Ludzie przyjdą, ale i przyjadą

2017-07-27 15:47:29 (ost. akt: 2017-07-27 15:53:29)
Tomasz Organek

Tomasz Organek

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Zaczęły się Dobromiejskie Wakacje Artystyczne. Wystąpią ogólnopolskie gwiazdy, ale także miejscowe talenty. Bo chodzi o to, żeby kulturalne życie miasta wymyślać i budować wspólnie. Dlatego w programie są silne akcenty lokalne.
Dobromiejskie Wakacje Artystyczne rozpoczęły się mocnym akcentem. Już po raz dziesiąty odbył się Dżeztiwal, czyli spotkanie z gwiazdami sceny muzycznej i kabaretu. W tym roku wystąpili m.in. Ewa Bem, Andrzej Jagodziński, Krzysztof Ścierański, Old Timers, Grupa MoCarta, Ireneusz Krosny, Czyści jak łza i Artur Andrus.

— Frekwencja wyniosła ponad 100 proc. — żartuje Andrzej Fabisiak, dyrektor Centrum Kulturalno-Bibliotecznego, organizatora DWA. — Dżeztiwal to już marka. Ale nie stało się to od razu. W kulturze ważny jest proces oraz zaangażowanie mieszkańców. Bo przecież nie chodzi o to, abyśmy jako Centrum Kulturalno-Biblioteczne wszystko sami wymyślali. Zależy nam na wspólnym z mieszkańcami tworzeniu artystycznych planów i projektów. Dlatego z jednej strony zapraszamy Ewę Bem i Artura Andrusa, a z drugiej strony podczas Dobromiejskich Wakacji wystąpi rodzinny zespół Pasja czy Grupa Concordia, która składa się z chóru, kapeli i solistów. To są nasi mieszkańcy. Popularny jest miejscowy zespół Śledzier i on też wystąpi.

W programie wakacji znalazł się także Międzynarodowy Dzień Folkloru z zespołami pieśni i tańca z Macedonii, Izraela, Portoryko i Polski. Wydarzeniem będą koncerty plenerowe — lipcowy Legendy Polskiego Rocka z Dżemem i Harlemem, sierpniowy z zespołami Boys i Top Girls.

Na Festiwalu Dobre Miasto dla Teatru będzie można obejrzeć familijne widowisko plenerowe „Cyrk bez przemocy”, interaktywną inscenizację „Przygód Pirata Drabinki” oraz spektakle „W malowanej skrzyni” w Piotraszewie i Podleśnej.
Wielbicieli muzyki klasycznej organizatorzy zapraszają na koncerty zespołu Pro Musica Antiqua. Kameraliści wystąpią w kościołach w Głotowie i Cerkiewniku.
Gwiazdą Dobromiejskich Wakacji będzie też tegoroczny laureat dwóch Fryderyków, charyzmatyczny wokalista Tomasz Organek.

— Nie unikamy eventów, staramy się tylko zrównoważyć z lokalnymi przedsięwzięciami — tłumaczy dyrektor Fabisiak. — Na koncercie Organka na pewno będzie tłum. Ludzie nie tylko przyjdą, ale i przyjadą. Ale nie zapomnieliśmy o lokalnej historii. Mieszkańcy odszukali fotografie sprzed II wojny światowej i złożą się one na wystawę „Świat naszych wspomnień”. Będzie to wystawa na pewno bardzo „nasza”, kontrastująca z ekspozycją z cyklu Mistrzowie Świata Sztuki, na której znajdą się grafiki, m.in. Albtechta Duerera, Rembrandta, Augusta Renoira, Henri Toulouse-Lautreca, Franciszka Starowieyskiego, Salvadora Dali, Pabla Picassa i Marka Chagalla.

Dobromiejskie Wakacje Artystyczne to także Jarmark Sztuki Rękodzieła, piątkowe Dobre Kino pod Chmurką, potańcówki i koncerty na przedmurzu, warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wakacje zakończy koncert grupy Concordia Dobre Miasto.
— Wtedy zaprosimy mieszkańców do Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego — dodaje dyrektor Fabisiak.

mzg

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. darek #2297566 | 83.9.*.* 29 lip 2017 16:12

    ten dyrektor powinien odejśc !! facet zachwyca sie programem artystycznym dla 60-latkow !!(bo sam tyle ma )!! a gdzie jest program dla młodzieży !!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz