60 lat istnienia Rejonowego Koła Pszczelarzy

2017-08-14 08:41:18(ost. akt: 2017-08-14 08:42:21)

Autor zdjęcia: BT

Od uroczystej Mszy Świętej, odprawionej w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górowie Iławeckim, w sobotnie popołudnie 12 sierpnia rozpoczęła się uroczystość obchodów 60-lecia istnienia w mieście i gminie Rejonowego Koła Pszczelarzy. Mszę sprawował proboszcz, ks. kan. Józef Gawrylczyk.
W słowie do zgromadzonych w kościele pszczelarzy, rodzin i przyjaciół, na czele których do świątyni weszły dwa poczty sztandarowe reprezentujące organizacje pszczelarskie w Olsztynie oraz Górowie Iławeckim, proboszcz przypomniał szczególną rolę, jaką w naszym życiu już od tysiącleci spełnia pszczoła osładzając je, ale także i lecząc.

Na uroczystość zostali zaproszeni: Józef Zysk – Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, Bożena Parzych Kierownik Biura Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, Anita Krupienik – Zastępca Kierownika Biura, Danuta Mazur – matka chrzestna górowskiego sztandaru, Jerzy Paukszto – ojciec chrzestny górowskiego sztandaru, Bożena Olszewska-Świtaj – Wójt Gminy Górowo Iławeckie, Jacek Kostka – Burmistrz Miasta Górowo Iławeckie, Marek Kierul – sponsor, przedsiębiorca.

Po mszy zgromadzeniu udali się do odświętnie przystrojonej restauracji Natangia, gdzie odbyła się druga część spotkania.

Prezes górowskiego koła Jerzy Szarejko witając przybyłych wspomniał, że Powiatowy Związek Pszczelarzy w Bartoszycach, skupiający okoliczne koła, powstał 15 marca 1957 r. Liczył wówczas 36 członków posiadających 420 rodzin pszczelich. W Górowie Iławeckim pierwszym prezesem Koła Pszczelarzy został Paweł Hacykowski. Obecnie Rejonowe Koło Pszczelarzy w Górowie Iławeckim liczy 44 członków posiadających 1300 rodzin pszczelich.

Dzięki staraniom członków Koła, pomocy Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, osobistego zaangażowania Prezesa i wsparcia od sponsorów, w 60 rocznicę powstania Kolo może stanąć pod swoim własnym sztandarem.

Podkreślając szczególną wagę chwili, Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk zaznaczył, iż organizacja mogąca poszczycić się własnym sztandarem, jest poważnym związkiem skupiających ludzi uznających wspólne idee oraz zadanie niezależnie od pochodzenia i stanu. Prezes opowiedział także o jakości pracy społecznej pszczelarzy udzielających się w różnorakich projektach ekologicznych.

Z okazji 60-lecia istnienia Rejonowego Koła Pszczelarzy w Górowie Iławeckim nagrodą specjalną został uhonorowany jego prezes Jerzy Szarejko, natomiast za wybitne zasługi na rzecz rozwoju pszczelarstwa Warmii i Mazur Zarząd WZP nadał Markowi Kierulowi złoty medal WZP.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ciekawe #2307496 | 83.6.*.* 14 sie 2017 17:33

    Nie którzy przyszli tylko na wyzerkę ? Bo na Mszy św. ich nie widać ! czy to znaczy , ze to ateisci ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. " Na uroczystość zostali zaproszeni #2307362 | 83.6.*.* 14 sie 2017 13:07

    ........,Bożena Olszewska Świtaj" - ze zdjęć wynika, że nie skorzystała z zaproszenia. No chyba, że schowała się za swoim radnym Muchą, który jak wynika z artykułu przybył niezaproszony ;-)))

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)