Jest światło dla galerii

2017-10-20 17:00:00(ost. akt: 2017-10-24 19:33:43)
Reszelski zamek wraz z galerią są wizytówką miasta.

Reszelski zamek wraz z galerią są wizytówką miasta.

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Temat likwidacji Galerii "Zamek" w Reszlu wzbudził spore zainteresowanie. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest zamknięta. O dalszych losach tego miejsca mają zadecydować powiatowi radni.
12 października doszło w Olsztynie do spotkania wicestarosty kętrzyńskiego Michała Krasińskiego z dyrektorem Muzeum Warmii i Mazur Piotrem Żuchowskim. Tematem rozmowy była Galeria "Zamek" w Reszlu, podlegająca olsztyńskiemu muzeum. Przypomnijmy, że Piotr Żuchowski podjął decyzję o przeniesieniu galerii do Lidzbarka Warmińskiego. Procedura wygaszania tej instytucji ma się zakończyć 1 grudnia. Spotkanie wicestarosty i dyrektora tej procedury nie wstrzymało, jednak dało szanse na zmianę decyzji.
- Widzę światło w tunelu, ale nie jest to jeszcze pociąg - skwitował krótko w swoim stylu Michał Krasiński. Zdaniem wicestarosty, dyrektor muzeum jest otwarty na różne możliwości rozwiązania zaistniałego problemu.
- W rozmowie ze mną pan dyrektor wspomniał, że nie była to dla niego łatwa decyzja i był do niej ze względów finansowych zmuszony. Po spotkaniu jestem dobrej myśli. Piotr Żuchowski czeka na konkretne propozycje - dodaje wicestarosta.
Takim konkretem ma być jedna z propozycji, która została omówiona na spotkaniu. Ratunkiem dla galerii miałby być finansowy i organizacyjny udział Powiatu Kętrzyńskiego w funkcjonowaniu tej instytucji. - Pewne zobowiązania przejąłby na siebie Powiatowy Dom Kultury. My moglibyśmy przejąć zarządzanie w pewnych kwestiach, bo jesteśmy po prostu bliżej i znamy też lokalne potrzeby - twierdzi Krasiński. Zdaniem dyrektor Powiatowego Domu Kultury "Czerwony Tulipan" w Kętrzynie do sprawy trzeba podejść mądrze, bo jak twierdzi, Reszel jest miastem wyjątkowym, pięknym, urokliwym. - Ma swój klimat i powinien mieć galerię, w której dużo się dzieje. To nie sztuka likwidować i zamykać. Dość takich przykładów mamy w samym Kętrzynie. Potem ludziom zostają tylko prace interwencyjne za marne grosze na kilka miesięcy. Nie mając na życie ludzie nie zainteresują się żadną kulturą. Mam wrażenie, że reszelskie życie kulturalne skupiło się w bibliotece, gdzie panie pięknie angażują społeczność lokalną i organizują wspaniałe przedsięwzięcia. Kultura nie może ze sobą konkurować lecz współpracować. Jeżeli tylko możemy zrobić coś, by galeria została w Reszlu, to powinniśmy w tym kierunku działać. - twierdzi Marlena Szypulska.
Ze sprawą zostaną już niedługo zapoznani radni Rady Powiatu Kętrzyńskiego. To od nich będzie zależała decyzja, czy samorząd włączy się w funkcjonowanie galerii. - Ja jestem gotów przyjechać do Kętrzyna i spotkać się z radnymi i zarządem powiatu - zadeklarował Piotr Żuchowski.
Z apelem na facebooku wystąpiła również Galeria "Zamek" zakładając na tym portalu społecznościowym wydarzenie "Stop niszczeniu kultury na Warmii i Mazurach, Galeria "Zamek"". - Reszel jest cudownym, warmińskim miasteczkiem, z zachowaną strukturą średniowiecznego układu ulic, z gotyckim zamkiem biskupów warmińskich, w którym znajduje się Galeria. Przez wielu nazywany jest Kazimierzem północ i nie będzie już tym samym bez klimatycznej, jedynej w swoim rodzaju Galerii, w której odbywały się wyjątkowe wydarzenia kulturalne i wernisaże - twierdzą organizatorzy facebookowego wydarzenia.


SPROSTOWANIE:
W poprzednim wydaniu "Gazety w Kętrzynie" przez niezamierzoną pomyłkę w artykule p.t. "Co dalej z galerią w Reszlu?" (w internecie na reszel.wm.pl - "Samorządy walczą o utrzymanie galerii" podaliśmy błędną informację, że Jacek Protas (PO) jest zastępcą Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina (PSL). Od 2015 r. poseł Protas nie pełni funkcji wicemarszałka województwa. Jego miejsce w zarządzie województwa zajęła Wioletta Śląska-Zyśk (PSL). Za wprowadzenie w błąd i powstałe zamieszanie przepraszamy pana Jacka Protasa oraz naszych Czytelników.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janusz #2355537 | 188.146.*.* 21 paź 2017 10:06

    Sprostowanie sprostowania. Miejsce Protasa zajął Miron Sycz

    odpowiedz na ten komentarz