Na ulicach Olsztyna staną brązowe kontenery. Od lipca nowe zasady segregacji

2017-06-27 07:00:00(ost. akt: 2017-06-26 16:16:19)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Od lipca zaczną obowiązywać nowe zasady segregowania odpadami. Oprócz kontenerów niebieskich, żółtych i zielonych znajdziemy również brązowe. Będą one służyły do wyrzucania odpadów spożywczych. Na wprowadzenie zmian jest jednak jeszcze czas.
Pierwszego lipca obowiązywać zacznie nowe prawo, na mocy którego zmieni się sposób segregacji odpadów. Jednak zanim doczekamy się wymiany kontenerów, a właściwie dostawienia jednego (w kolorze brązowym) może minąć jeszcze trochę czasu. Spowodowane jest to umowami, jakie gminy mają obecnie podpisane z firmami wywożącymi śmieci.

— Rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów daje możliwość kontynuowania segregacji na starych zasadach do końca obowiązywania zawartych umów w zakresie odbierania odpadów — mówi Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta w Olsztynie.

W Olsztynie będzie trzeba segregować śmieci na nowych zasadach nie wcześniej niż w przyszłym roku. — Gmina Olsztyn posiada aktualnie zawartą umowę na odbiór odpadów z mocą obowiązywania do 30 czerwca 2018r. Segregacja uwzględniająca wytyczne rozporządzenia będzie obowiązywała w gminie Olsztyn po wygaśnięciu aktualnej umowy z odbiorcą odpadów — precyzuje Pulikowski. — Wtedy dopiero rozpisany zostanie przetarg, na podstawie którego posesje zostaną wyposażone w nowe kontenery.

Przypomnijmy, że dotychczas odpady segregowaliśmy do trzech kontenerów: niebieskiego, żółtego i zielonego.

Do niebieskich wyrzucamy odpady papierowe. Do tych zaliczane są między innymi papierowe opakowania, karton, tektura, papier szkolny i biurowy, gazety, zeszyty i książki, papier do pakowania oraz torby i worki papierowe. Pamiętajmy jednak, że do kontenera nie powinien trafiać papier powleczony folią i polakierowany jak i również mocno tłusty czy brudny. Kontener niebieski nie jest również przeznaczony na kartony po mleku czy napojach.

Te powinny być wyrzucane do kontenera żółtego, który przeznaczony jest na metale i tworzywa sztuczne. Co może do niego trafiać oprócz kartonów po mleku i napojach? Przede wszystkim torby oraz butelki plastikowe (ważne jednak, aby były one zgniecione i nie miały nakrętki - te wyrzucamy osobno). Oprócz tego puszki po napojach i konserwach, folia aluminiowa, styropian itp. Do kontenera żółtego, nie wolno nam wrzucać nieopróżnionych butelek i pojemników, opakowań po lekach, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, czy sprzętu RTV/AGD.

Trzeci z kontenerów (zielony) przeznaczony jest na odpady szklane. Do tych zaliczamy butelki i słoiki, a także całkowicie szklane opakowania po kosmetykach. Do pojemników zielonych nie wyrzucamy między innymi ceramiki i porcelany, szkła żaroodpornego, żarówek, opakowań po lekach, luster, termometrów i strzykawek.

Co więc powinno trafiać do kontenera brązowego, który niebawem się pojawi? Przeznaczony on jest na bioodpady, czyli liście, trawę, trociny, gałęzie czy resztki jedzenia oraz odpadki warzywne i owocowe. Do kontenerów brązowych będzie jednak zakaz wyrzucania kości zwierząt, odchodów zwierzęcych, leków, ziemi, kamieni, popiołu z węgla kamiennego itp.

Krzysztof Kucharczak

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ?? #2280025 | 89.228.*.* 6 lip 2017 13:18

  Już jest chyba 6 POJEMNIKÓW ... OBŁĘD ... doszedł jakiś na popiół czy takie odpady. Ta paranoja jak widać nie ma granic i w ten sposób segregacja skończy się szybciej niż się zaczęła , wszak chyba tylko ostatni urzędniczy beret sądzi że ludzie będą po 6 albo więcej pojemników w domu trzymać na każdy rodzaj odpadu. Przedobrzyli i efekt będzie odwrotny segregacja przekroczyła właśnie granice urzędniczego obłędu .... a może o to miało chodzić żeby ludzie w końcu przestali segregować i urzędasy mogły naliczać wyższą stawkę a ich "zaprzyjaźnione" wyłanianie w drodze "konkursu" za odpowiednią "wdzięcznościową" opłatę zajmą się segregacją ? W tym szaleństwie jest metoda a chyba tylko ostatni kretyn wierzy że ludzie będą się bawić w segregacje odpadów w 6 do 10 pojemników bo jak dodać do tego oddzielne miejsca na odpady elektroniczne, leki , itp itd to .... jak już bliżej 10 niż 6 .... śmiech na sali , albo kolejny patent na wypełnienie kieszeni urzędniczych dodatkową kasą

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Podpis #2279275 | 62.131.*.* 5 lip 2017 11:39

  U W A GA ! Info w celach oszczednosciowych oraz ochrony srodowiska. Aby nie zasmiecac srodowiska (likwidacja starcyh pojemnikow) oraz zaszczedic „grosz” prosze wziasc pod uwage iz dotychczasowych pojemnikow NIE trzeba wymieniac/wyrzucac, tylko wystarczy uaktualnic jak np. pomalowac, oznakowac lub obkleic. ...na zmianę oznakowania pozostało tylko pół roku Oznakowac mozna zwyklymi naklejkami (vinyl/pcv/okleina) w odpowiednio duzych i widocznych rozmiarach. ...na zmianę kolorow do końca czerwca 2022 roku Mozna pomalowac samemu sprajem, lub rowniez okleic okleina.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. lokator #2274036 | 109.241.*.* 27 cze 2017 16:11

  Jestem za segregacją ale zastanawiam się gdzie postawię 4 pojemniki w mojej 6 metrowej kuchni.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. kaucja #2273947 | 83.6.*.* 27 cze 2017 13:29

  Czas najwyższy wprowadzić kaucję za wszystkie butelki i słoiki plastikowe i szklane.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Brak oznaczeń na opakowaniu #2273898 | 83.16.*.* 27 cze 2017 12:17

  Często mam wątpliwości, z czego wykonane jest opakowanie i nie wiem do którego pojemnika wrzucić. Wtedy zawsze wybieram odpady zmieszane. Pomogłoby, gdyby na opakowaniach producenci informowali z jakiego materiału są wykonane.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (17)