Chcesz się opalić w solarium? Pokaż dowód

2017-10-18 19:15:16(ost. akt: 2017-10-19 08:54:25)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Wygląda na to, że sztuczna opalenizna dołączy do używek dozwolonych od lat 18. Zakazane będą też reklamy solariów. Czy to koniec branży solaryjnej? Przedsiębiorcy czują się zagrożeni i uważają, że nie utrzymają się w biznesie.
W maju trafił do Sejmu specjalny projekt zakazujący korzystania z solarium osobom niepełnoletnim. Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy powstała ustawa, która ma w końcu uregulować to, komu wolno, a komu nie, korzystać z solariów. Projekt ma także wprowadzić całkowity zakaz reklam tych miejsc.

Prace legislacyjne nad ustawą przybrały zawrotne tempo. Rodzice cieszą się, że ich dzieci nie skorzystają ze sztucznej opalenizny. Z kolei przedstawiciele branży solaryjnej w Polsce popierają zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, ale nie zgadzają się z wprowadzeniem całkowitego zakazu reklamy.

— Uważamy, że wiele ograniczeń, które prezydencki projekt ustawy nakłada na polską branżę solaryjną, odbije się negatywnie na działających w niej przedsiębiorcach, a dodatkowo przepisy te nie przyniosą wymiernych korzyści dla społeczeństwa – powiedział Andrzej Domalik przedstawiciel stowarzyszenia „Opalajmy się zdrowo”.

O sprawie pisaliśmy w maju. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że korzystanie z solariów częściej niż raz w miesiącu podnosi ryzyko zachorowania na czerniaka o 55 proc., a u osób poniżej 30. roku życia aż o 75 proc.

Dlatego solarium ma dołączyć do używek zakazanych nieletnim, tak jak papierosy czy alkohol. Koronnym argumentem za wprowadzeniem zakazu jest troska o zdrowie skóry młodych ludzi.

Specjaliści w tej sprawie są zgodni i stanowczy. Wiesława Hajdukiewicz-Smolik, chirurg onkolog mówi wprost: — Solarium to zło. Po pierwsze, grozi czerniak. Po drugie, nie mamy pewności, czy łóżka, z których korzystamy, mają odpowiednie atesty. Po trzecie, od tego można się szybko uzależnić. Osoba, która często korzysta z solarium, nie wie już, jaki kolor jej skóry jest prawidłowy. Powinien być taki model jak na Zachodzie, czyli opalanie dozwolone od lat osiemnastu. W ten sposób można będzie uchronić skórę młodych ludzi.

Co grozi właścicielowi solarium, który pozwoli nieletniemu się opalić? Kara do 50 tysięcy złotych.

Emilia Grabowa z Olsztynka z solarium nigdy nie korzystała. Jak mówi, nie tylko boi się chorób skóry, ale także zamkniętych pomieszczeń. Projekt jednak całym sercem popiera. — Na pewno nieletni nie powinni korzystać z takich miejsc! — uważa.

Niektórzy podchodzą do pomysłu sceptycznie. — Nawet jak będzie taki przepis, to kto będzie chciał i tak znajdzie sposób żeby się opalić w solarium — uważa pani Kasia. I precyzuje: — To jest tak jak z papierosami i alkoholem. Niby zakaz sprzedaży jest, ale skądś te dzieciaki biorą używki. Zawsze znajdzie się ktoś kto sprzeda, bo dla niego liczy się utarg, a nie to że 13-latek straci zdrowie.

Pani Karolina nie rozumie problemu. — Skoro piwo i papierosy szkodzą i są od 18. roku życia to czemu nie solarium? A zresztą od czego mamy słońce i samoopalacze?

AT

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a na słońcu mogą siedziec do jakiej temperatu #2354263 | 193.46.*.* 19 paź 2017 12:44

  a na słońcu mogą siedzieć do jakiej temperatury?to tego tez trzeba zakazac macie być bladzi smutni i z różańcem w reku

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 2. maro #2353956 | 213.76.*.* 19 paź 2017 07:15

  Ludzie, co wy myślicie, że solarium i opalanie jest nie zdrowe? Oczywiście jak większość rzeczy, a nawet jedzenie, wszystko jest zdrowe, ale w umiarze. Posłuchajcie co mówi na ten temat dr n.med. Pan Jerzy Jaśkowski. Dzięki krótkiemu opalaniu wchłaniamy witaminę D3, którą potrzebujemy do życia. Słońce też jest potrzebne, a najbardziej o godz. 12-15. Taka prawda jest a nie inna.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. leon #2353880 | 94.254.*.* 18 paź 2017 22:57

   Redaktorze amatorze. W solarium a nie na solarium. Kto w waszej dusznej redakcji dopuszcza do publikacji takie pismaczenie ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. www.skupaut-olsztyn.pl #2353835 | 94.254.*.* 18 paź 2017 20:59

   na pewno lepiej,ale czasami test rozsadku by sie przydal

   odpowiedz na ten komentarz

  3. stara baba #2353807 | 109.241.*.* 18 paź 2017 20:06

   "Chcesz się opalić na solarium?"- tak wygląda pierwsza część tytułu. Nie wiedziałam,że opalanie odbywa się na solarium.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)