Upały. Sprawdź co należy ci się od pracodawcy

2017-08-02 15:00:36 (ost. akt: 2017-08-02 15:39:41)

Autor zdjęcia: sxc.huu zdjęcie ilustracyjne

W trakcie upałów pracodawcy mają obowiązek zadbania o pracowników. Temperatura w końcu zaczyn przypominać prawdziwe lato. Według zapowiedzi synoptyków pierwsza połowa sierpnia będzie upala. Wskazania termometrów będą często na poziomie ponad 30 kresek.
Upały oznaczają dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Pracownicy muszą mieć dostarczane zimne napoje. Taki obowiązek zaczyna się już w momencie, gdy temperatura w zamkniętym pomieszczeniu przekroczy 28 °C lub 25 °C na zewnątrz.

Pracodawca musi też zadbać o to, by okna zabezpieczone były na przykład roletami, a także utrzymywać w czystości i sprawności urządzenia klimatyzacyjne. Pracodawca w trakcie upałów może też skrócić czas pracy bądź wprowadzić dodatkowe przerwy. Może też wprowadzić rotacyjny system pracy lub zmienić godziny. W takich przypadkach pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia.

W ciepłych krajach w południe, w czasie największego żaru z nieba, pracownicy mają przerwę. Podczas upałów należy w miarę możliwości chronić się przed słońcem i pić dużo wody.