Na przejazdach wciąż jest niebezpiecznie. Policja alarmuje o ostrożność!

2017-07-11 20:09:35 (ost. akt: 2017-07-11 20:18:43)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP Pisz

W ostatnim czasie doszło do kolejnych wypadków na przejazdach kolejowych w warmińsko-mazurskim. Policja zwraca uwagę, żeby zachować szczególną ostrożność, gdy musimy pokonać torowisko.
Tylko w minionym tygodniu doszło do dwóch wypadków na przejazdach kolejowych w naszym województwie. Obydwa miały miejsce w powiecie nidzickim. Z ustaleń policji wynika również, że zarówno zderzenie osobówki jak i ciężarówki spowodowane było błędami popełnionymi przez kierowców samochodów.

Do najczęstszych błędów jakie popełniają kierowcy, a których następstwami są często wypadki należą między innymi:

- Niezatrzymanie pojazdu przed znakiem stop
- Wjazd na przejazd pomimo tego, że nie ma miejsca do kontynuowania jazdy
- Wyprzedzanie pojazdu na przejeździe kolejowym

W ubiegłym roku na przejazdach kolejowych doszło do 51 zdarzeń, z czego aż 44 z nich powstały z winy kierującego. W 2017 tylko przez pierwsze 6 miesięcy na przejazdach miało miejsce 30 zdarzeń (24 z winy kierowców).

W związku z tragicznym bilansem, policja alarmuje, żeby zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejazdu kolejowego.


Oto kilka zasad, o których warto wiedzieć:

1. Pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi.

2. Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.

3. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.

4. Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.

5. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.

6. Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.

7. Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.

8. Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.

9. Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.

10. Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tom #2284680 | 164.127.*.* 12 lip 2017 11:56

  Widoczność na przejazdach kolejowych zerowa .chaszcze i zarośla rosną na wysokość 2metrów

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Policja alarmuje ??? #2284404 | 88.156.*.* 12 lip 2017 07:39

  A może by tak rozpoczęli polowanka na tych kre...ów ??? Zasadzić się gdzieś w krzaczkach a pobliżu przejazdu, Jakaś lorneteczka , suszareczka no i oczywiście bloczek mandatowy. No i DO ROBOTY !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Henryś #2284240 | 83.9.*.* 11 lip 2017 20:40

  Apeluje, alarmować można w innych przypadkach.

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.