Tu tradycję czuć w powietrzu. Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie w Olsztynku

2017-09-17 17:25:53(ost. akt: 2017-09-18 15:44:29)

Autor zdjęcia: Przemysła Getka

Skansen w Olsztynku tętnił w niedzielę folklorem, a zapach świeżych plonów wypełniał powietrze. O godz. 11.30 rozpoczęły się największe uroczystości dożynkowe w województwie warmińsko-mazurskim. W konkursie wieńców wygrało Jędrychowo.
Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie rozpoczął przemarsz korowodu spod chaty Burdajny pod amfiteatr, gdzie o godz. 12 odbyła się msza święta. O godz. 13 obrzęd dożynkowy rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”. Wręczono również odznaczenia honorowe i odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Jak co roku, nie mogło zabraknąć rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Było co podziwiać. Najlepszy okazał się wieniec z Jędrychowa (gm. Kisielice). Na drugim miejscu uplasował się wieniec z miejscowości Skurpie w gminie Płośnica. Trzecie miejsce przypadło wieńcowi z Zalewa (gm. Zalewo). A znaczenie dożynek i kultywowanej na nich tradycji podkreślił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

— Jak Polska długa i szeroka, kiedy ostatnie kłosy znikają z pól, odbywają się dożynki. To piękna tradycja — mówił marszałek. — Chcę podziękować wszystkim rolnikom, pszczelarzom, ogrodnikom, hodowcom i działkowcom za wytworzony chleb i plon. A warto pamiętać, że pogoda nie rozpieszczała rolników. Żniwa były — jak mówi się często — „kradzione”. Jednak udało wam się uratować ten dar. Mamy plony, mamy czym się szczycić i czym się dzielić. Rolnictwo w regionie Warmii i Mazur to wielka gałąź gospodarki. Samorząd województwa od lat ma tego świadomość i szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu jest to mocno eksponowane w naszej strategii. — Zabezpieczamy pieniądze unijne dla rolników naszego regionu — doprecyzował marszałek. — Jesteśmy też mocno konkurencyjni dla Europy i świata. Ta wielka towarowość, która u nas występuje, nie ma powielenia w innych częściach kraju. Znajduje się u nas również miejsce dla gospodarstw ekologicznych. Od lat zabezpieczamy pieniądze w programie Rozwój Obszarów Wiejskich. Rozstrzygnięte zostały m.in. konkursy na poprawę kanalizacji i wodociągów, ale też dróg gminnych i powiatowych. Będziemy ogłaszać kolejne konkursy, aby mieszkańcom obszarów wiejskich powodziło się jak najlepiej. A tych jest w regionie prawie połowa, bo na 1,4 mln mieszkańców na obszarach wiejskich mieszka 600 tys.

— Samorząd zwraca też uwagę na funkcje sołectw — mówił marszałek. — Jesteśmy dobrym partnerem dla rolników i środowisk z terenów wiejskich. Pragniemy, żeby nie tylko duże aglomeracje, ale też środowiska wiejskie rozwijały się w zrównoważony sposób.

Po tradycyjnych punktach programu, na gości czekało wiele atrakcji. Wśród nich stoiska z regionalną żywnością czy rękodziełem. Były też warsztaty dla najmłodszych, pokazy rękodzieła i dawnych zajęć wiejskich.

— To piękna tradycja — mówi pani Malwina, którą spotkaliśmy przy straganie z produktami regionalnymi. — Czuć ją wręcz w powietrzu. Jestem tu już drugi raz i tej atmosfery nie ma nigdzie indziej! Widać też sporo młodzieży, a to ważne, by młodzi kultywowali tradycję. Odwiedziłam kilka straganów, bo w sklepach próżno szukać takich produktów. Widać włożoną w to ciężką pracę.
— To moje piąte dożynki — mówi pan Edward. — Tutaj czuć ten swojski klimat. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo są ryby, lody i tradycyjne wyroby. Widać też sporo rodzin z dziećmi. To dla nich wielka frajda.

Paweł JaszczaninKomentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PSL-nie głosuję #2330109 | 83.9.*.* 18 wrz 2017 00:32

  Dzisiaj obchodziliśmy smutną rocznicę agrsji sowietów na naszą Ojczyznę. A że PSL dane ZSL zorganizowało jakie s szopki, Polaków to ni obchodzi. To nie ekołomyja, czy inne show... To wstyd, że marszałek województwa dożynki świętuje i toczy w takim dniu. WSTYD.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ukrainiec #2330106 | 83.9.*.* 18 wrz 2017 00:25

  Ciesze się, że Urszuli Pasławskiej nie było. Ona ani ładna, ani mądra, ani kompetentna, ani reprezentacyjna itd itd................ A może była tylko w tej jej nijakości nie wypatrzyłem jej w tłumie swoich znajomych . A może pomyliłem ją z kimś , a może.... Gustaw mi sasłonił cały świat , a moze koniczyna w tym roku wybujała, a może PSL odchodzi do historii.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ENDRIU #2330082 | 164.127.*.* 17 wrz 2017 22:55

   Straszne chamstwo tam jest a jescze gorzej z tym jest u parkingowych pajacow,chyba to juz tu norma podobnie jak ci z tytulami zasiadajacy za stolami na pyszne jedzonko i p.....

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. jacekk #2329984 | 89.228.*.* 17 wrz 2017 20:42

   Państwowe media nawet nie zająknęły się o wojewódzkich dożynkach. W Radio Olsztyn od rana brylowała informacja o obchodach rocznicy agresji Sowietów na jakimś zadupiu. W obchodach, jak podało to samo radio wzięło udział ...około 150 osób.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ... #2329927 | 176.221.*.* 17 wrz 2017 19:04

    Panie Gustawie, proszę wziąć się do roboty, a nie jeździć z imprezy na imprezę, to samo robią pana przyjaciele z pslu, a spółki wam podległe powoli bankrutują. Nic nie robicie oprócz brylowania przed kamerami i fleszami. Tak bezczelnej i leniwej władzy to nasze województwo jeszcze nie miało.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (6)