Poseł Maciejewski: O handlu w niedzielę niech decydują samorządy [SONDA]

2017-09-08 19:00:00(ost. akt: 2017-09-08 14:55:09)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Handel w niedzielę? Samorządy powinny same zdecydować jak powinien być rozwiązany ten problem na ich terenie. Tak jak z handlem alkoholem. Takim pomysłem na swoim FB podzielił się poseł Andrzej Maciejewski z Kukiz'15.
Zakazać czy nie zakazać handlu dla wielkich sklepów niedzielę. Społeczeństwo i politycy są w tej kwestii mocno podzieleni. Zakaz handlu dla wielkich sklepów w niedziele firmuje "Solidarność". Za jest PiS. Projekt stanowczo popiera też polski Kościół. - Dla nas niedziela to jest dzień święty (...) i my postulujemy wolną od pracy niedzielę - oświadczyli ostatnio biskupi zgromadzeni na spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.

Tymczasem przedstawiciele branży handlowej chcą storpedować projekt. Zamiast zamknięcia sklepów w niedziele proponują więcej obowiązkowego wolnego dla kasjerek i kasjerów. Zakładają co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu. Bo według nich ograniczenie handlu w niedziele wpłynie negatywnie na polską gospodarkę, budżet państwa oraz miejsca pracy.

— W opinii całej polskiej branży handlowej, jest to jedyne rozwiązanie zabezpieczające wszystkie strony — zarówno pracowników, konsumentów, jak i przedsiębiorców — podkreślał Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu. — A co najważniejsze, jest to najwyższa forma ochrony dla pracowników handlu sieciowego i sieci kupieckich, spośród których już teraz ponad 90 proc. zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę.

Projekt wpłynął do Sejmu jeszcze we wrześniu 2016 roku. Od czasu pierwszego czytania 6 października 2016 roku nic się wokół niego nie dzieje. Utknął w podkomisji stałej do spraw rynku pracy. Członkowie komisji mają się nim zająć w połowie września.

O zakazie handlu w niedzielę decyzję powinien podjąć
Sejm
34.44%
samorządy lokalne
6.63%
nikt, o tym powinien decydować wolny rynek
58.93%

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Michał #2325600 | 89.65.*.* 11 wrz 2017 20:29

  ej ej ej, ale wspierajmy poski handel a nie robimy mu pod górkę. Pani premier Szydło wydaje się być mądra kobietą i chyba nie jest jej obcy los polskich rodzin. Jeśli posłucha propozycji branzy handlowej, zobaczy ze z tej patowej sytuacji da się wprowadzic jakies sensowne rozwiązanie.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. pan sreberko #2324176 | 88.156.*.* 9 wrz 2017 17:41

  "Takim pomysłem na swoim FB podzielił się poseł Andrzej Maciejewski" - nie wiedziałem, że pan poseł taki bogaty i wkupił Facebooka, pewnie pożyczył te "bilony", jakich Patryk Jaki domaga się od Niemiec za "hakatumbę". Swoją drogą, ciekawe, czy Mark Zuckerberg wie, że już nie jest właścicielem FB :)

  odpowiedz na ten komentarz

 3. wlasciciel #2324143 | 83.24.*.* 9 wrz 2017 16:30

  TERAZ NIE OPLACA SIE SKLEPOW LEPIEJ WYNAJĄĆ I SIĘ SMIAĆ

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. W Niemczech niedziela jest wolna #2324026 | 95.90.*.* 9 wrz 2017 13:42

  I na dodatek w Niemczech sklepy wielkopowierzchniowe płacą podatki. Każda propozycja rodem z Polski, że zakaz handlu w niedzielę obniży zyski, że gospodarka straci, że ludzie po prostu chcą pracować w niedzielę pachnie mi lobbingiem i szwindlem ze strony firm zachodnich. Niedziela wolna w Niemczech wynika ze względów b. pragmatycznych. Ludzie mają rodziny, dzieci, są przepracowani i jeśli pracują w niedzielę to tylko dlatego, że muszą. I proszę nie słuchać bajek chciwych właścicieli Lidla, Macro, czy innych. Będą wykorzystywać nas do upadłego, tak długo aż im na to pozwolimy. Najwyższa pora wprowadzić takie prawa dla zagranicznych sieci, jakie mają u siebie w domu. Bo tak dobrze jak w naiwnej Polsce to nie mają oni nigdzie. I tu kłania się UE, która nie pozwala w Polsce wprowadzić identycznych stawek podatkowych jak we Francji, czy Niemczech bo to ... niesprawiedliwe. Jedyna konkluzja z tego to taka jak strasznie mają te sklepy w Niemczech i we Francji, że one tam w ogóle jeszcze mogą egzystować? Są biedne tak ciemiężone, że musieli to sobie odbić w ... Polsce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. KC PiS #2324005 | 213.184.*.* 9 wrz 2017 12:40

   Oczywiście drodzy towarzysze nie będzie to miało wpływu na zatrudnienie, podobnie jak w przypadku deformy szkolnictwa.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (20)