Zaapelowali do premier Szydło

2017-10-26 07:12:00 (ost. akt: 2017-10-25 15:57:28)

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Podczas wtorkowego posiedzenia Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego radni większością głosów przyjęli stanowisko w sprawie, istotnego dla regionu, Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020.
W przyjętym we wtorek stanowisku radni wyrazili zaniepokojenie przedłużającym się procesem zatwierdzania Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020 przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej oraz zaapelowali do Rady Ministrów o jego zatwierdzenie. Zwrócili też uwagę, iż program, adresowany do pogranicza polsko-rosyjskiego, położonego w większości na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, stanowi dla lokalnych samorządów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych z tego obszaru, a przede wszystkim dla mieszkańców dodatkową szansę i realną możliwość rozwiązania konkretnych problemów oraz poprawy jakości życia w sferze społecznej i gospodarczej. Budżet Programu to często jedyna możliwość wsparcia ważnych dla społeczności lokalnych przedsięwzięć rozwojowych.

— Stanowisko to wynika z troski samorządu województwa o inwestycje własne, np. drogowe, ale przede wszystkim jest odpowiedzią na głosy zaniepokojenia, jakie płyną do nas z lokalnych samorządów leżących na terenach przygranicznych — powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Przypomnijmy, że Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 został zaakceptowany przez międzynarodowy Wspólny Komitet Programujący, a następnie 8 grudnia 2016 r. przez Komisję Europejską. Do zawarcia umowy finansowej, która warunkuje uruchomienie pieniędzy Programu na realizację projektów niezbędne jest jego zatwierdzenie przez polski rząd. W świetle regulacji unijnych powinno to nastąpić do końca 2017 r. , brak decyzji w tym zakresie grozi rozwiązaniem Programu i utratą szansy wsparcia w postaci 62 milionów euro.

Województwo warmińsko-mazurskie jest gotowe do wdrażania Programu. Przyszli beneficjenci przygotowali projekty, w marcu 2017 r. rozpoczął pracę Wspólny Sekretariat Techniczny w Olsztynie. Utrata możliwości dofinansowania planowanych przedsięwzięć spowoduje realne straty finansowe zarówno po stronie województwa, jak i lokalnych samorządów oraz organizacji pozarządowych. Proces legislacyjny Programu został zatrzymany w październiku 2016 r. Nie sprecyzowano terminu jego przyjęcia przez Rząd RP, a sam projekt wciąż znajduje się w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zdaniem radnych Sejmiku sytuacja wymaga pilnego rozwiązania.

Sejmik przyjął stanowisko 19 głosami, od głosowania wstrzymał się Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Stanowisko Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w sprawie Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020 zostanie przesłane do Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło oraz do Ministerstwa Rozwoju, będącego Instytucją Zarządzającą Programu, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, marszałków Sejmu i Senatu, sejmowych komisji: Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Spraw Zagranicznych, parlamentarzystów, wojewody warmińsko-mazurskiego, a także do wszystkich samorządów gmin i powiatów leżących na terenach przygranicznych.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ciekawski #2359928 | 88.220.*.* 26 paź 2017 15:50

  A ja się pytam dlaczego nasz pisowski wojewoda i pisowcy radni nic nie robią dla niezbędnego mostu w Bartoszycach??? Przecież w bartoszyckim też jest wielu zwolenników PiS!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. fred #2359870 | 151.248.*.* 26 paź 2017 14:40

  Lepiej zajmijcie się drogami na terenie powiatu to wstyd przed turystami a póżniej sfery społeczne .Zobaczcie drogi jakie są ludzie do pracy jadą codziennie ,a to ruiny czy wy nie widzicie lub nie chcecie Biskupiec-Reszel przez Bęsia,Reszel-Kętrzyn przez św.Lipka, Reszel-Lutry przez Zawidy,gmina Kolno to zupełny brak zainteresowania doły i lasy na poboczach

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. j. #2359559 | 83.9.*.* 26 paź 2017 09:27

  "Zaapelowali do premier Szydło"? Równie dobrze mogą pisać "na Berdyczów"!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Borucc #2359489 | 83.9.*.* 26 paź 2017 08:14

   A kiedy PSL i PO pogodzą się ze zmianami w funduszu ochrony środowiska? Potrzebne zmiany - dodam. Fundusz powinien być dla ludzi i środowiska, a nie dla ludzi z partyjnego środowiska.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ox #2359477 | 94.254.*.* 26 paź 2017 07:38

   Mnie Rosjanie nic złego nie zrobili i śmiać mi się chce,że po całej europie podróżuje jak chce a nigdy nie byłem w Kalinigradzie bo ciągle są jakieś jaja jak nie wizy to kasa jak nienobowiązkowy voucher to zaproszenie.Paranoja :-D....

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)