Akcja "Znicz": wzmożony ruch na drogach i apel policji

2017-10-25 16:45:01(ost. akt: 2017-10-25 16:37:20)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Od 28 października większa niż zwykle liczba policjantów będzie czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących. Wszystko z okazji zbliżających się dni Wszystkich Świętych i Zaduszek. Jak co roku policjanci apelują o rozwagę i ostrożność w trakcie jazdy.
W tym czasie wiele osób pokona setki kilometrów, by odwiedzić cmentarze, gdzie spoczywają ich bliscy. To czas wzmożonego ruchu również na drogach powiatu mrągowskiego. Dlatego podczas trwania akcji "Znicz" na trasy wyjedzie znacznie więcej patroli niż w zwykły weekend.

W trosce o bezpieczeństwo na drogach policjanci będą sprawdzać, czy kierowcy poruszają się z odpowiednią prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących. Podczas kontroli drogowych będą zwracać uwagę także na to, czy dzieci podróżują w fotelikach, a młodzież i dorośli zapinają pasy bezpieczeństwa.

Jesienna pogoda - deszcz, mgła, spadek temperatury wpływa niekorzystnie na warunki na drogach oraz widoczność i bezpieczeństwo pieszych. Pamiętajmy, że osoby poruszające się wieczorami poza terenem zabudowanym, mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Policjanci będą przypominać o tym obowiązku oraz zachęcać, by odblaski były elementem garderoby również w terenie zabudowanym.

Większa liczba funkcjonariuszy będzie czuwać nad zachowaniem porządku oraz płynności ruchu w okolicach cmentarzy i kościołów. W tych szczególnych dniach, by ułatwić komunikację, wprowadzane będą zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem.

Mundurowi w godzinach szczytu będą kierować ruchem przy cmentarzach. Stosowanie się do czasowych wytycznych oraz wskazówek policjantów z pewnością ułatwi nam poruszanie się w zatłoczonych miejscach. Pamiętajmy, że sami możemy się również do tego przyczynić. Nie pozostawiajmy samochodów w miejscach niedozwolonych i nie blokujmy przejazdu innym.

W podróży zachowajmy ostrożność, cierpliwość i zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość, jazda pod wpływem alkoholu, czy niestosowanie się do znaków na drodze mogą być tragiczne w skutkach nie tylko dla sprawców tych wykroczeń, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

W tych dniach również wiele osób wyjedzie odwiedzić groby swoich najbliższych i opuści swoje mieszkania nawet na kilka dni. Sytuacja taka sprzyjać będzie możliwości popełniania większej liczby włamań do mieszkań. Pamiętajmy o właściwym ich zabezpieczeniu i poinformowaniu o wyjeździe zaufanego sąsiada, by zwrócił na nie uwagę.

Pamiętajmy również, że nie wszyscy wybiorą się na cmentarze z myślą o odwiedzinach grobów. Będą tam także złodzieje. Dlatego nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Nie pozostawiajmy na grobach torebek, saszetek bez opieki. W samochodach nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy na widoku. Jeśli już musimy to schowajmy je do bagażnika.

Miejscami szczególnie niebezpiecznymi, w których dochodzić może do większej liczby przestępstw przeciwko mieniu będą parkingi przy cmentarzach, przystanki autobusowe, z których korzystać będzie wzmożona liczba podróżnych, jak i zbiorowe środki transportu komunikacyjnego. Dlatego uważajmy w tłumie. To doskonałe miejsce dla kieszonkowców. Nie nośmy portfeli na widoku i w tylnych kieszeniach spodni.

Apelujemy do wszystkich, aby wybierając się na cmentarze nie zabierali ze sobą większych kwot pieniędzy. Bądźmy czujni i ostrożni. Ponieważ każdą chwilę naszej nieuwagi złodzieje potrafią bezlitośnie wykorzystać.

Pamiętajmy również o zmianie organizacji ruchu, do której należy się bezwzględnie dostosować. Przyjeżdżając na cmentarz pojazdem należy parkować w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, tak aby nie zastawiać drogi innym pojazdom. Zachęcamy, jednak by w tych dniach korzystać z komunikacji publicznej, ponieważ jak sami wiemy parkingi w pobliżu cmentarzy mają bardzo ograniczoną ilość miejsc i możemy mieć problem, by prawidłowo i bezpiecznie zaparkować swój pojazd.

Źródło: KPP w Mrągowie

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kierowca ale nie z Polski ! #2359724 | 93.231.*.* 26 paź 2017 11:56

    Uwaga Na Kierowcow Na Dwoch Gazach ktore pojada odwiedzic swoich bliskich na Cmentarzu ???

    odpowiedz na ten komentarz