Jak nie zostać internetowym trollem? Kilka przydatnych zasad

2017-06-13 07:00:00(ost. akt: 2017-06-12 17:53:49)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

W sieci wydaje nam się, że możemy sobie pozwolić na więcej. Nic bardziej mylnego. W internecie funkcjonuje netykieta, czyli zbiór zasad funkcjonowania pośród innych użytkowników.
Internet jest tak duży, a tematów do komentowania tak wiele. Kiedyś ludzie najczęściej kłócili się po kilku głębszych, siedząc na barowych krzesłach w piątkowy wieczór. Teraz o polityce, sprawach międzynarodowych, a nawet kulturze dyskutuje się komentując posty na portalach społecznościowych i artykuły na portalach internetowych.

Redagując taki portal jak "Gazeta Olsztyńska" zajmujemy się także moderacją komentarzy. Polega ona na przeglądaniu zgłoszonych wpisów pod tekstami. Czasami jest to naprawdę ciężka praca. Jeżeli temat wywołuje społeczne kontrowersje, to przeglądanie komentarzy może zająć nawet godzinę.

Istnieje takie pojęcie jak netykieta, czyli zestaw zasad, które mają porządkować wymianę zdań w przestrzeni internetowej. W wielu punktach nie różni się ona od zasad panujących w normalnym życiu. W końcu nie używamy wulgaryzmów na ulicy w stosunku do obcych nam osób.

W skrócie netykietę możemy streścić w tych kilku zdaniach. Wypowiadamy się tylko wtedy, kiedy mamy do przekazania coś konstruktywnego, coś co może wnieść coś do dyskusji. Bezsensowne bicie sieciowej piany do niczego nie doprowadzi, a może wywołać zbędną dyskusję i podpalić innych użytkowników. Czytajmy całe artykuły. Tytuły mają zachęcić, ale mogą też nas wkręcić.

Tylko lektura całości tekstu umożliwi nam napisanie konstruktywnego komentarza. Odpuśćmy trollom i hejterom, dyskusja z nimi tylko popsuje nam nerwy. Do wszystkich odnośmy się z szacunkiem. Stosujmy się do zasad ustalonych przez właścicieli grup dyskusyjnych. Jeżeli nie można dodawać reklam, to nie dziwmy się, że dostaniemy tam bana. Dotyczy to również każdego forum na portalach internetowych. Nikt nie banuje ze złośliwości czy cenzury. Wolność słowa nie przyzwala nam na bezkarne obrażanie innych osób czy podawanie drażliwych danych. Należy też pamiętać o jednej rzeczy: nikt w sieci nie jest anonimowy. Do ukrycia naszej tożsamości nie wystarczy jedynie nick. Osoba obrażana przez nas może zgłosić to policji.

Netykieta to nie tylko tematy związane z kulturą komunikacji w przestrzeni publicznej, którą poniekąd są profile na portalach społecznościowych. To także zbiór zasad ułatwiających funkcjonowanie na najróżniejszych forach. Ma to ograniczyć powstawanie dublujących się tematów czy zadawanie powtarzających się często pytań. Zawsze przed zadaniem publicznie pytanie powinniśmy sprawdzić FAQ (ang. Frequently Asked Questions), czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Oczywiście internetowych zasad jest znacznie więcej, ale większość sprawdza się do rozważnego korzystania z sieci. Po prostu nie powinniśmy robić nic, czego nie zrobilibyśmy w życiu realnym i tego powinniśmy się trzymać!

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jakub #2266531 | 15 cze 2017 17:08

    Drażliwe dane to będą jak miasto rozliczy inwestycje komunikacyjne i wyniki zapoda w sieci.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. t14 #2265160 | 13 cze 2017 14:35

    Jak nie zostać internetowym trollem? Nie podejmuj pracy w ratuszu, bo wtedy jednym z twoich obowiązków będzie właśnie spamowanie na forum jako troll. Przykłady? Wpis poniżej nicka ZOMOWIEC.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. ZOMOWIEC #2265145 | 188.146.*.* 13 cze 2017 14:18

      Najwięcej jest tu trolli Czesława, co myślą, że jak naspamują tekstami z centrali to dostaną komunalne :/ ale nie wiedzą, że On nie wróci

      odpowiedz na ten komentarz

    2. Życie realne #2265141 | 94.197.*.* 13 cze 2017 14:10

      poziom dziennikarstwa waszego portalu jest żenujący, błąd na błędzie, tematy jak gazetka ścienna w podstawówce, podlizywanie się lokalnym władzom, a potem płacz że trolling i hejting, poprawcie się sami dopiero poźniej czepcie się trolli

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    3. sou #2265116 | 164.126.*.* 13 cze 2017 13:34

      Jeśli nie chcecie mieć trolli to wykonujcie swoją prace rzetelnie. Wasi dziennikarze zdaje się nie mają chęci rozwikłania niektórych spraw, dokopywania się głębiej. Ostatnio napisaliście, że urzędniczki zostały skazane za korupcje. Nawet nie pofatygowaliście się, żeby przeprowadzić jakikolwiek wywiad, dowiedzieć się na czym ta korupcja w ogóle polegała. Brak analiz, brak interesujacych tematów, popieranie debilnego Forum Rozwoju Olsztyna. To czyni z was słabych.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (17)