Miejskie kamery widzą także zdrady

2017-07-27 17:55:00 (ost. akt: 2017-07-27 16:14:48)

Autor zdjęcia: Arch. GO

Monitoring miejski ma za zadanie poprawiać poziom bezpieczeństwa. Mieszkańcy wielu polskich miast domagają się nawet większej liczby kamer. Ale w Dobrym Mieście w związku z monitoringiem wyniknęła trochę nietypowa sytuacja.
Podczas posiedzenia komisji Rady Miejskiej z 19 czerwca radny Jarosław Kowalski nie szczędził krytyki miejskiemu monitoringowi. I — jak mówi — nie chodziło mu o to, aby monitoring zniknął, a o to, że działa nieefektywnie. Jego główny postulat? Chce, żeby wszyscy mieszkańcy mogli zobaczyć to, co widzi oko „wielkiego brata”, np. w internecie. Nie wszystkim się to spodoba, bo jak się okazuje, kamery podglądały m.in. mężów zdradzających żony.

Radny Kowalski potwierdził to na sesji. — Dlaczego boimy się mieszkańcom pokazać (to, co widzą kamery — red.)? Bo chodzi o rozbijanie związków małżeńskich — powiedział.

Ale okazuje się, że to tylko jedna strona medalu. Radny podnosi przede wszystkim sprawę obsługi przez firmę ochroniarską
— Kiedyś to policja miała wgląd w monitoring — mówi. — I wtedy było dużo lepiej. My chcieliśmy tylko zobaczyć, co widzą kamery. Bo w przypadku jakiegoś zdarzenia firma ochroniarska, którą obecnie mamy, nic nie pomoże. Jej działalność według mnie jest kompletnie bez sensu. To właśnie policja powinna mieć wgląd w kamery i interweniować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Po co nam pośrednik? — pyta.

I dodaje: — Mieliśmy kilka incydentów pod samym posterunkiem. I co wtedy zrobiła firma ochroniarska? Nic! Zawsze podkreślam, że nie jestem przeciwnikiem monitoringu, a jedynie obsługi kamer przez pośredniczącą firmę. Przeznaczanie 70 tys. zł na jej działalność jest wyrzucaniem publicznych pieniędzy w błoto. Burmistrz powiedział nawet, że oni mogą interweniować, a to nie jest prawda. Bo niby jak? To trzech emerytów i na dodatek bez samochodu. Nie potrzebujemy takiego pośrednika, który będzie w czasie zagrożenia dzwonił na policję, a oni wówczas np. nie będą mieli jak interweniować, bo nie będzie ich na miejscu. To wydłuża całą procedurę.

Burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski odpiera te zarzuty. Na posiedzeniu komisji Rady Miejskiej bronił monitoringu.
— Jestem autorem tej wersji monitoringu i policja go pochwala — przekonuje burmistrz. — Skoro im taka wersja nie przeszkadza, to czemu mamy coś zmieniać? Zarzucano mi nawet, że nie zlikwidowałem monitoringu. A ja uważam, że powinien być zmodernizowany.

W jaki sposób?
— Chcemy zamontować nowsze kamery, jedną już nawet kupiliśmy — mówi. — Docelowo chcemy kupić jeszcze cztery kamery i ustawić je tam, gdzie zażyczy sobie właśnie policja. Najlepsze są te z głośnikiem, ale trzeba pamiętać, że kamery wszystkiego nie załatwią. Powinny mieć jedynie funkcję prewencyjną. A obrazu z nich nie możemy przecież pokazywać wszystkim. Istnieje ochrona danych osobowych, czego niektórzy nie potrafią zrozumieć.

A na pytanie o możliwości interwencji firmy ochroniarskiej oraz samą jej działalność odpowiada: — W jakiś sposób mogą interweniować i nie jest prawdą to, że nie mają samochodu. Jest i to nawet oznakowany.

pj

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JS #2718169 | 188.146.*.* 17 kwi 2019 09:03

  Bełkot sprzedawczyków i co tu gadać

  odpowiedz na ten komentarz

 2. @Grom #2302743 | 83.6.*.* 7 sie 2017 09:00

  Ale proszę bez imion bo zaraz wszyscy będą wiedzieć o kogo chodzi :-D :-D :-D

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Na-Leśnik #2297080 | 83.6.*.* 28 lip 2017 18:06

  Tereska na burmistrza!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. Grom #2296731 | 188.146.*.* 28 lip 2017 08:32

  Przecież wszyscy wiedzą że tu chodzi o układy i pieniądze kto sam będzie pilnował miasta Kazik i Staszek????Na jakiej podstawie prawnej mają interweniować?Staszek i Kazik to wszystko leci na granicy prawa

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 5. TAK #2296730 | 195.136.*.* 28 lip 2017 08:28

  Kamery są BARDZO POTRZEBNE i to nie ulega wątpliwości . Jak widać w Polsce szerzy się coraz większe bandyctwo kiedy to rząd PiS przeją pieczę nad Policją

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)