Wpływy językowe na Warmii i Mazurach [RELACJA, WIDEO]

2017-10-18 09:50:49 (ost. akt: 2017-10-27 15:39:44)
Dr Renata Rozbicka, prodziekan Wydziału Humanistycznego UWM: — Organizujemy to wydarzenie z myślą o studentach, o młodzieży szkolnej, a także wszystkich, którzy interesują się kwestiami językowymi

Dr Renata Rozbicka, prodziekan Wydziału Humanistycznego UWM: — Organizujemy to wydarzenie z myślą o studentach, o młodzieży szkolnej, a także wszystkich, którzy interesują się kwestiami językowymi

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Wpływy językowe na Warmii i Mazurach — to temat debaty o wpływach językowych w regionie, która odbędzie się dziś na UWM. Wydarzenie organizowane jest jako część kampanii „Lubię polski”. Wśród słuchaczy będą m.in. uczniowie i studenci.
Gospodarzem debaty będzie Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który wraz Fundacją Instytut Badań i Edukacji Społecznej oraz „Gazetą Olsztyńską” jest prowadzi kampanię „Lubię polski”.

— Uznałam, że to świetny pomysł, ponieważ Wydział Humanistyczny, który kształci w zakresie filologii polskiej oraz filologii obcych jest w pewnym sensie zobowiązany nie tylko wspierać takie przedsięwzięcie, ale także w nim uczestniczyć — mówi dr Renata Rozbicka, prodziekan Wydziału Humanistycznego UWM.

Do udziału w debacie zostali zaproszeni wykładowcy Wydziału Humanistycznego, a jedna z jej uczestniczek – językoznawczyni dr Iza Matusiak-Kempy z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM – wygłosi wykład pt. „Tendencje we współczesnej polszczyźnie”, który poprzedzi dyskusję.

— Globalizacja odzwierciedla się w języku, który jest tworem żywym, reagującym na zmiany kulturowe. Z jednej strony staramy się do tego nie dopuszczać, a z drugiej sami tych zmian potrzebujemy, ponieważ język odpowiada na społeczne potrzeby ekspresji, nazywania rzeczywistości, nowo pojawiających się przedmiotów itd. —podkreśla dr Iza Matusiak-Kempa.

Dr Renata Rozbicka mówi: — Postanowiliśmy zaprosić nie tylko osoby bezpośrednio związane z językoznawstwem, ale także historyków i literaturoznawców zajmujących się literaturą Warmii i Mazur. Uczestnikami debaty będą także prof. Zbigniew Chojnowski, badający literaturę regionu, historyk dr hab. Izabela Lewandowska, zajmująca się gwarą, oraz dr Jolanta Piwowar, biegła sądowa w zakresie językoznawstwa.

W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni, ale szczególnie mile widziani są młodzi ludzie, główni adresaci kampanii „Lubię polski” — Organizujemy to wydarzenie z myślą o studentach, o młodzieży szkolnej, ale także o wszystkich, którzy interesują się kwestiami językowymi — mówi dr Rozbicka.

Wykład pt. „Tendencje we współczesnej polszczyźnie” oraz debata na temat wpływów językowych na Warmii i Mazurach odbędą się dziś o godz. 9:45 w Auli Teatralnej Centrum Nauk Humanistycznych przy ulicy K. Obitza 1 w Olsztynie. Spotkanie poprowadzą doktorantki UWM Hanna Łozowska oraz Marta Wiśniewska.

MW
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. elka #2353388 | 79.184.*.* 18 paź 2017 10:59

  Cyt. "...a jedna z jej uczestniczek – językoznawczyni dr Izy Matusiak-Kempy z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM – wygłosi wykład" No cóż, może po kampanii "Lubię polski" czas na akcję "Umiem/znam polski". A może wystarczy coś przeczytać, zanim się to opublikuje. Pozdrawiam redakcję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ola #2353337 | 94.254.*.* 18 paź 2017 10:11

   Ta pani to z dziekanatu i sekretariatu stała się dr.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)