Rozmawiali o afrykańskim pomorze świń
2017-07-13 09:00:00(ost. akt: 2017-07-13 09:13:17)
W starostwie powiatowym odbyło się spotkanie związane z profilaktyką wirusa powodującego afrykański pomór świń. Na spotkaniu byli głównie przedstawiciele nadleśnictw i kół łowieckich z powiatu lidzbarskiego.
W ubiegły czwartek, 6 lipca rano w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim odbyło się spotkanie starosty lidzbarskiego Jana Harhaja z przedstawicielami nadleśnictw i kół łowieckich działających w obrębie naszego powiatu.
Posiedzenie zwołano na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii Krzysztofa Rudzińskiego w związku z wystąpieniem na terenie północno – wschodniej części kraju przypadków zachorowań na CSF i ASF (afrykański pomór świń).
Podczas tego spotkania przedstawiono materiały szkoleniowe dotyczące zagrożeń i profilaktyki oraz ocenę zagrożenia CSF w poszczególnych powiatach województwa warmińsko – mazurskiego.
Przypomnijmy. Wirus wywołujący afrykański pomór świń dotyczy dzików i świń hodowlanych. Wirus potrafi przetrwać w zakażonej glebie kilka miesięcy. W kojcach, w których przebywały zakażone świnie ok. 4 miesięcy,a w tuszach świń ok. 18 tygodni. Wirus ginie po 30 minutach w temperaturze 70 st. C lub po jednej minucie w 80st. C.
Jest wyjątkowo oporny na działanie czynników środowiskowych, potrafi przetrwać nawet 300 dni w dojrzewających wędlinach a nawet 15 lat w zamrożonym mięsie.
Czytaj e-wydanie
">kliknij
![](https://m.wm.pl/gofiles/GOOL_01.jpg)
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)
Adaś #2286164 | 81.163.*.* 14 lip 2017 09:24
Jaki jest pożytek w lesie z dzika? Choć teraz to nie można powiedzieć że w lesie bo łażą po polach i szosach. Wystrzelać i zrobić konserwy dla MOPS lub wojska. To samo dotyczy przerośniętej populacji lisów.
odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)