Wakacje pod znakiem lotów

2017-08-23 18:59:00(ost. akt: 2017-08-23 19:03:48)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Dla portu lotniczego Olsztyn – Mazury wakacje były pracowitym okresem. W lipcu lotnisko przekroczyło liczbę 100 tys. odprawionych pasażerów. Wzrosła też liczba pasażerów w samym czerwcu i lipcu. Krótko mówiąc: jest coraz lepiej.
Chyba już mało kto sobie wyobraża Warmię i Mazury bez portu lotniczego. Mocno wrósł w świadomość mieszkańców, stając się naszym oknem na świat.
Jak mówią statystyki ruch lotniczy w Polsce rośnie w tempie ok. 10 proc. rocznie. Daje nam to pozycje w grupie najbardziej dynamicznie rozwijających się w Europie.

- I w Szymanach jest się z czego cieszyć – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Choć przed wakacjami i tak nie było źle, to w ich czasie wzrosła liczba lotów. Większą dynamiką mógł się wykazać tylko port we Wrocławiu.
W lipcu i czerwcu lotnisko zanotowało wzrost o około 100 operacji względem maja tego roku. W sumie w czerwcu i lipcu tego roku w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury odbyło się 651 operacji, podczas których obsłużono 22 249 pasażerów.
To lepszy wynik niż w ubiegłym roku w tym samym okresie. Wówczas od czerwca do sierpnia na lotnisku odbyły się 852 operacje, odprawiono 16 703 pasażerów.
Mazurski port się rozpędza. A statystyka nie wygląda korzystnie jedynie dla lotów wakacyjnych... Ogólnie latamy coraz więcej.

W 2016 roku do Szyman przyleciało 45 848 pasażerów. W tym roku do połowy sierpnia obsłużono już 65 900 pasażerów. W okresie wakacyjnym pasażerowie mogą skorzystać z lotów do Oslo i Londynu. Ale lotnisko nie jest głuche na głos swoich klientów. W maju przeprowadzono ankietę internetową...

— Zapytaliśmy o to dokąd pasażerowie chcieliby polecieć z lotniska w Szymanach — precyzuje Aleksandra Baranowska. — Grupa badanych wskazała m.in na Barcelonę, Dublin, Dortmund i Eindhoven. Cały czas pracujemy nad rozbudową siatki połączeń Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury — podkreśla. — Mamy nadzieję, że już niebawem nasi pasażerowie będą mogli skorzystać z tych oraz wielu innych połączeń.

Podróżujący wskazują też na chęć lotów do poprzednio dostępnych miejsc — Krakowa, Wrocławia czy Berlina. Jako pożądane wskazują też loty na południe Niemiec, do Norymbergi, Memmingen czy Monachium. Poza lotami do naszych zachodnich sąsiadów pojawia się też Mediolan, Sztokholm, Manchester czy Liverpool. Na razie trwają rozmowy z przewoźnikami. Ostateczna decyzja o tym, czy lotnisko w Szymanach będzie mogło realizować nowe połączenia należy właśnie do nich. Mówi się, że wkrótce, bo we wrześniu lub w październiku mają zostać ogłoszone nowe połączenia.

Ale nie tylko siatka połączeń ma być rozszerzona, bo od połowy lipca trwają intensywne prace nad rozbudową płyty postojowej na lotnisku o dodatkowe miejsce. Lotnisku przybywa też nowych gruntów. Na początku sierpnia marszałek Gustaw Marek Brzezin i starosta szczycieński Jarosław Matłach, który reprezentował Skarb Państwa podpisali akt notarialny, na mocy którego województwo warmińsko-mazurskie wzbogaciło się o grunty o powierzchni ponad 90 ha w sąsiedztwie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Wartość tych gruntów to 2,7 mln zł.

– Tereny przeznaczymy na rozwój usług okołolotniskowych – mówi marszałek Brzezin. – Chodzi o to, żeby port służył nie tylko mieszkańcom i turystom w swobodnym przemieszczaniu się po świecie, ale również pełnił funkcje gospodarcze. Czekamy na plan zagospodarowania przestrzennego, który może być gotowy już w grudniu.

Wokół lotniska powstaną magazyny oraz logistyczne bazy związane m.in. z rozwojem funkcji transportowych czy cargo. W zamian za grunty przy lotnisku starostwo szczycieńskie otrzymało dom studencki przy ul. Bolesława Chrobrego w Szczytnie. Tę nieruchomość samorząd województwa dotychczas użyczał Wyższej Szkole Policji.

- Uporządkowanie kwestii własnościowych wzmocni obie strony – dodał marszałek. – Jako właściciele możemy swobodnie inwestować i zarządzać otrzymanymi nieruchomościami. Samorząd uzbroi i przygotuje teren tak, aby stał się atrakcyjny dla inwestorów.
Grunty zostaną przekazane Spółce Warmia i Mazury.
pj
Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. § #2328849 | 37.201.*.* 15 wrz 2017 17:04

  A kiedy Zaglebie Rury ß. Dortmund lub Kolonia. A juz nie wspomne o duzym Düsseldorfie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. macx #2321609 | 94.254.*.* 6 wrz 2017 08:54

  i znów propaganda sukcesu!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. mmm #2320026 | 95.160.*.* 3 wrz 2017 22:12

  A czy ktoś w ogóle zwrócił uwagę na dopisek pod tytułem artykułu, że jest to artykuł sponsorowany i jest umieszczony w dziale "reklama". Tak, więc my wszyscy nie dopłacamy tylko do lotniska, ale i do tego "artykułu"!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Leszek #2319006 | 89.228.*.* 2 wrz 2017 09:45

  wszyscy latający na zmywaki powinni być wdzięczni za to lotnisko władzom samorządowym za takie ułatwienie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Wiesiek #2316666 | 77.115.*.* 30 sie 2017 07:16

  Trzeba dołożyć 2 okienka do odprawy bo jest ciasno i długo trzeba czekać .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)