Program 500+: warto złożyć wniosek jeszcze w sierpniu
2017-08-17 08:00:00(ost. akt: 2017-08-17 08:47:23)
W sierpniu osoby uprawnione do otrzymania świadczenia wychowawczego 500+ powinny ponownie złożyć wnioski o przyznanie im tego świadczenia na kolejny rok. Wszelkie opóźnienia mogą spowodować przerwanie ciągłości wypłat. Przez pierwsze dwa tygodnie sierpnia do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Giżycku dziennie wpływało po koło 50-60 wniosków. Około 140 rodzin złożyło wnioski w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Giżycku. Nie jest to dużo w stosunku do ogólnej liczby tego rodzaju świadczeń wypłacanych w tych placówkach.
W tym roku Sejm znowelizował ustawę i wprowadził zmiany w programie „Rodzina 500 +”. Jednak główne zasady tego programu pozostały bez zmian. Nowe rozwiązania mają zapobiec dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do pobierania świadczenia na pierwsze dziecko np. przez rozwiązywanie stosunku pracy, a następnie ponowne jego nawiązywanie z tym samym pracodawcą na innych warunkach. W wyniku zmiany ustawy wyeliminowane mają też zostać przypadki deklarowania przez rodziców niezgodnego ze stanem faktycznym samotnego wychowywania dziecka. W tym przypadku chodzi o ustalenie alimentów na rzecz dziecka. Osoby, które takich działań nie podjęły, nie będą miały prawa do świadczenia wychowawczego.
Trzeba jednak stwierdzić, że ani w Giżycku, ani w gminie Giżycko na tysiące wypłacanych świadczeń można mówić co najwyżej o pojedynczych przypadkach stwierdzonych nieprawidłowości.
— W Giżycku mieliśmy tylko jeden przypadek zamiany świadczenia pieniężnego na rzeczowe — mówi Jarosław Borowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Giżycku. — Przypadek ten był weryfikowany przez Urząd Wojewódzki, bo nawet w skali województwa takich przypadków było zaledwie kilka.
O takim zdarzeniu w skali kilku tysięcy świadczeń wypłacanych w Giżycku można mówić jako o rzeczy incydentalnej. Inne tego typu sygnały były na bieżąco weryfikowane przez pracowników MOPS-u, a świadczeniobiorcom zwracano uwagę o pojawiających się nieprawidłowościach. W Giżycku o patologiach w przypadku świadczenia „500+” raczej nie można mówić. Dotyczy to również gminy Giżycko.
— Każdy wpływający do nas wniosek jest weryfikowany w ogólnopolskiej bazie — komentuje Jarosław Borowski. — Choćby tylko po to, aby uniknąć podwójnego wypłacania świadczenia. W przypadku zastrzeżeń, osoba, która złożyła taki wniosek, jest proszona o dodatkowe wyjaśnienia.
— Każdy wpływający do nas wniosek jest weryfikowany w ogólnopolskiej bazie — komentuje Jarosław Borowski. — Choćby tylko po to, aby uniknąć podwójnego wypłacania świadczenia. W przypadku zastrzeżeń, osoba, która złożyła taki wniosek, jest proszona o dodatkowe wyjaśnienia.
Ogólnopolski system weryfikacji wniosków wskazuje również osoby samotnie wychowujące, które powinny mieć ustalone alimenty. Wprowadzony system pozwala na dokładniejszą kontrolę wypłacanych im świadczeń.
Nie można się temu dziwić, bo „Program 500+” to w skali kraju miliardy złotych. Tylko w Giżycku od stycznia do sierpnia 2017 roku wypłacono w ramach tego programu 11, 2 miliona złotych. Jest to kwota znacząca w domowych budżetach giżycczan. W gminie Giżycko świadczenie pobiera około 600 rodzin. I tu w grę wchodzi około 5 milionów złotych, zatem kontrola wypłacanych pieniędzy jest wskazana. I to się właśnie dzieje przy okazji składania nowych wniosków.
Warto zrobić to w sierpniu, aby – jak zwraca uwagę Grażyna Ratajczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Giżycku - zachować „płynność” wypłaty świadczeń. Złożenie wniosku w październiku i później spowoduje już przerwę i stratę.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez