Cztery ołtarze to cztery strony świata. Święto Bożego Ciała w Olsztynie i regionie [ZDJĘCIA]

2017-06-15 13:04:48 (ost. akt: 2017-06-15 21:42:36)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało. Ulicami miast przeszły procesje. W Olsztynie główna procesja wyruszyła z bazyliki Św. Jakuba.
Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, jest obchodzone 60 dni po Wielkanocy. W Polsce zawsze jest to czwartek, najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca.

Procesję wiernych podczas Bożego Ciała wprowadził w 1264 roku papież Urban VI, natomiast po raz pierwszy w Polsce — za sprawą biskupa Nankiera — odbyła się w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Na Warmii, czyli w diecezjach państwa krzyżackiego, taki sposób oddawania czci upowszechnił się na przełomie XIV i XV wieku za sprawą wielkich mistrzów zakonu — Winricha von Kniprode i Urlicha von Jungingena.

Tradycyjnie procesja wiernych przechodzi ulicami lub obszarami, do których należy dana parafia. — Chodzi o publiczne wyznanie wiary, pokazanie, że nie jest ona tylko czymś prywatnym, zamkniętym w naszym sercu, ale by wyznać ją publicznie, zamanifestować. Dlatego wychodzi się z procesją poza kościół, na zewnątrz — mówi ks. dr Zdzisław Kieliszek, prodziekan Wydziału Teologii UWM.

W trakcie procesji dzieci posypują drogę kwiatami i zielonymi gałązkami, które symbolizują nowe życie, przystraja się też ołtarze. Są ich cztery, przy każdym czytany jest fragment ewangelii. Czwórka to symbol biblijny: cztery ołtarze symbolizują cztery strony świata, są też cztery ewangelie. Zwyczaj ich czytania jest jednak dość nowy, sięga czasów Soboru Watykańskiego II z lat 60. XX wieku.

— Przy pierwszym ołtarzu czyta się ewangelię wg św. Mateusza o ostatniej wieczerzy, co nawiązanie do ustanowienia Eucharystii przez Jezusa, czyli właśnie sakramentu Bożego Ciała. Przy drugim wierni słyszą fragment ewangelii wg. św. Marka o rozmnożeniu chleba. Tu Eucharystia pokazywana jest jako pokarm, który pozwala nam wzrastać duchowo i przybliżać się do Boga. Trzeci ołtarz to ewangelia wg. św. Łukasza, ten fragment opowiada o zaproszonych na ucztę, a Eucharystia jest pokazana jako zadatek nieśmiertelności. Przy ostatnim ołtarzu Eucharystia jest ukazywana jako sakrament zjednoczenia i czyta się fragment z ewangelii wg św. Jana — tłumaczy ks. Zdzisław Kieliszek.
Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ciemnogród #2268040 | 95.160.*.* 17 cze 2017 21:31

  Boga nie ma....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ach #2266992 | 195.136.*.* 16 cze 2017 12:06

  Żeby tylko ci ludzie i te dzieci były prawdziwymi Katolikami a tak Pozerstwo . i Po ceremonii pierwsze kroki Monopolowy kiełbacha i grill potem po pijaku w samochód i łuuuuup! KATOLICY Z Koziej........

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. ula #2266849 | 89.228.*.* 16 cze 2017 07:36

  Rytuały,rytuały,ornaty,piernaty,fasado wość.Zeto szczerej wiary i przestrzegania diesięciu przykazań,bo w koncu można wyznać grzechy i uzyskać rozgrzeszenie.A na łożu śmierci dostać ostatnie namaszczenie.Tak jak pan generał co to całe życie był niewierzącym ale pogrzeb miał z księdzem.Tak obłudnej wiary jak ta nasza nie ma na całym swiecie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Maniek #2266815 | 84.129.*.* 16 cze 2017 06:10

   Apostołowie mieli rozumieć Wieczerzę Pańską (Komunię), jako pamiątkę śmierci Chrystusa, a nie literalną ofiarę, gdyż sam Jezus powiedział: "Czyńcie to na moją pamiątkę" (Łk.22:19). Chleb i sok gronowy reprezentowały Jego przebite ciało i przelaną krew. Spożywanie chleba i wina ma przypominać nam podczas spożywania komunii o największym uczynku miłości w dziejach świata. Natomiast dogmat o transsubstancjacji (przemienieniu), według którego konieczne jest ciągłe ofiarowanie prawdziwego ciała i krwi Chrystusa ma pogańskie korzenie i dewastujące reperkusje, gdyż podważa i zaprzecza temu, co na krzyżu osiągnęła dla nas śmierć Jezusa Chrystusa, który "złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga" (Hbr.10:12).

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Bopo #2266708 15 cze 2017 21:00

   Pan Jezus nie życzył sobie obchodzenia "Święta bożego ciała" , nie życzył sobie aby fizycznie ludzie spożywali jego ciało albo kawałek ciasta - opłatka zamiast jego spożywania jego słów Ludzie zacznijcie sami czytać ze zrozumieniem i rozumieć ewangelię zamiast słuchać bajek watykańczyków. Zacznijcie od fragmentu z ewangelii Jana: 6:52 "" Wtedy sprzeczali się Żydzi między sobą, mówiąc: Jakże Ten może dać nam swoje ciało do jedzenia?" Na to rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, jeśli nie będziecie jedli ciała Syna Człowieczego i pili krwi jego, nie będziecie mieli żywota w sobie. Kto spożywa ciało moje i pije krew moją, ten ma żywot wieczny, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.Albowiem ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem. Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem" Wyraźnie w ostatnim zdaniu Jezus mówi że spożywanie fizycznego bożego ciała lub opłatka nic nie pomaga i nie jest to żaden pokarm a prawdziwym pokarmem są jego słowa i jego nauka i spożywanie jego słów daje życie wieczne a nie jedzenie kawałka opłatka podanego przez urzędnika watykańskiego..( Jan 6,63) ...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (10)