Grunt na rozwój lotniska

2017-08-10 00:00:00 (ost. akt: 2017-08-09 17:10:04)   Artykuł sponsorowany
Podpisanie aktu notarialnego przez marszałka Gustawa Marka Brzezina, członka Zarządu Województwa Marcina Kuchcińskiego i Jarosława Matłacha — starostę szczycieńskiego, który reprezentował Skarb Państwa

Podpisanie aktu notarialnego przez marszałka Gustawa Marka Brzezina, członka Zarządu Województwa Marcina Kuchcińskiego i Jarosława Matłacha — starostę szczycieńskiego, który reprezentował Skarb Państwa

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

REGION\\\ Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego wzbogacił się o dodatkowe grunty w Szymanach, w sąsiedztwie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Teraz samorząd uzbroi otrzymany teren, by stał się atrakcyjny dla inwestorów, którzy będą mogli tu rozwijać usługi okołolotniskowe.
Dokładnie 91,5 ha, taki teren przejął na własność samorząd województwa w sąsiedztwie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Ma tu powstać strefa okołolotniskowa, która przyniesie dodatkowe dochody spółce lotniskowej. A pozyskanie tego gruntu było możliwe dzięki zamianie nieruchomości ze Skarbem Państwa.
Akt notarialny podpisali marszałek Gustaw Marek Brzezin i Jarosław Matłach, starosta szczycieński, który reprezentował Skarb Państwa. — To ważna chwila dla lotniska, ale też regionu — podkreślał marszałek województwa.

— Chodzi o to, żeby port służył nie tylko mieszkańcom i turystom w swobodnym przemieszczaniu się po świecie, ale również pełnił funkcje gospodarcze — mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Teren ten przeznaczymy na rozwój usług okołolotniskowych. Czekamy tylko na plan zagospodarowania przestrzennego, który ma być gotowy już w grudniu. Przygotowuje go gmina Szczytno.

— Zakładaliśmy od razu, że Port Lotniczy Olsztyn-Mazury z samej działalności lotniskowej, ruchu pasażerskiego nie utrzyma się i musimy go obudować strefą okołolotniskową — dodaje Wiktor Wójcik, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. — Pozyskanie prawie 92 ha terenu na własność samorządu województwa, który znajdzie się w trwałym zarządzie naszej spółki lotniskowej, pozwoli nam obudować port usługami okołolotniskowymi. To przyniesie dodatkowe dochody spółce zarządzającej portem.

Jakie inwestycje, usługi mogłyby być rozwijane wokół lotniska? Tu możliwości jest wiele. — Choćby magazyny, bazy logistyczne, które mogłyby tu funkcjonować, bo przypomnę, że w pobliżu lotniska przebiega przecież droga krajowa 57 — zauważa dyrektor Wójcik.
— Nie zasypiamy gruszek w popiele, już szukamy inwestorów, którzy byliby chętni do zainwestowania na tym terenie, czy to kupując grunty, czy poprzez spółki tworzone ze spółką lotniskową — dodaje dyrektor Wiktor Wójcik.

Wartość tych gruntów to 2,7 mln zł. Prace nad porozumieniem trwały ponad cztery lata. W zamian za teren przy lotnisku starostwo szczycieńskie otrzymało dom studencki przy ul. Bolesława Chrobrego w Szczytnie. Tę nieruchomość samorząd województwa dotychczas użyczał Wyższej Szkole Policji. Teraz starostwo przekaże akademik uczelni w Szczytnie.

— Port ma tereny na rozwój działalności gospodarczej, a Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie bazę dla swoich studentów — dodaje marszałek Brzezin. — Jako właściciele możemy swobodnie inwestować i zarządzać otrzymanymi nieruchomościami. Uzbroimy nasz teren tak, by stał się atrakcyjny dla inwestorów.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury od początku swego funkcjonowania, a więc stycznia ubiegłego roku, obsłużył już ponad 110 tys. pasażerów. W tym roku zostało już odprawionych 63 tys. osób, a plan na ten rok to 96 tys. podróżnych. Wkrótce, bo we wrześniu lub w październiku, mają zostać ogłoszone nowe połączenia. Tu mówi się, że dojdzie nowe połączenie do Wielkiej Brytanii i do któregoś z miast Zagłębia Ruhry, ewentualnie do Eindhoven.
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paweł #2308007 | 83.6.*.* 15 sie 2017 20:00

  Jaskółki ćwierkają, że Alek na prezesa portu się szykuje. Grunt to dobre lądowanie (ha, ha, ha jak to na lotnisku).

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Grom #2307122 | 188.146.*.* 13 sie 2017 20:30

  A droga z Olsztyna do lotniska?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ktoś #2307050 | 176.221.*.* 13 sie 2017 17:09

  O tak, właśnie co z remontem drogi 53 z Olsztyna do Szczytna? Lotnisko ma wspierać rozwój gospodarczy regionu, ale bez dobrej, prostej i szerszej od obecnej drogi marnie to widzę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. www #2305426 | 83.6.*.* 10 sie 2017 21:02

  A może by pomyśleć o lepszej drodze dojazdowej do lotniska ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz