Stutysięczny pasażer wylądował. Jakie plany na przyszłość ma lotnisko Olsztyn-Mazury?

2017-07-07 08:48:43(ost. akt: 2017-07-07 16:07:44)

Autor zdjęcia: Redakcja

Piątek (7.07) to historyczny dzień w krótkiej przecież jeszcze historii Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury: odprawiony został stutysięczny pasażer, który przyleciał z Oslo.
Jubileuszowa pasażerka, którą jest pani Małgorzata Bazydło z Pisza, przyleciała z Oslo na pokładzie linii Wizz Air. Na płycie lotniska czekały na nią przedstawicie portu władz regionu i prezenty, w tym vouchery na darmowy lot oraz na pobyt przez weekend w jednym ze znanych mazurskich hoteli.Leszek Krawczyk, prezes spółki Warmia i Mazury: Plany na ten rok to 96 tys. pasażerów. I wszystko wskazuje, że także zostanie wykonany ze sporą górką

— 100 tysięcy to już coś jest — nie kryje zadowolenia Leszek Krawczyk, prezes spółki Warmia i Mazury, która zarządza Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury. — Choć oczywiście chciałoby się, żeby to było więcej, ale na pewno pasażerów będzie przybywać. Mamy bardzo duży przyrost ruchu general aviation, małych samolotów, największy obecnie w Polsce. W tym roku zanotowaliśmy już dwa tysiące takich operacji.

Mazurski port rozpędza się, pokazują to statystki. Porównując bowiem tegoroczny maj do maja ubiegłego roku port w Szymanach zanotował 26-procentowy wzrost liczby pasażerów. Większą dynamiką mógł się wykazać tylko port we Wrocławiu. 
Ubiegłoroczny plan przewozu 30 tys. pasażerów został wykonany z nawiązką, bo port obsłużył 37 tys. podróżnych. Plany na ten rok to 96 tys. pasażerów. I wszystko wskazuje, że także zostanie wykonany ze sporą górką.
 — W tym roku już odprawiliśmy 51 tys. pasażerów — dodaje prezes Krawczyk.

— To na pewno sukces — uważa Marcin Kuchciński, członek zarządu województwa. — Jednak zdajemy sobie sprawę, że jeszcze sporo przed nami. 


Sukces portu zależy oczywiście od siatki połączeń. Im ich więcej, tym więcej podróżnych. — Rozmawiamy z przewoźnikami, być może jesienią zostanie ogłoszone nowe połączenie, ale jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretach — zastrzega Marcin Kuchciński. 


— Zależy nam na połączeniu do Düsseldorfu lub Dortmundu lub Eindhoven — dodaje prezes Krawczyk.


Dziś samoloty z lotniska Olsztyn-Mazury latają do Londynu i Oslo. Choć z ubiegłym roku były jeszcze połączenia do Berlina, Monachium, Warszawy czy Krakowa. Jednak choć na liniach krajowych samoloty były pełne, a czasem chętnych było więcej niż miejsc w samolotach, to połączenia zniknęły. Powodem były oczywiście pieniądze, połączenia nie były rentowne.


Mocną stroną portu w Szymanach miały być czartery. I tu pierwszą jaskółką był odlot w minioną środę samolotu z turystami na Rodos.


— Cały czas szukamy touroperatora w Niemczech czy Norwegii, który sprzedawałby nasze wycieczki na Mazury, żeby turyści przyjeżdżali do nas na wakacje — mówi Kuchciński. — Port lotniczy rozmawia też z dużymi biurami podroży, które są zainteresowane lotami turystycznymi z Szyman.

Istotnym elementem strategii rozwoju mazurskiego portu jest stworzenie wokół niego strefy biznesu, z inwestycjami, które pozwoliłyby zwiększyć przychody lotniska. Chodzi o około 100 hektarach, które leżą koło lotniska. 
— Myślę, że w ciągu tygodnia, dwóch samorząd województwa przejmie ten teren na własność — mówi Marcin Kuchciński. — Opracowywany jest plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu, co pozwoli na rozwijanie tu usług turystycznych, lekkiego przemysłu.

Andrzej Mielnicki
Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aga #2282861 | 159.205.*.* 10 lip 2017 08:39

  a ja chce loty do Hamburga, Wrocławia, Krakowa......będę happy!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Krytyk #2281738 | 94.4.*.* 8 lip 2017 18:11

  To żaden znany Mazurski hotel bo jadąc nie dalej jak do Olsztyna czy Elbląga praktycznie nikt nie będzie wiedział gdzie i co to jest hotel Leśna. To poprostu lokalny hotelik, ze tak się wyrażę. Główna atrakcja to chyba lasy otaczające ten hotel. Po raz kolejny znajomosci biorą górę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Skandal #2281223 | 89.228.*.* 8 lip 2017 08:22

  swoją drogą to skandal, aby województwo dotowało lotnisko tylko po to aby część mieszkańców mogła wygodniej latać na zmywaki do UK i Norwegii. Taniej byłoby stworzyć nowe miejsca pracy tu na miejscu!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. A dlaczego plan #2281208 | 178.235.*.* 8 lip 2017 08:03

   nie zakłada 200 tysięcy pasażerów? ;) Przez cały ubiegłu rok nie można było się dowiedzieć jak są plany, a po pół roku tego roku podajecie. Policzyć do połowy i dodać drugie tyle to i ja umiem. A jakie są plany na 2018 rok? Podajcie je teraz ćwierćinteligenci

   odpowiedz na ten komentarz

  2. do Tomasza Boromira #2281174 | 37.47.*.* 8 lip 2017 01:55

   nie masz żadnego pojęcia o funkcjonowaniu świata. Na całym świecie dopłaca się do komunikacji miejskiej, by mniej ludzi poruszało się własnymi samochodami po mieście. Dopłaca się z podatków ludzi dojeżdżających do pracy do zakładów, które również płacą podatki. Dlaczego mamy dopłacać z naszych podatków do biletów lotniczych ludzi, którzy pracują w Anglii czy Norwegi skoro oni tam płacą podatki.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (35)