Quantcast

Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Tajemnicze miejsca na Warmii i Mazurach. Musisz je odwiedzić

2017-07-04 20:30:00 (ost. akt: 2017-07-04 20:33:26)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Warmia i Mazury kojarzą się większości jedynie z pięknymi krajobrazami i wypoczynkiem nad jeziorami. Jednak nasz region ma wiele więcej do zaoferowania. Czy wiecie, że właśnie tu urodził się twórca potęgi BMW? I czy wiedzieliście, że Holendrzy stawiali w okolicach Elbląga wiatraki?

Co warto odwiedzić na Warmii i Mazurach? To pytanie zadaje sobie niejeden mieszkaniec zielonych płuc Polski. Przedstawiamy wam podsumowanie najciekawszych miejsc w województwie warmińsko-mazurskim, które trzeba zobaczyć.

Mennonici odwadniali Żuławy W XVI wieku mennonici przybyli tu z Holandii, wydarli ziemię morzu przy pomocy różnych urządzeń odwadniających. Początkowo były to wiatraki typu koźlak i holender. W połowie XIX wieku wiatraki stały się niewydolne. Zaczęto więc budować pompy parowe, takie jak ta w Różanach.

Jak Holendrzy odwadniali rejony Elbląga

Największy rynek w Europie? Rynek w Olecku to ewenement na skalę europejską. Niewielkie miasteczko z gigantycznym placem centralnym. Olecki rynek jest sporo większy od słynnego Rynku Głównego na Starym Mieście w Krakowie! W Polsce nie ma sobie równych.

Największy rynek w Europie jest w Olecku?

Judyty: tu urodził się twórca potęgi BMW
Judyty to wieś położona kilka kilometrów od granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Kiedyś stanowiła majątek należący od XVI wieku do rodziny von Kuenheim. Pałac judycki pozostał w rękach rodziny Kuenheimów do czasów II Wojny Światowej. Tutaj w roku 1928 urodził się słynny Eberhard von Kuenheim, jeden z twórców potęgi koncernu samochodowego BMW. Przez przeszło 20 lat był tam dyrektorem i prezesem, a potem przewodniczył radzie nadzorczej koncernu. Czasy jego „rządów” nazywano w BMW Erą Kuenheima.

Twórca potęgi BMW urodził się w Judytach

Mazurska wieś założona przez Rosjan
Mało kto wie, że kilkanaście wsi na Mazurach założyli Rosjanie. Pojawili się po upadku Powstania Listopadowego. W Prusach szukali miejsca, gdzie będą mogli bez przeszkód wyznawać swoja religię. Mowa o staroobrzędowcach, prawosławnych, którzy nie przyjęli reformy cerkwi prawosławnej przeprowadzonej w XVIII wieku.

>> Wojnowo. Jak trafić do wsi i jak stała się wyjątkowa

John Malkovich i ruiny zamku
Kto nie widział, a będzie w pobliżu Iławy, koniecznie musi zajechać do Szymbarka. Ruiny dawnego zamku rodu Finckensteinów robią wrażenie. Pod koniec 1995 roku stały się polem bitwy z końca II wojny światowej. Volker Schlöndorff kręcił tam sceny do filmu "Król Olch" z Johnem Malkovichem w roli głównej.

Szymbark: ruiny zamku i John Malkovich

Tajemnicze konstrukcje Niemców
Tajemnicza Góra w Pareżkach (210 m) to jedno z największych wzniesień w województwie warmińsko-mazurskim. Miejscowi mieszkańcy powiadają, że są w niej wydrążone sztolnie. Niektórzy wierzą, że to tam Niemcy ukryli Bursztynową Komnatę. W połowie lat 30-tych w okolicy powstał poligon artyleryjski „Stablach”. Wokół poligonu Niemcy zbudowali wiele tajemniczych budowli. W Kamińsku zbudowali tajemniczą podziemną halę. Ma ona 63,5 na 16,5 metra. Jest otoczona wałem ziemnym, w którym wykopano stanowiska dla karabinów maszynowych. Obok niej znajduje się niedokończony basen przeciwpożarowy.

