Nowe piwo w Mazurskim Browarze. IPA z Ełku podbije gusta koneserów

2017-10-16 13:24:01(ost. akt: 2017-10-17 15:39:27)   Artykuł sponsorowany
Mazurski Browar od 2016 roku sukcesywnie wypuszcza na rynek coraz to nowsze marki własnoręcznie warzonego, regionalnego piwa. Tym razem ełccy piwowarzy przygotowali coś specjalnego - India Pale Ale. To mieszanka chmielu i słodu w doskonale zbalansowanych proporcjach.
Historia India Pale Ale (IPA) sięga XVIII wieku. To piwo górnej fermentacji początkowo warzone było dla brytyjskich wojsk kolonialnych w Indiach, stąd też nazwa. Żołnierze chętnie zabierali na statki zwykłe piwo, które niestety szybko się psuło. Szybko odkryli jednak, że jeśli do formuły doda się więcej chmielu, piwo zachowa jakość nawet w czasie długiej podróży morskiej.

Wyjątkowy charakter India Pale Ale od minionego piątku mamy okazję poczuć za sprawą piwowarów z Mazurskiego Browaru w Ełku. Właśnie wtedy w siedzibie firmy przy ul. Okrężnej 4A można było zobaczyć pierwszą prezentację nowego ełckiego piwa.

Mazurskie IPA jest piwem niepasteryzowanym i niefiltrowanym. Jest to niezwykle świeże piwo o stosunkowo krótkim terminie spożycia, bo zdatność zachowuje do 2 miesięcy. Brak filtracji i pasteryzacji powoduje, że z piwa nie są wypłukiwane witaminy, kultury bakterii oraz minerały pochodzące z wykorzystanych naturalnych składników. Pomagają one między innymi przy problemach z układem trawiennym, oczyszczają nerki, polepszają metabolizm. Do tego trzeba stwierdzić, że Mazurskie IPA po prostu świetnie smakuje.

Piwo Mazurskiego Browaru jest nieutrwalane. — W żaden sposób sztucznie nie utrwalamy naszych piw. Zachowujemy minimum 30-dniowy czas leżakowania. Nasze IPA najlepiej smakuje serwowane w temperaturze 10-12 stopni Celsjusza oraz jako dodatek do potraw z grilla, ostrej kuchni meksykańskiej oraz indyjskiej — mówią Igor i Taras, piwowarzy z Mazurskiego Browaru. — Dzięki takim odmianom chmielu jak galaxy, amarillo, mosaic i cascade, nasze piwo jest pełne aromatów cytrusowych i owoców tropikalnych. Wykorzystujemy też najwyższej jakości słody, aby złamać nieco gorycz, która nie wszystkim "piwomaniakom" musi pasować.

Po zakończonym procesie fermentacji, do Mazurskiego IPA w czasie leżakowania piwowarzy dodają dodatkowe porcje chmielu, którego olejki eteryczne rozpuszczają się w alkoholu, zwiększając intensywność chmielowego aromatu.

Według ludzi zajmujących się parowaniem potraw z piwem, styl IPA najlepiej pasuje do dań smażonych oraz grillowanych – szczególnie drobiu oraz wołowiny. Doskonale sprawdzi się też do serów i białego mięsa.

— To nie wszystko, co mamy przygotowane dla miłośników piwa — mówi Iryna Pesina, dyrektor Mazurskiego Browaru. — W listopadzie chcemy wystartować z produkcją ciemnego Imperial Oatmeal Stout. Mamy też w planach zakupienie dodatkowych kadzi, aby móc tworzyć więcej piwa. To konieczne, bo popyt na mazurskie piwo wciąż rośnie.

Mazurskie India Pale Ale dostępne jest już w sklepach współpracujących z Mazurskim Browarem, a także w pubie Mazurski Browar przy ul. Armii Krajowej 36 w Ełku.

Więcej informacji: www.mazurskibrowar.pl