Nowe limity wysokości opłat za parkowanie. Będzie drożej?

2017-05-23 09:03:02(ost. akt: 2017-05-23 09:20:03)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Obecny limit opłat za parkowanie w centrach miast już nie spełnia swojej funkcji - ocenił wiceminister rozwoju Witold Słowik. Dodał, że podniesienie pułapu dopuszczalnych opłat za parkowanie w miastach nie oznacza ich automatycznego wzrostu.
W odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister Słowik poinformował, że resort rozwoju prowadzi szerokie konsultacje projektu zmian w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Przewiduje on wprowadzenie nowego rodzaju strefy płatnego parkowania - tzn. strefy w ścisłych centrach miast i w dzielnicach dużych miast.

Zgodnie z projektem strefy o podwyższonej opłacie za parkowanie mogłyby być ustalane tylko na obszarach śródmieścia. Resort rozwoju zaproponował, aby w tych strefach opłaty mogły być ustalone w granicach trzykrotności obecnego limitu opłat. Jednocześnie, w takich strefach opłaty będą mogły być pobierane także w dni wolne od pracy.

Jak podkreślił Słowik, podwyżka limitu ma urealnić wysokość opłat za parkowanie, ponieważ obecne stawki określone w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, obowiązują od 2003 r. „W tym czasie przeciętne wynagrodzenie wzrosło z ok. 2200 zł do ok. 4050 zł, przy równoczesnym dynamicznym wzroście liczby samochodów - wskazał wiceminister dodając, że obwiązujący limit opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania nie spełnia już funkcji, której miał pierwotnie służyć.

Słowik podkreślił także, że podniesienie pułapu dopuszczalnych opłat nie oznacza ich automatycznego wzrostu. „Każdorazowo decyzja o wprowadzeniu opłat za parkowanie i ustalenie ich konkretnych stawek należy do władz gmin (miast), o czym jednoznacznie stanowi art. 13b ust. 3 ustawy o drogach publicznych" - wskazał wiceszef MR.

Wiceminister zwrócił uwagę, że obecnie opłaty w niższej wysokości niż limit ustawowy obowiązują w wielu mniejszych miastach, jak np. w Płocku, ale i w największych miastach, jak np. we Wrocławiu (podstrefa C). „Faktyczna wysokość opłat obecnie zależy od decyzji władz gmin (miasta), i w tym względzie procedowany projekt tego nie zmienia. To władze gminy (miasta) powinny ocenić jaki poziom opłat jest właściwy, a także czy celowe jest pobieranie opłat w dni wolne od pracy" - dodał Słowik.

Projekt nowelizacji ustawy o PPP pozytywnie ocenił Związek Miast Polskich. Samorządowcom spodobał się m.in. zapis umożliwiający pobieranie opłat za parkowanie w soboty i niedziele. "Byłby to ratunek dla miast turystycznych, pielgrzymkowych czy też uzdrowisk, które najmocniej zatłoczone są zwłaszcza w te dni" - ocenił Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich.

Zwrócił jednak uwagę, że zaproponowana w projekcie ustawy definicja obszaru zabudowy śródmiejskiej, w której będzie można stosować podwyższoną opłatę za parkowanie, pozbawi możliwości rozwiązania problemów komunikacyjnych w takich miastach jak Częstochowa, Zakopane, Sopot, Toruń, Jelenia Góra, Bielsko Biała, Kazimierz Dolny, czy też niemal wszystkich miastach metropolii śląskiej.

Według ZMP rozwiązaniem byłaby zmiana definicji obszaru zabudowy śródmiejskiej, tak aby można ją było stosować nie tylko w miastach o liczbie mieszkańców powyżej 200 tys., ale też w miastach na prawach powiatu, na obszarach ujętych w gminnej ewidencji zabytków i rejestrze zabytków, a także w strefach A i B ochrony uzdrowiskowej w miastach uzdrowiskowych.


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dobrze #2251253 | 176.221.*.* 23 maj 2017 23:24

  Bardzo dobra propozycja ZMP w kwestii zmiany definicji, choć w Olsztynie to trzeba znieść abonament a nie podwyższać opłaty godzinowe.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. jadz #2251066 | 109.128.*.* 23 maj 2017 17:31

  a moze by pan prezydent lub ktorys z jego pracownikow spojrzal na miejsce parkingowe dla osob niepelnosprawnch przy samym dworcu PKP,PKS.Stanowsko na 2 pojazdy ale strach tam wjechac bo sa pozalamywane plyty i mozna uszkodzic pojazd

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. PGR OL #2250930 | 195.136.*.* 23 maj 2017 13:45

  Te WIEJSKIE KLEPISKA nazywacie PARKINGAMI ??

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jadwiga_Misiak #2250908 | 83.3.*.* 23 maj 2017 13:11

  Zmówili się i podnieśli OC "dojąc" posiadaczy aut często o 100%, to i ponownie "wydoją" ich podnosząc opłaty za parkowanie w Strefach Płatnego Postoju. Gdyby jeszcze za właściwą opłatę kierujący mógł skorzystać z odpowiedniego miejsca postojowego, przede wszystkim bezpiecznego...

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kto mi odda #2250892 | 83.31.*.* 23 maj 2017 12:46

   Pieniądze za parkowanie przy Manhattanie jakoś ratusz nawet się nie odniósł do tego tematu...

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (10)