Masz kablówkę, więc zapłacisz abonament

2017-05-26 10:30:00(ost. akt: 2017-05-26 08:25:09)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Uproszczenie rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV - to główne, jak podał CIR, założenia projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji, który w środę przyjął rząd.
"Aby poprawić pobór abonamentu zaproponowano włączenie dostawców usług płatnej telewizji do procesów rejestracji odbiorników oraz identyfikacji podmiotów, które muszą płacić abonament" - wskazało Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z projektem dostawcy tych usług będą mogli odbierać od swoich klientów zgłoszenia rejestracyjne odbiorników oraz przekazywać je operatorowi wyznaczonemu, pobierającemu opłaty abonamentowe, czyli Poczcie Polskiej. "Dostawcy tych usług będą także musieli przekazywać Poczcie Polskiej informacje o wszystkich zawieranych umowach. Poczta Polska miałaby przy tym prawo żądania informacji od dostawców usług telewizji płatnej o poszczególnych klientach korzystających z tych usług" - czytamy w komunikacie CIR.

Jak zapewniono, dane osobowe podmiotów, które muszą płacić abonament, byłyby odpowiednio zabezpieczone, zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych. CIR zaznaczył, że w proponowanych przepisach zaproponowano także łatwiejszą rejestrację odbiorników przez osoby korzystające z usług płatnej telewizji. Odbiorcy tych usług będą mieli możliwość zarejestrowania odbiornika za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji.

"Przy zawarciu umowy dostawca usług telewizji płatnej musiałby przekazać klientowi informację o obowiązku zarejestrowania odbiornika oraz uregulowania opłat abonamentowych" - wskazano. "Klient byłby też poinformowany, że niektóre jego dane osobowe zostaną przekazane Poczcie Polskiej" - dodano.

CIR poinformował, że zgodnie z propozycją dostawcy płatnej telewizji przekażą także jednorazowo Poczcie Polskiej informację o dotychczasowych swoich odbiorcach oraz podadzą swoim klientom komunikat, że umowa o dostarczenie płatnej telewizji łączy się z posiadaniem odbiornika telewizyjnego, który podlega obowiązkowej rejestracji.

"Dostawcy usług telewizji płatnej będą musieli również poinformować swoich klientów w komunikacie, że przekażą ich niektóre dane osobowe Poczcie Polskiej" - doprecyzowano.

Projekt zakłada ponadto, że wszystkie czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień będą nadal realizowane przez Pocztę Polską. "Dostawca płatnej telewizji będzie jedynie pośredniczył, o ile tak zdecyduje klient, w procedurze zgłoszenia odbiornika do rejestracji oraz udzielał informacji niezbędnych do identyfikacji podmiotu obowiązanego do wnoszenia opłat abonamentowych" - napisano w komunikacie CIR.

"Brak dokonania rejestracji za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji nie będzie wpływał na ważność umowy o dostarczanie tej telewizji, ani na sposób świadczenia usług przez dostawcę. Osoba, która nie zarejestruje odbiornika (w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem dostawcy) będzie - tak jak dotychczas - podlegała opłacie za używanie niezarejestrowanego odbiornika w wysokości 30-krotności opłaty abonamentowej" - czytamy w komunikacie.

Propozycja przyjęta przez rząd przewiduje też odpłatność za wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej, które będą tworzyły koszty po ich stronie.

Wysokość rekompensaty określi w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. abc #2254897 | 212.160.*.* 29 maj 2017 08:36

  Zgodnie z ustawą każdy posiadacz odbiornika powinien płacić, chyba że zasłuchał się w wyborcze słowa Donalda Tuska o pomyśle zniesienia 'tej daniny'.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. klient #2254557 | 176.221.*.* 28 maj 2017 16:56

  Wiele rodzin dostało 500+ więc niech płaca. Mają z czego

  odpowiedz na ten komentarz

 3. klient #2254553 | 176.221.*.* 28 maj 2017 16:53

  Dane klientów wszędzie objęte są tajemnicą handlową, a podpisując umowę z kablówką nie podpisywaliśmy zgody na jakiekolwiek wykorzystywanie naszych danych dlatego zanim przekażą je poczcie wcześniej powinni nas o tym powiadomić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. cf #2254322 | 28 maj 2017 10:42

  Nie oglądam już telewizji 14 lat Mam tv jako wielki monitor do kompa bo tv 55" jest tańszy od monitora. Całe szczęście nie dałem się namówić na kablówkę za 5zł do usługi internetu. Przewidziałem to 10 lat temu. Nie potrzebuję tego produktu TVP więc go nie kupuję. To chyba oczywiste?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. jolsky #2254100 | 94.254.*.* 27 maj 2017 21:51

  Wszyscy będą lawinowo spierniczać z kabloek na rzecz oglądania telewizji DVBT. Kablowki bedą musiały wiec zejsc z ceny by zatrzymać klientów

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (36)