W Olsztynie powstanie grzebowisko dla zwierząt? [VIDEO]

2017-10-09 10:52:28(ost. akt: 2017-10-09 11:08:34)
Nielegalne grzebalisko na Pieczewie (2017)

Nielegalne grzebalisko na Pieczewie (2017)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Dla wielu zwierzę domowe to przyjaciel, który jak odchodzi, wywołuje żal i... sprawia problem. W Olsztynie nie ma miejsca, żeby pogrzebać swojego pupila. I, pomimo starań radnych, na razie nie zapowiada się, żeby takie powstało.
W Olsztynie możliwa jest tylko utylizacja zwłok zwierzaka, ale nie wszystkim to odpowiada. Inne miasta oferują mieszkańcom zwierzęce grzebowiska. Olsztyniacy poradzili sobie z tym problemem i w pieczewskim lesie urządzili prowizoryczny cmentarz dla swoich zwierząt.

Na większości miejsc, w których pochowane są zwierzęta, leżą kamienne płyty z imionami, datami urodzenia i śmierci. Okazuje się jednak, że nielegalnie. Ostatnio o budowę takiego miejsca w Olsztynie wnioskowała radna Danuta Ciborowska. — Jest to temat, który trzeba rozwiązać, bo zakopując takie zwierzątko u siebie na działce, w ogrodzie lub lesie popełniamy przestępstwo — stwierdza radna.

Okazuje się, że kwestia grzebowiska była już poruszana przez ratusz. — Jak dobrze pamiętam, taka możliwość została zapisana w 2007 r., czyli bardzo dawno temu — mówi Tomasz Głażewski, radny Nowoczesnej. I dodaje: — Niedawno przeglądałem plan zagospodarowania terenów Pieczewa, które kiedyś zostały pozyskane ze Skarbu Państwa, i zwróciłem uwagę, że są zapisane w nim takie możliwości (stworzenia grzebowiska - przyp. red.). Jest to prawie przy granicach miasta, dookoła są tereny zielone, w takim powiedziałbym zaułku, daleko od zabudowań.

Jego zdaniem, skoro grzebowisko zostało wpisane w plan zagospodarowania tego terenu, warto wrócić do tego tematu. — I nikt nie upiera się, że tam to musi być — zaznacza radna Ciborowska. — Już dziesięć lat ten temat jest w planach i nawet przez sekundę nikt się nad nim nie pochylił. Tak jak właścicieli samochodów w Olsztynie jest dużo, tak samo dużo jest właścicieli czworonogów — dodaje Danuta Ciborowska.

Odpowiedź z ratusza na pomysł radnej była jednak jednoznaczna. W planie zagospodarowania przestrzennego w rejonie Pieczewa przewidziano teren zieleni krajobrazowo-ekologicznej, na którym dopuszcza się organizowanie cmentarza dla zwierząt. W najbliższym czasie miasto nie przewiduje jednak stworzenia grzebowiska zwierząt.

Dlaczego decyzja była negatywna? — To, z jednej strony, sprawa istotna dla wielu mieszkańców, ale także wzbudzająca emocje i kontrowersje. Z drugiej strony, Olsztyn dynamicznie się rozwija, kolejne tereny są lub wkrótce zostaną urbanizowane, więc brakuje miejsca, by zlokalizować taki obiekt. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zlokalizowanie takiego grzebowiska na terenie jednej z sąsiednich gmin — odpowiada Patryk Pulikowski rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

— Nawet jeżeli któraś z zewnętrznych gmin wpadłaby na taki pomysł, to wydaje mi się, że Olsztyn jest tak dużą gminą, że powinien sam zrealizować to, co zostało zapisane w planach. Czy to będzie Pieczewo, czy inne miejsce, bo naprawdę mamy mnóstwo terenów — komentuje Danuta Ciborowska. I dodaje: — Warto to rozważyć. Nie po to, by sprawić komuś satysfakcję, że będzie można tam postawić jakąś tablicę, tylko po to, żeby w sposób ekologiczny i przyzwoity pożegnać się ze swoim milusińskim, a właściwie domownikiem. Uważam, że to jest lepsze rozwiązanie niż wyrzucenie go w lesie.

AN


Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #2347101 | 86.178.*.* 9 paź 2017 20:41

  Co to za język?grzebowisko !ile nad tym myśleliście?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. OLSZTYN SZLOCHAM #2347025 | 89.228.*.* 9 paź 2017 18:42

   Najlepiej zwrócić się do sąsiedniej gminy.. U nas władza jest tak spowolniona umysłowo, że zanim wydadzą pozwolenie na chowanie zwierząt, tam będą stały juz bloki..

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. Magda #2346784 | 88.156.*.* 9 paź 2017 13:52

   Dlaczego g r z e b o w i s k o , a nie cmentarzyk ?????

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. zorz #2346774 | 88.156.*.* 9 paź 2017 13:38

    Wiele ludzi po prostu nie chce ponosić wydatku na kremację i zakopuje byle gdzie. Nielegalnie. Udawanie, że tak nie jest, to hipokryzja. Zakaz jest martwy, a zjawisko szkodliwe. Może rozważyć finansowanie lub znaczące dofinansowywanie utylizacji? A swoja drogą jeśli jest zapotrzebowanie na grzebowisko, dlaczego tego nie zrobić? Władze miasta są po to, by takie sprawy załatwiać mieszkańcom. Żadna łaska.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Ułan #2346764 | 82.139.*.* 9 paź 2017 13:13

     Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. A pies ochrzczony, że chcecie nagrobek stawiać?

     Pokaż wszystkie komentarze (13)