Polowanie na dziki przez cały rok? Nowy pomysł ministerstwa

2017-07-21 18:17:14 (ost. akt: 2017-07-21 15:41:21)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Ministerstwo Środowiska chce zmienić okres polowań na zwierzęta łowne. Dotyczy to głównie wprowadzenia możliwości całorocznego okresu polowań na dziki oraz wydłużenia okresu polowań na jelenie i daniele.
„Koncepcja wprowadzenia całorocznego okresu polowań na dziki w całym kraju wynika przede wszystkim z konieczności podjęcia wszelkich możliwych działań zmierzających do maksymalnego ograniczania liczebności populacji dzika w związku z odnotowywanym ostatnio szybkim rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF)” – poinformował resort środowiska.

Powołując się na opinię naukową Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) resort zaznaczył, że niższe zagęszczenie dzików ma wpływ na ograniczenie rozprzestrzeniania ASF.

Według MŚ, wprowadzenie całorocznego okresu polowań na dziki w województwie podlaskim w okresie 2014-2016, maksymalne uproszczenie planowania ich pozyskania czy umożliwienie wykonywania odstrzału sanitarnego nie przyniosły spodziewanego efektu związanego z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.

„W związku z powyższym istnieje potrzeba pilnego wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych ułatwiających wykonywanie polowania, co wpłynie na zmniejszenie zagęszczenia populacji dzików, a tym samym doprowadzić do powstrzymania dalszego rozprzestrzenianie się wirusa ASF” – uzasadnia resort.

Dodaje, że ostatnio ma miejsce niespotykana dotąd eskalacja przypadków i ognisk ASF u dzików i wśród trzody chlewnej. „W pierwszym półroczu 2017 r. zarejestrowano w Polsce 210 przypadków ASF w populacji dzików. Dla porównania w 2014 r. zarejestrowano jedynie 30 przypadków, w 2015 r. - 53, a w 2016 r. – 80” – informuje MŚ.

Jeżeli chodzi o wydłużenie okresu polowań na jelenie i daniele, ministerstwo swoją propozycję uzasadnia koniecznością ograniczenia szkód w uprawach rolnych i w gospodarce leśnej.

„Decyzja o zmianie rozporządzenia została podjęta na skutek licznych wystąpień rolników i organizacji rolniczych” – argumentuje resort.


Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sołtys #2298852 | 5.172.*.* 1 sie 2017 00:09

  W Dzikowie zamiast dzików polują na sołtysa i jego kota.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. gardzę hipokryzją #2295693 | 83.6.*.* 26 lip 2017 15:10

  W dniu dzisiejszym zatankowałem paliwem z kosiarki mój najkosztowniejszy manufakturowy pojazd,którego logo wykonane jest z platyny i srebra.Tradycyjnie pojechałem na wystawki przeterminowanej żywności w okolicznych marketach,co zakończyło się sukcesem.Po przeczesaniu sklepowych śmietników z rozkoszą delektowałem się tuszonką z cebulą.Spokojnie,nie zawsze byłem milionerem,kiedyś potrzebowałem pomocy z opieki społecznej,bo wskutek źle zainwestowanej gotówki na zakup 5 litrów spirytusu,który po rozrobieniu z wodą nabrał koloru mleka i klienci nie chcieli tego kupić.Chciałem otrzymać zasiłek okresowy,lecz Pani z opieki stwierdziła,że jak mi brakuje pieniędzy to powinienem sprzedać komputer atari moich dzieci,lub telewizor rubin.Odmówiłem,pogoniłem i zmobilizowałem się do pracy.Zostałem milionerem celebrytą. Dziś palę skręty w opakowaniu jin linga i piję drinki z płynu do spryskiwaczy.Może i wam w życiu się powiedzie,bo chcieć,znaczy móc.Pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ziomal #2292644 | 109.40.*.* 22 lip 2017 16:41

   Wyciąć lasy wybić zwierzęta,a później idiotów którzy mają w glowie nasrane i nie wymieszane

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. gardzę hipokryzją #2292633 | 83.6.*.* 22 lip 2017 16:15

   Detektywie,geniuszu dedukcji,redaktorze śledczy grabowski.Dlaczego dziki chodzą bez smyczy i kagańców?Oczywiście winni Policjanci z Górowa iławeckiego,których należy wydalić ze służby?Twoja sensacja rewelacja skończy się jak artykuł Faktu z Nyczem z Kandyt.Zapytaj swojego kolegę stegowskiego milionera,właściciela 3 biegowego audi,którego logo wykonane jest z platyny i srebra,gdzie w chwili obecnej znajdują się dzieci,tego wzorowego tatusia?Mam iluzoryczną nadzieję ze byłeś lepszym policjantem niż redaktorem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Tutejszy. #2292604 | 185.138.*.* 22 lip 2017 15:21

   Dziki tak!!!! Reszta zostaje!!

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)