Klima dla wygody, felgi dla wizerunku

2017-05-26 12:36:18(ost. akt: 2017-05-26 12:43:50)   Artykuł sponsorowany
Wiosna w pełni to najwyższy czas, aby wziąć się za klimatyzację. W upalne dni wydatnie poprawi komfort podróżowania. Warto przyjrzeć się również felgom. Niczym obuwie dżentelmena, są wizytówką naszego auta.
Układ klimatyzacji skazany jest na pracę w wysokich i niskich temperaturach. Aby cieszyć się jej długim i efektywnym działaniem konieczne jest umiejętne jej używanie. Jeżeli z wentylacji wydobywa się nieprzyjemny zapach, może to oznaczać, że z klimatyzacją jest coś nie tak. Wówczas należy wybrać się do wyspecjalizowanego serwisu.

— Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego przynajmniej raz w roku powinniśmy ją napełnić i odgrzybić — mówi Karol Górczyński z Kliniki Koła Vianor w Olsztynie.

Co ciekawe, pierwsze samochodowe klimatyzacje pojawiły się jeszcze przed II wojną światową w Stanach Zjednoczonych. Seryjnie zaczęto montować je w połowie XX wieku. Przez pierwsze lata był to jednak luksus, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Dziś jest zamontowana prawie w każdym aucie i trudno wyobrazić sobie bez niej jazdy samochodem. Jej zalety są odczuwalne.

— Przyjemnie chłodzi, dzięki czemu kierowca oraz pasażerowie mogą podróżować komfortowo — mówi Karol Górczyński.

Bakterie i drobnoustroje znajdujące się w przewodach wentylacyjnych są niewątpliwie zagrożeniem. Konsekwencje tego odczuwają wszyscy pasażerowie: katar, kaszel czy łzawiące oczy.

— W walce z grzybem pomoże popularne ozonowanie wnętrza pojazdu — mówi Górczyński. — Zabieg ten zabija również pleśnie i roztocza.

W upalne dni wnętrze samochodu może rozgrzać się nawet do 50 stopni Celsjusza, dlatego przed włączeniem klimatyzacji samochód powinno się przewietrzyć. Wówczas klimatyzacja znacznie łatwiej poradzi sobie ze schłodzeniem powietrza i będzie mogła pracować w sposób cykliczny. Serwis klimatyzacji to również konieczność uzupełniania czynnika chłodzącego. Nie powinniśmy robić tego jednak na przysłowiowe oko, tylko zgodnie z wielkością podaną przez producenta pojazdu.

Z klimatyzacji powinniśmy korzystać również poza sezonem letnim. Dlaczego? — Częste używanie klimatyzacji przedłuża jej żywotność, ponieważ cały układ klimatyzacji smarowany jest olejem, który znajduje się w jego wnętrzu i dociera do wszystkich zakątków układu — mówi Górczyński.

Stąd eksperci radzą, aby ją włączać przynajmniej raz w tygodniu, choćby na kwadrans. Zresztą klimatyzacja włączana podczas zimy pomaga osuszyć zawilgocone szyby.


W okresie wiosennym wypada wziąć się również za felgi. Dlaczego? Niczym obuwie dżentelmena, są wizytówką naszego auta. To dlatego warto o nie zadbać. Każdemu z nas zdarzyło się wjechać na kamień czy krawężnik, a tym samym zarysować lub uszkodzić felgę, co wówczas robić? Jeżeli są leciwe, chcemy i zarazem mamy możliwość je zmienić, możemy kupić nowe. Na rynku znajduje się cała ich paleta do wyboru. Uszkodzone felgi można również naprawić. Jak to zrobić?

— W aluminiowych ubytki można naspawać — tłumaczy Karol Górczyński z Kliniki Koła Vianor w Olsztynie. — Jeżeli są wykrzywione, należy je również wyprostować, a na koniec wypolerować ranty. Co do malowania, można to zrobić metodą konwencjonalną, na mokro lub metodą proszkową. Wówczas po malowaniu, felgi umieszczane są na jakiś czas w piecu. Po wyjęciu wyglądają jak nowe.