponieważ zrobił więcej niż jego poprzednicy przez wiele długich lat. W ciągu tak krótkiego czasu udało mu się dotrzeć do wszystkich ludzi i wykonać sporo prac remontowych w Kościołach. Dzięki niemu pięknie odmalowano wnętrze kościoła w Henrykowie, a do końca roku prawdopodobnie uda się wyremontować dach. Proboszcz chętnie udziela się w akcjach społecznych i niesie pomoc swoim wiernym. Zawsze można liczyć na wsparcie i dobre słowo z jego strony. Młody duchem zaraża wszystkich swoim zapałem i energią. Zawsze stara się angażować do pracy mieszkańców, a oni chętnie niosą pomoc. Myślę, że jest on idealnym kandydatem na Proboszcza Roku 2017.

Pozdrawiamy, Przyjaciele Proboszcza Sławomira Skorupskiego


Zgłaszamy ks. Łukasza Grzechca, proboszcza parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku. To najmłodszy proboszcz w naszej diecezji . Człowiek wielki duchem , bardzo wiele osób wyprowadził z " najciemniejszych " życiowych doświadczeń. Swoją wiarą, głoszonym słowem, dobrocią i dobrym przykładem pomaga najciężej doświadczonym . A przy tym to po prostu dobry serdeczny człowiek z ogromnym poczuciem humoru i wielką wrażliwością. Uwrażliwia nas na piękno śpiewu i oprawę muzyczną Liturgii, ponieważ jest też świetnym organistą . Jego zaangażowanie w działalność i prowadzenie grup parafialnych zjednuje mu ogromną życzliwość i sympatię parafian ( najnowsza grupa Towarzystwo Ciemnych Typów ). Dbałość o naszą świątynię , nieustanne remonty i udoskonalenia też powodują że zyskuje ogromny szacunek parafian . Ksiądz Łukasz to super proboszcz
Przyjaciele i parafianie.


Zgłaszam do konkursu "Proboszcz i parafia roku 2017" ks. Krzysztofa Kuleszo z Parafii Niepokalanego Serca Maryi Panny w Łynie.
Ks. Krzysztof z parafią jest związany od 2010 roku. Już w 2012 r. otrzymał tytuł Człowieka Integracji Społecznej Gminy Nidzica za aktywną postawę i przedsiębiorczość w działaniach integrujących społeczeństwo, aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, przyczynienie się do zmniejszania dystansów pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi, współpracę z instytucjami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób potrzebujących, w szczególności na rzecz dzieci i młodzieży.
Członek i kapelan Ochotniczej Straży Pożarnej w Łynie.

Zgłaszam proboszcza księdza Krzysztofa Józefczyka oraz Parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie. Jest to proboszcz, który pomaga ludziom po cichu. Nie lubi podziekowań. Jest skromny i oddany naszej parafii.

Zgłasza: Parafia Błogosławionej Bolesławy Lament w Nidzicy,
ksiądz kanonik Adam Turek
Uzasadnienie:
Nasz ksiądz proboszcz jest bardzo pozytywnie nastawionym do każdego parafianina człowiekiem. Potrafił dotrzeć nawet do mnie, bo był taki moment kiedy kościół omijałem. Proboszcz w rozmowie w czasie spowiedzi przekonał mnie, że warto uczestniczyć w niedzielnej Mszy św. Bardzo dużo zrobił też dla naszej parafii, dba o kościół i plebanię. Wystarczy spojrzeć na nasz kościół i otoczenie wokół niego, aż się chce na mszę przychodzić życzę naszej parafii aby w głosowaniu zajęła wysokie miejsce :)

Chcemy zgłosić kandydaturę ks. Dariusza Sobieraja, proboszcza parafii Łabędnik.
Uzasadnienie: bo po prostu jest "księdzem z krwi i kości". Nie politykuje, remontuje w parafii oraz ludzkie dusze poprzez proste, życiowe i z głowy kazania. Za to, że ma cierpliwość do nas i nie poddaje się, aby nas integrować.
Dodatkowy plus za to, że jest dla ludzi, a nie dla władzy. I że nie jest materialistą.2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD