Są ludzie i pieniądze, ale inwestorzy nie chcą uruchamiać produkcji w więzieniach na Warmii i Mazurach

2017-09-28 07:15:34 (ost. akt: 2017-09-27 16:39:28)
Więzienie Barczewo

Więzienie Barczewo

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Są ludzie, jest miejsce, są pieniądze. Tylko produkować nie ma kto. W żadnym więzieniu w regionie nie ruszył jeszcze program „Praca dla więźniów”. Nadzieja w Kamińsku i Iławie, bo Olsztyn i Barczewo wciąż nie mogą znaleźć inwestorów.
Trzystu ludzi gotowych do pracy od zaraz, potężny pawilon, a nawet dodatkowe miejsce na budowę hali na terenie Zakładu Karnego w Barczewie.

Dofinansowanie, ulgi i zwroty wydatków. Wszystko to na wyciągnięcie ręki. Tyle że liczba przedsiębiorców zainteresowanych uruchomieniem produkcji w więzieniach w regionie nie poraża. Niby podpytują, niby się rozglądają, ale na razie niewiele z tego wynika. Czego boją się biznesmeni? Przede wszystkim biurokracji.

— Ten projekt jest bardzo szlachetny i bardzo chętnie bym w to weszła. Byliśmy dobrze nastawieni do tego pomysłu. Na początku widziałam same plusy. Dopiero kiedy usiedliśmy do rozmów o szczegółach, nadciągnęły czarne chmury — mówi Elżbieta Gleńska-Terlecka, prezes spółki Czmuda Group z Dobrego Miasta, która produkuje m.in. znaki drogowe.

Z czasem okazało się, że zanim zapadnie ostateczna decyzja, może minąć nawet rok. Tyle czasu od wystosowania wniosku formalnego potrzebują więziennicy i urzędnicy na podjęcie decyzji administracyjnej. Prezes Gleńska-Terlecka nadal jest optymistką, ale już trochę mniejszą. Wciąż rozważa działalność na terenie więzienia, ale raczej już nie tak dużą o jakiej myślała na początku.

Umowę przedwstępną podpisał z kolei Marcin Wachsman, dyrektor w bartoszyckiej firmie Nova Mazur Design. Chce produkować meble w więzieniu w Kamińsku.

— Całe to przedsięwzięcie jest nietypowe, bo tu nie ma przetargów czy znanych nam konkursów, a wszystko pozostaje w gestii dyrekcji danego zakładu karnego. Specyficzne były też rozmowy z kadrą. Tam się działa na rozkaz, inaczej niż w normalnych rozmowach biznesowych — opowiada dyrektor Wachsman. Ostatecznie zadeklarował zatrudnienie 180 skazanych. Ostatecznej umowy jednak jeszcze nie podpisał.

Więziennicy zdają sobie sprawę z utrudnień, które obok zalet czekają na biznesmenów za murami więzień. Na spotkania przedsiębiorcy przychodzą z nadzieją, wychodzą z nich z wątpliwościami.

— Zastanawiają się także, czy nasze wewnętrzne procedury nie utrudnią im działalności. Chodzi o kontrole podczas wjazdu na teren zakładu karnego i podczas wyjazdu. Tutaj nie można swobodnie wejść, więc po pierwszym wow! pojawiają się dodatkowe pytania — przyznaje Andrzej Grzeszczyk z ZK Barczewo.
Mimo to spotkania ciągle się odbywają. Grzeszczyk mówi, że kilku przedsiębiorców wciąż zastanawia się nad działalnością za murami To przedstawiciele różnych branż: jedni zajmują się obróbką szkła, inni produkują meble czy biomasę. Więziennicy są gotowi na wiele.

Jak mówi Grzeszczyk, są gotowi nawet sfinansować budowę wielkiej hali, jeśli byłaby taka potrzeba. Przedsiębiorca może dostać aż 35 proc. zwrotu wydatków związanych z zatrudnieniem skazanych. Może też dostać pożyczkę albo bezzwrotną dotację. Za darmo ma ochronę, nawet dokumentację kadrową skazanych prowadzą więziennicy. Ba, nawet prawo pracy w takich sytuacjach jest mocno okrojone i trzeba się trzymać tylko przepisów dotyczących czasu pracy i przepisów BHP.

Na dobrej drodze do podpisania umowy jest ZK Iława. Ofertą poważnie jest zainteresowana firma z branży meblarsko-stolarskiej. Tam jest o tyle łatwiej, że przy więzieniu jest szkoła, w której można uczyć przyszłych pracowników na potrzeby konkretnej firmy.

Budowa hali już się zaczęła i ma się zakończyć do końca kwietnia przyszłego roku. Później będzie tam mogła ruszyć produkcja — mówi Magdalena Socha z ZK Iława.
mk

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. investor #2461993 | 185.244.*.* 14 mar 2018 03:43

  AMH Finance inwestuje obecnie w projekty do 250 000 000,00 USD. Inwestujemy w projekty początkowe, prace biznesowe, rozwój biznesu, projekty długoterminowe. Atrakcyjne projekty internetowe z zakresu usług IT, usług outsourcingowych, projektów uwzględniają wszystkie propozycje, jeśli model biznesowy, biznesplan, przejrzysta prezentacja projektów przekazanych do działalności inwestycyjnej, innowacyjne i dochodowe projekty o transparentnej strukturze transakcji. Początkowo rozważałem projekt cyfrowy. Zaakceptowany do rozważenia: projekt z oryginalnymi pomysłami lub po prostu nowa nisza, która pojawia się na rynku biznesowym i możliwe zalety w stosunku do istniejących analogów, wyraźna przewaga innych analogów, jeśli są obecne na rynkach zagranicznych. Ten obszar nie jest ważny. Okres zwrotu z 1 do 30 lat. Wielkość inwestycji i warunki współpracy są ustalane osobno w każdym przypadku. Kontaktujemy się wyłącznie z klientami dzięki interesującym planom biznesowym. Możesz skontaktować się ze mną przez e-mail: amh_finance@outlook.com AMH FINANCE zapewnia długoterminowe lub krótkoterminowe i elastyczne kredyty komercyjne oraz inwestycje o zakresie potrzeby operacyjne. Zazwyczaj nasi klienci decydują się finansować tymczasowe spadki w przepływ środków pieniężnych, zainwestować w nowy sprzęt lub dokonać inwentaryzacji czasowej zakupy. Jako prywatny pożyczkodawca i inwestor, AMH FINANCE inwestuje w projekty banków instytucjonalnych może uciekać od. Ponieważ nie jesteśmy brokerem, stoimy za każdą pożyczką i inwestycją od początku do końca. GAMA KREDYTÓW: AMH FINANCE udziela kredytów komercyjnych ogólnego przeznaczenia w wysokości 4,000 USD - 250 000 000 000 USD na okres od 1 do 30 lat APROBATY: Ponieważ nie oceniamy książki według jej oceny wiarygodności kredytowej, AMH FINANCE zatwierdza kredytobiorców, którzy w innym przypadku nie kwalifikują się do finansowania z banków. CZAS DO FINANSOWANIA: Nasz osobisty i usprawniony proces underwritingu zabiera zaledwie 5 firm dni Możesz skontaktować się ze mną przez e-mail: amh_finance@outlook.com

  odpowiedz na ten komentarz

 2. DOBRE #2338433 | 46.77.*.* 28 wrz 2017 12:00

  WIĘZIEŃ MÓGŁBY ODRABIAĆ ALIMENTY, MIEĆ NA WŁASNE DODATKOWE UTRZYMANIE I PRZY WYJŚCIU JAKIEŚ ŚRODKI , DODATKOWO POWINNY W ZK POWSTAWAĆ SZKOŁY I KURSY , WYCHODZILI BY NA LUDZI PREZESÓW I PRZEDSIĘBIORCÓW / NO NIE WSZYSCY/

  odpowiedz na ten komentarz

 3. aleks #2338283 | 83.9.*.* 28 wrz 2017 09:17

  To oczywiste skazani stwarzają więcej problemów niż korzyści z tego. Oczywiście są i tacy którzy mają chęć nauczenia się fachu i zarobku

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Teresa O #2338262 | 199.249.*.* 28 wrz 2017 08:48

  Może jakaś firma z branży porno, wtedy 100% więźniów by poszło do pracy

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. może trzeba zamknąć #2338252 | 163.172.*.* 28 wrz 2017 08:41

   paru prezesów dużych firm , wtedy wszystko ruszy, starczy pogrzebać w papierach

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)