Przyszłość samorządów. Konferencja z udziałem wicepremiera Gowina

2017-09-09 21:19:00(ost. akt: 2017-09-09 21:39:06)

Autor zdjęcia: nadesłane/Czytelnik

Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin był gościem na konferencji zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Kętrzynie pt. „Przyszłość i wyzwania samorządu terytorialnego”, która odbyła się 9 września na zamku w Reszlu.
Wśród gości znalazła się również senator Małgorzata Kopiczko, starostowie, burmistrzowie i wójtowie sąsiednich powiatów, miast i gmin, radni powiatowi, przedsiębiorcy, sołtysi i wielu innych przedstawicieli placówek i organizacji z terenu powiatu a także województwa.

Program konferencji był podzielony na trzy panele: I – Sytuacja gospodarcza oraz perspektywy rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego, II – Mandat społeczny i organizacja jednoosobowych samorządowych organów wykonawczych, III – Najbliżej ludzkich spraw. Propozycje zmian legislacyjnych dotyczące realizacji mandatu sołtysów.

Gości przywitał wicestarosta Michał Krasiński. W krótkim wystąpieniu powiedział czego on spodziewałby się po dyskusji, zwracając szczególną uwagę na konieczność reformy Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz podsuwając do przedyskutowania temat wyborów bezpośrednich starostów powiatowych.

Następnie głos zabrał wicepremier. Zaczął od tego, że prace nad ustawą o dwu kadencyjności burmistrzów, wójtów i prezydentów miast z obowiązywaniem wstecz został porzucony, jednak prace nad takim projektem z obowiązywaniem „w przyszłość” najprawdopodobniej kiedyś będą podjęte. Odniósł się również do słów wicestarosty Krasińskiego i stwierdził, że do przyszłorocznych wyborów samorządowych pomysł nad wyborami bezpośrednimi starostów nie będzie rozpatrywany.

Minister Gowin w swojej wypowiedzi zwrócił szczególną uwagę na zaangażowanie w wyborach samorządowych ludzi młodych. Mówił również o Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu oraz konieczności nowelizacji ustawy umożliwiającej dofinansowanie wyższych uczelni przez samorządy lokalne. Swoje wystąpienie zakończył zwróceniem uwagi na to, że województwo warmińsko-mazurskie jest na ostatnim miejscu jeśli chodzi o kontraktacje środków unijnych.

W pierwszym panelu dyskusyjnym zasiedli prezes Magnetic Systems Technology Jarosław Sachryń, wiceprezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg oraz wicestarosta Michał Krasiński. Panel poprowadził Ryszard Adamczak, członek Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego Polski Razem Zjednoczonej Prawicy. Po dość burzliwej dyskusji wszyscy zgodnie stwierdzili, że należy inwestować w infrastrukturę, by przemysł w naszym regionie zaczął się lepiej rozwijać. Padło nawet stwierdzenie, że samorządy przede wszystkim nie powinny przeszkadzać przedsiębiorcom, bo biznes sam sobie poradzi, a samorząd niech pracuje nad rozwojem infrastruktury. Było parę osób na sali chętnych włączyć się do dyskusji, lecz napięty grafik konferencji zmusił prowadzącego do zakończenia pierwszego panelu.

Drugi panel poprowadził Michał Wypij, doradca w Gabinecie Politycznym Wiceprezesa Rady Ministrów. Gośćmi byli Paweł Bobrowski, wójt gminy Kętrzyn, Michał Kochanowski radny powiatu kętrzyńskiego oraz Paweł Jaskółowski, przewodniczący Komisji Budżetowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Skupili się oni nad pomysłem wyborów bezpośrednich starostów oraz pochylili się nad problemem zaangażowania młodych ludzi w wybory samorządowe.

Ostatni panel skupił się na roli sołtysów i propozycjach wzmocnienia ich znaczenia. Spotkanie na reszelskim zamku trwało blisko 3 godziny. Miejmy nadzieję, że obecni na nim przedstawiciele władzy i biznesu wyciągną z niego korzystne dla wszystkich wnioski.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GS

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Karol #2325775 | 89.228.*.* 12 wrz 2017 08:00

    To była konferencja członków Polski Razem Gowina z udziałem członków i miłośników PIS, a nie konferencja apolityczna poświęcona przyszłości samorządów. Jak wynika ze zdjęć w konferencji nie uczestniczył menedżer powiatowy.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)