Resiel okiem historyków

2017-10-22 10:23:09(ost. akt: 2017-10-22 10:36:19)

Autor zdjęcia: G.S.

"Resiel to nie błąd, to nazwa Reszla w gwarze mazurskiej". Tak swój wykład zaczął ostatni z prelegentów podczas konferencji naukowej "680 lat Reszla na tle historii regionu". Ośmiu wybitnych historyków opowiedziało dziś o Reszlu, jego początkach, mieszkańcach i zabytkach.
21 października o godzinie 9:00 w galerii "Zamek" w Reszlu rozpoczęła się niezwykła konferencja. Chyba jeszcze nigdy Reszel nie gościł tylu znamienitych historyków w jednym miejscu i czasie. Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic zorganizowało tą "lekcję historii" z okazji 680-lecia miasta.

O początkach miasta, budowie zamku, jego wcześniejszej lokalizacji oraz nadaniu przywileju lokacyjnego opowiedział prof. Grzegorz Białuński. Zaraz po nim o błędach historycznych w dziejach Reszla opowiedział Robert Klimek. To chyba ten wykład wzbudził największą dyskusję, gdyż włączyli się w nią zarówno profesorowie, mieszkańcy jak i samorządowcy.

O uczniach reszelskich Jezuitów oraz wybitnych mieszkańcach Reszla opowiedział prof. Stanisław Achremczyk. Zaraz po nim dr Danuta Bogdan przybliżyła słuchaczom jak wyglądał samorząd miasta przed rokiem 1772. Ks. prof. Andrzej Kopiczko jak również dr Jerzy Kiełbik przekazali swoją wiedzę o ludności Reszla w XVIIIw. Ekspert od małej architektury sakralnej, dr Stanisław Kuprjaniuk opowiedział o kapliczkach i krzyżach przydrożnych w Reszlu i okolicach a dr Jerzy Łapo o Reszlu w opisach mazurskich gazet "Leckiej" i "Ludowej".

W kilku zdaniach nie sposób opisać konferencji, która trwała około 6 godzin i dostarczyła ogromu wiedzy zebranym na niej słuchaczy. Miejmy nadzieję, że Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic jeszcze nie jeden raz sprawi nam przyjemność, organizując spotkania z tak niezwykłymi ludźmi.

G.S.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GS

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Łyna #2394493 | 185.34.*.* 9 gru 2017 17:39

    Reszel i tylko Reszel -co to za resentymenty .

    odpowiedz na ten komentarz

  2. LOL #2356188 | 87.185.*.* 22 paź 2017 12:14

    RESIEL?! Poprawcie to natychmiast i zatrudnijcie kogoś, kto zna język polski, bo od czytania pseudoartykułów z rusycyzmami oczy bolą.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)