Bezpłatna cytologia dla kobiet - subregion ełcki [WIDEO]

  Artykuł sponsorowany
Regularna cytologia to podstawa troski o zdrowie każdej kobiety.

Regularna cytologia to podstawa troski o zdrowie każdej kobiety.

Autor zdjęcia: mat prasowy

Każdego dnia lekarze diagnozują raka szyjki macicy średnio u 10 kobiet. Połowa z nich nie dożyje emerytury, bo zgłosiła się do lekarza za późno. Nie daj się chorobie i przyjdź na badanie już dziś.
W Polsce co roku na raka szyjki macicy choruje blisko 3,5 tys. kobiet. Statystycznie oznacza to 10 nowych przypadków dziennie. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Zazwyczaj chorują panie między 45 a 55 rokiem życia, ale coraz częściej obserwuje się zachorowania u młodych kobiet, poniżej 40 roku życia, które wychowują dzieci, są aktywne zawodowo.

Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny. Zwany jest cichym zabójcą, bo w pierwszym okresie choroby przebiega bez niepokojących objawów czy dolegliwości. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii. Tylko systematyczne wykonywanie tego badania może uchronić kobietę przed zachorowaniem na raka szyjki macicy.

Cytologia to bezpieczne, bezbolesne i krótkie badanie, polegające na pobraniu przez lekarza ginekologa lub położną specjalną szczoteczką komórek z powierzchni tarczy i kanału szyjki macicy. Pobrane komórki umieszcza się na specjalnym szkiełku mikroskopowym i wysyła do pracowni cytologicznej, gdzie są oceniane. Badanie to pozwala na wykrycie nie tylko wczesnych postaci raka, ale także stanów, które nieleczone mogą doprowadzić do powstania nowotworu szyjki macicy.

Oczekiwanie na wynik to około 14 dni. Jak apelują specjaliści, należy pamiętać, aby po tym czasie zgłosić się poradni ginekologicznej po wynik. Tylko wtedy można mieć pewność, że jest się zdrową. Daje też czas, który może być niezbędny do podjęcia dalszych działań diagnostycznych. Prawidłowy wynik cytologiczny określany jest jako: nie stwierdza się cech śródnabłonkowej neoplazji oraz raka. Jeżeli wynik badania cytologicznego jest nieprawidłowy lekarz ginekolog, podczas wizyty kontrolnej, podejmuje decyzję co do dalszego postępowania.


Jakie mogą być objawy raka szyjki macicy?


Krwawienie w czasie między miesiączkami, obfitsze miesiączki, krwawienie po stosunku płciowym, badaniu ginekologicznym, czy po menopauzie, krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu, a także niedrożność jelit lub niewydolność nerek spowodowana zablokowaniem odpływu moczu, a nawet bóle w dole brzucha oraz w okolicy lędźwiowo-krzyżowej - wyliczają specjaliści.

W przypadku kobiet, z nieprawidłowym wynikiem cytologii, bez niepokojących objawów, wskazane jest wykonanie kolposkopii. Jest to badanie, które wykonuje odpowiednio przeszkolony lekarz ginekolog. Celem badania jest ocena barwy, struktury i przejrzystości nabłonka oraz podnabłonkowych naczyń krwionośnych.

Bezpłatne badanie cytologiczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą wykonać panie aktywne zawodowo w wieku od 25 do 59 lat, raz na 3 lata. Badania cytologiczne są wykonywane bez skierowania.

Obrazek w tresciKomentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 30stka #2649959 | 176.221.*.* 27 gru 2018 10:29

  Gdzie w Ełku można takie bezpłatne badanie wykonać?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ruda #2384339 | 83.6.*.* 28 lis 2017 07:14

  Momografia co 2 lata , CYTOLOGIA CO 3 LATA refunduje NFZ , a żeby być zdrowym i się kontrolować to trzeba co roku . w przychodni nie można zapłacić za badanie żeby zrobić , więc trzeba iść prywatnie do lekarza i tu jest problem nie każdy ma kasę , bo takie badanie kosztuje 20 zł za pobranie a prywatnie musisz zapłacić 120 np. . Pozdrawiam wszystkie Panie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ola #2376142 | 176.221.*.* 17 lis 2017 07:55

  Droga redakcjo , piszecie o badaniach ale nie piszecie gdzie i kiedy bedzie mozna je wykonać

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Do Pismaka #2350074 | 95.160.*.* 13 paź 2017 16:33

   Zastanów się człowieku, co za bzdury wypisujesz! "Tylko systematyczne wykonywanie tego badania może uchronić kobietę przed zachorowaniem na raka szyjki macicy." Znaczy to samo co leczenie bezpłodności metodą in vitro ma wyleczyć. Jest to zwykłe kłamstwo, bo normalnie efektem leczenia powinno być wyleczenie, a przypomnę, że po in vitro kobieta dalej jest bezpłodna, czyli niewyleczona. Może ktoś wie, co lekarze zrobili, aby zmniejszyć zachorowalność na raka? Czy wpłynęli jakoś na ograniczenie stosowania pestycydów, herbicydów, fungicydów, barwników, konserwantów, koagulantów i całego tego fysu, którym są dziś ludzie karmieni?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Zdjęcie #2349895 | 78.133.*.* 13 paź 2017 11:17

    Czy aby ta dziewczyna na pewno ma problemy z rakiem: http://olsztyn.wm.pl/470389,Gwa lcili-i-bili-17-latke-Po-raz-drugi-stane li-przed-olsztynskim-sadem.html#axzz4vHe Mw8xH

    odpowiedz na ten komentarz