Pareżki: Tajemnicza Góra

Cesarskie głazy w środku lasu
Puszcza Romincka na terenie powiatu gołdapskiego należy do najpiękniejszych zakątków krajobrazowych w Polsce. Ma w sobie coś z syberyjskiej tajgi i lasów Kanady. Nigdy nie zapomnę widoku, jakim były ogromne, powalone przez wichurę drzewa wśród bagien, a w ich sąsiedztwie jeden z głazów cesarza Wilhelma. 


Cesarskie głazy w Puszczy Romnickiej

Tu wypoczywał Leonid Breżniew, szach Iranu Reza Pahlavi, Fidel Castro
Ośrodek rządowy w Łańsku niegdyś był niemal niedostępny dla zwykłych śmiertelników. Dziś każdy może wypoczywać w miejscach, gdzie bywał Leonid Breżniew czy szach Iranu Reza Pahlavi.

Łańsk bez tajemnic

Pałac w Łabędniku. Pierwszy z rodu, Fryderyk von der Groeben, odkupił majątek w 1694 roku od innego rodu szlacheckiego - von Kannacher. Fryderyk służył w armii Jana III Sobieskiego i dowodził oddziałem jazdy w bitwie pod Wiedniem. Do swej nowej rezydencji przywiózł zdobyty podczas bitwy namiot jednego z paszów tureckich, przechowywany w Łabędniku do roku 1903 (obecnie w Arsenale w Berlinie). Pałac pozostał w rękach rodu von der Groebenów do ofensywy radzieckiej w Prusach Wschodnich w 1945. Później służył za koszary wojsk radzieckich, a po wojnie stał się budynkiem mieszkaniowo-biurowym PGR.

Więcej o pałac rodu von der Groeben w Łabędniku

Tatarski kamień. Dwa kilometry na południowy wschód od Nidzicy, na polach wsi Tatary leży sobie kamień. Ma 19 metrów obwodu i ponad 2 metry wysokości. Jest długi na 6,5 metra i na 4 szeroki. Według legendy odstąpienie Tatarów od oblężenia zamku w Nidzicy ma związek z Tatarskim Kamieniem. Grodu broniła wtedy szwedzka załoga. Schronili się tam też mieszkańcy miasta. Jeden z nich miał zobaczyć posilającego się przy kamieniu tatarskiego wodza i położyć go trupem jednym strzałem.

Tatarski Kamień pod Nidzicą

Most, który miał powstrzymać od grabieży wojska radzieckie. Most w Grądach wysadzili jesienią 1945 roku okoliczni mieszkańcy. Chcieli w ten sposób uniemożliwić Rosjanom wywożenie zrabowanego na Mazurach majątku. Był drugim co do długości mostem kolejowym w Prusach. Dłuższe są tylko wiadukty w Stańczykach. Zbudowany w 1908 roku stanowił element linii kolejowej prowadzącej do Olecka.

Grądy Kruklaneckie: most, który zburzyli sami mieszkańcy

Kamień, który spełnia marzenia. "Diabelski Kamień" (niem. Griffstein) w Bisztynku to jeden z największych w Polsce głazów narzutowych. Wysokość kamyczka to 3 m, obwód - 28 metrów. Kamień spełnia życzenia. Trzeba go dwukrotnie obejść dokoła poczynając od charakterystycznego pęknięcia, myśląc o swoim życzeniu. Zgodnie ze wskazówkami zegara. Mieszkańcy gwarantują skuteczność tej metody.
Bisztynek: Diabelski Kamień


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zorro #2279614 | 178.202.*.* 5 lip 2017 20:09

  Dobrze za Nienców!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Leszek 56 #2279612 | 217.246.*.* 5 lip 2017 19:59

  A cos Polskiego poprosze ...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztyniak #2279436 | 212.160.*.* 5 lip 2017 15:52

  sprawdźcie linki (od góry) bo nie działają!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. www.skupaut-olsztyn.pl #2279196 | 94.254.*.* 5 lip 2017 09:50

  ciekawe ile jeszcze zapomnianych i ciekawych miejsc jest

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. henio #2279187 | 83.9.*.* 5 lip 2017 09:40

  A Rapa z piramidą?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)