Te skarby odkryto na Warmii i Mazurach w ostatnich latach

2017-06-12 19:40:00(ost. akt: 2017-06-12 22:47:26)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Warmia i Mazury skrywają w swoich ziemiach wciąż wiele tajemnic, które jeszcze nie raz zaskoczą niejednego archeologa. Przypominamy wam najciekawsze znaleziska archeologiczne ostatnich lat.
Wśród olsztynian bez wątpienia największe emocja wzbudza odkrycie przed Wysoką Bramą. W 2011 roku na placu Jedności Słowiańskiej odkryto pierwsze fragmenty średniowiecznych murów. Rok później odkopano budowlę na kształt baszty, rondelę. Były to fragmenty umocnień broniących wjazdu do miasta.

Archeolodzy zgodnie podkreślali, że odkrycie jest sensacją, ponieważ mury zachowały się w idealnym stanie. Później odsłonięto jeszcze między innymi filary, które były elementami średniowiecznego mostu.

Miasto nie do końca wiedziało co zrobić z ogromną archeologiczną dziurą w ścisłym centrum miasta. Zorganizowano nawet konferencję naukową, podczas której miały pojawić się pomysły na zagospodarowanie tego terenu.


W końcu stanęło na tym, że wykop ogrodzono, ocieplono i podświetlono. Miejsce stało się archeologiczną atrakcją olsztyńskiego Starego Miasta. W kwietniu tego roku ogłoszony został konkurs na zagospodarowanie terenu w pobliżu Wysokiej Bramy, a inwestycja ma objąć także wykopalisko.


Na kolejne znalezisko w Olsztynie natrafiono w czerwcu 2010 roku. Podczas przebudowy alei Wojska Polskiego odkryto zabytkową, poniemiecką przepompownię ścieków z 1912 roku, tzw. stację eżektorową. Odkrycie komory wstrzymało część inwestycji na kilka miesięcy, konieczna była zmiana projektu.


O zachowanie komory walczyły cztery stowarzyszenia. Konserwator zabytków był za tym, by wyjąć urządzenia z komory i jak najszybciej wznowić pracę przy jej budowie. Społecznicy chcieli zachowania jej w całości. W końcu doszło do porozumienia obu stron i teraz zabytkowa komora jest ciekawostką Zatorza.


Na podobną konstrukcję natrafili robotnicy podczas prac ziemnych przy przebudowywanej ulicy Pieniężnego. Pod ażurowym włazem odkryta została stacja eżektorowa o numerze 1a.

Pieniężnego remont

Olsztyn-prace na Pieniężnego przebudowa ulicy.

To kolejny element dawnej sieci kanalizacyjnej w mieście. Na razie nie wiadomo jaka będzie przyszłość znaleziska i czy wstrzyma ono prace drogowe w tym miejscu.


Nie tylko w stolicy Warmii i Mazur, ale też w wielu miejscach regionu dochodziło do spektakularnych odkryć. W Zalewie w powiecie Iławskim odnaleziony został rzymski skarb: 86 srebrnych denarów pochodzących z I i II wieku. Odkrycia dokonał leśnik, którzy przeczesywał swoją ziemie.Również w gminie Zalewo, na granicy z gminą Susz, w 2015 roku odnaleziono relikty, które były ewenementem na skalę kraju. W lesie pod Jerzwałdem znaleziono wykonane z brązu i żelaza odważniki oraz tzw. Siekańce, niewielkie skrawki srebrnych monet arabskich-dirhemów.


Najciekawszym znaleziskiem było 10 trzewików, okuć dolnej części pochew mieczy. To bardzo sporadyczne zabytki, a ich posiadanie oznaczało wysoki status społeczny. Pochodzą z wielu miejsc w Europie, a jeden z nich jest jedyny na świecie.Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zalewiak #2265513 | 37.47.*.* 13 cze 2017 22:32

  jeszcze wcześniej w Zalewie znaleziono złote floreny, które można podziwiać na zamku w Olsztynie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Czytelnik #2264874 | 185.76.*.* 13 cze 2017 07:04

  "Konserwator zabytków był za tym, by wyjąć urządzenia z komory i jak najszybciej wznowić pracę przy jej budowie." Jakiej budowie? Co autor miał na myśli?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. salomonella #2264743 | 83.6.*.* 12 cze 2017 20:49

  Przecież zgodnie z doktryną cały kraj jest w ruinie.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Odkrył leśnik #2264732 | 178.235.*.* 12 cze 2017 20:41

  który przeczesywał swoją ziemię ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 5. karlik #2264727 | 81.190.*.* 12 cze 2017 20:29

  szczególnie przepompownia gó..na to atrakcja turystyczna, podajcie liczbę turystów, którzy ten zabytek zwiedzili

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)