Arcybiskup odebrał z rąk papieża ważny atrybut władzy

2017-06-30 09:26:21(ost. akt: 2017-06-30 09:39:23)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński odebrał wczoraj, 29 czerwca z rąk papieża Franciszka paliusz. To ważny element stroju liturgicznego mający podkreślić funkcję i władzę metropolity.
Arcybiskup Józef Górzyński przebywa w Rzymie już od wtorku. Spotkał się już z głową kościoła na audiencji generalnej, w czwartek przy udziale kilkunastu tysięcy ludzi zgromadzonych na Placu Św. Piotra otrzyma paliusz. Datę ceremonii wybrano nieprzypadkowo, odbędzie się w Dniu św. Piotra i Pawła.
— Początkowo uroczystości miały się odbyć w Bazylice św. Piotra, jednak ze względu na przewidywaną liczbę pielgrzymów zdecydowano o przeniesieniu mszy na Plac Św. Piotra, aby każdy wierny mógł wziąć udział w tym doniosłym wydarzeniu — mówi ks. Marcin Sawicki, rzecznik prasowy Archidiecezji Warmińskiej.

W środę odbyła się ceremonia poświęcenia i pobłogosławienia paliuszy. Następnie odprawiona została msza święta pod przewodnictwem papieża Franciszka, który je wręczył. — Arcybiskup warmiński będzie jednym z trzech, którzy odbiorą paliusze. Odznaczeni zostaną również arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski oraz arcybiskup metropolita białostocki Tadeusz Wojda — dodaje ks. Sawicki.

Paliusz metropolitalny to szeroki na kilka centymetrów biały wełniany pas zakładany na ornat. Ozdobiony jest wyszytymi sześcioma czarnymi równoramiennymi krzyżami i zakończony czarnymi, jedwabnymi fragmentami. Noszony jest wyłącznie jako element stroju liturgicznego, mający podkreślić funkcję i władzę metropolity w zgromadzeniu oraz jego łączność ze Stolicą Apostolską. Symbolizuje owcę, którą na ramionach niesie Dobry Pasterz.
Posiadanie paliusza przez metropolitów wymagane jest Kodeksem prawa kanonicznego. Arcybiskupi metropolici noszą paliusze podczas szczególnych uroczystości: synodów, wizytacji i święceń. Może go używać tylko metropolita, który otrzymał go od papieża i tylko na terenie swojej metropolii.

Zgodnie z tradycją paliusz tkany jest z wełny owiec, błogosławionych przez papieża we wspomnienie św. Agnieszki 21 stycznia. Następnie z ich wełny zakonnice wyrabiają paliusze, które są przechowywane w szkatule na grobie św. Piotra w Watykanie.

— Do 2015 roku paliusz był bezpośrednio nakładany na ramiona arcybiskupów, jednak papież Franciszek zmienił tę zasadę. Zdecydował się jedynie na uroczyste wręczanie paliuszy. Chcąc umocnić i pokazać więź łączącą metropolitów z kościołem lokalnym uznał, że nakładane będą w miejscu bezpośrednio związanym z działalnością każdego arcybiskupa. Dlatego akt nałożenia paliusza na ramiona arcybiskupa metropolity Józefa Górzyńskiego nastąpi 15 sierpnia tego roku o godzinie 11 w Katedrze Archidiecezji Warmińskiej we Fromborku — opowiada ks. Sawicki.

Józef Górzyński objął urząd arcybiskupa metropolity warmińskiego 15 października 2016. 58-letni hierarcha zastąpił abp. Wojciecha Ziembę, który w tym dniu przeszedł na emeryturę. W swojej inauguracyjnej homilii, którą po objęciu stanowiska wygłosił w olsztyńskiej konkatedrze św. Jakuba podkreślał, że „ziemia warmińska to wspaniałe dziedzictwo ducha i chrześcijańskiej kultury, zapisane w ludziach i w niezliczonych zabytkach”.

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Poznacie ich po owocach #2276465 | 178.235.*.* 1 lip 2017 09:06

  Nie po elementach stroju

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. To BUFON #2276326 | 88.156.*.* 30 cze 2017 22:38

  Jego kazanie na Bożym Ciele było nudne i nijakie. Myślałam,ż e nie skończy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. biskupi chcą zrobić Szwecje w Polsce #2276304 | 2.163.*.* 30 cze 2017 21:40

  Szwecja u progu wojny domowej! Dramatyczny apel szefa policji w Szwecji: "Ratujcie nas!"  Szef szwedzkiej policji Dan Eliasson przyznał w publicznej telewizji, że funkcjonariusze nie są już w stanie powstrzymać chaosu, który opanował kraj. Jego słowa są cytowane przez dziesiątki portali internetowych m.in. Jihad Watch czy Info Wars. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna. W związku z sytuacją w kraju aż 80 % policjantów chce opuścić służbę. .......... c.d.:​ http://www.dzienniknarodowy.pl/7148/szwe cja-u-progu-wojny-domowej-dramatyczny-ap el-szefa-policji-wideo/

  odpowiedz na ten komentarz

 4. bialy007 #2276184 | 88.156.*.* 30 cze 2017 18:16

  w watykanie bedzie rzadził?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. No kir.... #2276129 | 31.0.*.* 30 cze 2017 16:40

  Najważniejsza wiadomość.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)