Pracodawcy wykorzystują Ukraińców. 52 pracowało "na czarno"

2017-07-06 13:30:34 (ost. akt: 2017-07-06 12:04:44)

Autor zdjęcia: W-MOSG

Choć dzielą nas setki kilometrów od granicy z Ukrainą, region jest pełen naszych wschodnich przyjaciół. Fakt ten wykorzystują nieuczciwi pracodawcy, którzy zatrudniają obcokrajowców bez odpowiednich dokumentów.
Ukraińcy szukają w Polsce pracy, która zapewniłaby im lepsze życie. Mają dużo wspólnego z Polakami, szukającymi szczęścia i godnych pieniędzy za granicą. I tak jak Polacy szturmują zachodnie rynki pracy, tak i nasz rynek jest pełen tańszych pracowników ze wschodu. Niestety niektórzy pracodawcy nie są uczciwi i zatrudniają Ukraińców i Ukrainki bez dokumentów ani jakiejkolwiek gwarancji godnej wypłaty. Tacy przedsiębiorcy są pod czujnym okiem straży granicznej.

W trakcie prowadzonej kontroli w firmie budowlanej z powiatu kętrzyńskiego funkcjonariusze wykryli 4 obywateli Ukrainy pracujących "na czarno". Natomiast w przedsiębiorstwie usługowym, również w powiecie kętrzyńskim pracę bez stosownych dokumentów wykonywały 3 Ukrainki.

Obcokrajowcy pracujący bez dokumentów zatrudnieni byli także przy produkcji rolnej w powiecie szczycieńskim. Pracowało tam 9 obywateli Ukrainy i 1 obywatel Białorusi. Czwarta z kontrolowanych firm, branża budowlana–powiat olsztyński, powierzyła nielegalnie pracę 1 obywatelowi Ukrainy.

Ponadto funkcjonariusze straży granicznej 29 czerwca zakończyli kontrole w gospodarstwie rolnym w powiecie mrągowskim. Tam w firmie pracowało 35 obywateli Ukrainy bez wymaganych dokumentów.

Tylko w pierwszych dniach lipca, w związku z wcześniej kierowanymi przez Straż Graniczną wnioskami do sądów o ukaranie pracodawców, którzy nielegalnie powierzyli wykonywanie pracy cudzoziemcom, sądy wydały wobec 3 właścicieli firm wyroki o ukaraniu karą grzywny na łączną sumę 8 500 zł.

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a #2284071 | 37.47.*.* 11 lip 2017 17:31

  Propunuję namawiać bezmózgich pracodawców do niezatrudniania tu Kozaków i Kóz. To oni są odpowiedzialni, wykazują się chciwością nie licząc się ze społecznościa, w której żyją i jej opiniami. Jeśli nie chcemy tu Ukraińców, to mają nie zatrudniać ich i tyle, takie jest prawo społeczności i jeśli ktoś się nim nie liczy i nie dostosowuje, tzn. że sam jest przybłędą, np. tępą Żydzizną, co potwierdza to ta chciwość. Tutaj namiary na jedną taką małpę, która naraża nas na zagrożenia i epidemię HIV: https://www.olx.pl/oferta/zatrudni e-pracownikow-z-ukrainy-CID4-IDkRaae.htm l Podaje sœój telefon, można do niej nawet napisać wiadomość i wytłumaczyć, że nie życzymy sobie tu Ukraińców, a jak tak bardzo ich potrzebuje, to niech sobie jedzie na Ukrainę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. a #2284068 | 37.47.*.* 11 lip 2017 17:27

  Uwaga, na Ukrainie jest epidemia HIV! Nie wchodźcie z Kozakami i Kozami w bliższe kontakty, nie bijcie ich, ze względu na ryzyko zakażenia się również przez krew ze zranienia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kris #2280539 | 83.24.*.* 7 lip 2017 07:14

  Sprawdzajcie wszystkie budowy w Ketrzynie,gdziekolwiek. Są tacy asiory którzy zatrudniają na czarno,niech straż graniczna przejrzy ogłoszenia strony OLX

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. abcd... #2280512 | 92.55.*.* 7 lip 2017 05:07

  Aż żal czytać niektóre komentarze.Mój mąż zatrudnia Ukraińców,Białorusinów,Azerów...Ł cznie ma ich trzynastu.Wszyscy mają umowę o pracę i stawki jak Polacy u nas zatrudnieni.Pracują często sumienniej aniżeli ich Polscy koledzy.Są mili,grzeczni i bardzo przestraszeni,bo wiele Polaków myli pojęcia i Ukrainiec dla wielu kojarzy się z Wołyniem,z UPA...A przecież całe rzesze Polaków pracują w Niemczech.Jakoś nikt nie mówi że Hitler wymordował tylu naszych rodaków,nikt o tym nie pamięta.Wchodzą w tyłek Niemcom i pracują.I mają rację,bo nie można wszystkich wrzucać do jednego worka.NIe można kojarzyć ludzi z historią.Niejeden Polak powinien uczyć się uprzejmości od Ukraińca czy Białorusina. Żal mi tych,którzy ich opluwają i traktują gorzej niż psa.Polacy są bardzo ograniczeni.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. XMen #2280493 | 84.31.*.* 7 lip 2017 00:42

   Proszę sprawdzić taką "restaurację" w Ostródzie z dużą literą na szyldzie. Tam Ukraińcy robią po 15 godzin.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (13)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  Unia Europejska

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.