Tak czy Nie dla Władzy, czyli powiedzieliśmy: sprawdzam

2017-05-22 08:13:13 (ost. akt: 2017-05-22 12:18:45)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Samorząd terytorialny...winien mieć na względzie w pierwszym rzędzie dobro mieszkańców — ich potrzeby, oczekiwania i perspektywy wszechstronnego rozwoju. Te słowa św. Jana Pawła II idealnie oddają istotę samorządności.
27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. To uchwalone przez Sejm RP święto upamiętnia pierwsze wolne wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku.

Przy tej okazji postanowiliśmy więc podsumować półmetek plebiscytu "Tak czy nie dla władzy". Przypomnijmy, że dzięki plebiscytowi możecie państwo oceniać radnych wszystkich szczebli oraz starostów, burmistrzów i wójtów.
Co jest celem naszego plebiscytu? Wyróżnienie dobrych, aktywnych samorządowców, a tych "posypiających" zmobilizowanie do pracy. Uważacie, że wasz radny czy wójt działa dla wspólnego dobra, aktywizuje lokalne społeczności i dotrzymuje wyborczych obietnic? Jest po prostu dobrym samorządowcem. Wtedy głosujcie na "tak". Inny jest jego odwrotnością? Wtedy wyślijcie na niego głos na "nie".

Nasz plebiscyt trwa cały 2017 rok. Zakończymy go 18 grudnia. Przez ten cały czas publikujemy regularnie rankingi i rozmowy z samorządowcami. Szczegóły plebiscytu oraz listy z aktualnymi pozycjami w rankingach znajdziecie w codziennych wydaniach "Gazety Olsztyńskiej" oraz na gazetaolsztynska.pl i naszych serwisach powiatowych.

Warto też pamiętać, że nasz plebiscyt to także swoisty test dla samorządowców przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

Igor Hrywna

Marcin Kulasek
nr 1 w kategorii radny wojewódzki
— Jest pan w sejmiku wojewódzkim jedynym radnym bez klubu. Czy to utrudnia pracę?
— Nie mogę zgłaszać pewnych wniosków jako klub, ale nie przeszkadza mi to. Rozmawiam dużo z kolegami z innych klubów, bo współpraca jest bardzo ważna. A jestem jedynym radnym wyznającym wartości lewicowe. To ważne, bo w Sejmie lewicy przecież nie ma. Składałem kilka interpelacji: o wznowienie małego ruchu granicznego, dotacji na przewozy regionalne i oraz niszczenia Łyny przez budowę olsztyńskiej obwodnicy.
— Co jest według pana najważniejsze w rozwoju regionu?
— Nadal mamy największe bezrobocie. Nie ma u nas przemysłu kreującego miejsca pracy. Najważniejsze w rozwoju jest zatem wyrównywanie szans na rozwój zawodowy. Województwo powinno być wspierane przez państwo, bo inaczej będzie bardzo trudno minimalizować to bezrobocie. Musimy działać wspólnie ponad podziałami bez względu na preferencje polityczne.

Arkadiusz Dobek
wójt gminy Biskupiec Pomorski
nr 1 w kategorii wójt
— W gminie jest sporo inwestycji.
— Nasza gmina zawsze stawiała na rozwój. Żeby go przyspieszyć, od wielu lat staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne. No i oczywiście mądrze je wykorzystać. Jestem wójtem dopiero pierwszą kadencję, więc kontynuuję to, co zostało rozpoczęte przez moich poprzedników. A te wspomniane, to oczywiście jedne z wielu inwestycji. Będziemy wymieniać ogrzewanie w gminnym ośrodku kultury i straży pożarnej, wyremontujemy też kilka świetlic. Budynek urzędu gminy przejdzie remont generalny. Wnioski są już złożone. Chcemy jak najwięcej modernizować. Bo to właśnie napędza rozwój.
— Co jest zatem najbardziej potrzebne w rozwoju gminy?
— Przede wszystkim poprawa dróg, choć trzeba przyznać, że nasza infrastruktura jest dobra. Największym problemem jest jednak droga nr 538 i drogi powiatowe. Ich stan pozostawia wiele do życzenia. By je poprawić dróg działamy blisko z powiatem. Przy tych drogach oprócz nowej nawierzchni muszą pojawić się też chodniki i pełna infrastruktura.

Jan Harhaj
starosta powiatu lidzbarskiego
Nr 1 w kategorii starostowie
— Jakie są najważniejsze inwestycje w powiecie?
— Możemy tutaj zdecydowanie wyróżnić jedną: Termy Warmińskie. To nasz skarb. A do tego inwestujemy w drogi. Udało nam się zrobić aż 122 km dróg powiatowych. To naprawdę dużo. A polepsza to nie tylko dojazd, ale także bezpieczeństwo. A właśnie na bezpieczeństwie bardzo nam zależy. Składamy też wnioski o dofinansowanie szkolnictwa. Chcemy rozbudować Zespół Szkół Zawodowych, a na Zespół Szkół i Placówek Oświatowych już są pieniądze. Musimy polepszać ofertę dla młodzieży. Cel jest bardzo prosty. Chcemy, żeby mieli szansę kształcić się na wysokim poziomie w naszym powiecie. Żeby nie musieli wyjeżdżać tak, jak robią to do tej pory.
— Jaka jest rola samorządowca?
— Ja się nie czuję jak samorządowiec. Uważam siebie bardziej za gospodarza naszego powiatu. I to bardzo pomaga w pracy. A to dlatego, że traktuję wszystko jak swoje własne podwórko. Chcę o powiat dbać i go pielęgnować właśnie, jak to swoje podwórko. I to staram się robić.

Piotr Petrykowski
burmistrz Bartoszyc
prowadzi w kategorii burmistrzowie
Burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski przebywa w Niemczech i nie mógł z nami rozmawiać, dlatego przedstawiamy jego sylwetkę. Zaprzysiężony 9 grudnia 2014 r. Radny Rady Miasta Bartoszyce kadencji 2010-2014. Przewodniczący Klubu Radnych SLD w Radzie Miasta Bartoszyce do czasu objęcia funkcji.
Od 2007 roku prowadził coroczną społeczną akcję pomocy w wypełnianiu rocznych zeznań podatkowych PIT, służąc doradztwem finansowo-księgowym mieszkańcom Bartoszyc i okolic. Od wielu lat działacz społeczny w zakresie kultury, oświaty i zdrowia. Jest też współorganizatorem cyklu Dni Osadnika, charytatywnego pikniku rodzinnego, na którym zbierane są fundusze na rzecz leczenia młodych mieszkańców Bartoszyc.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pijany rycho #2260834 | 83.25.*.* 6 cze 2017 09:12

  Istotę samorządów najlepiej pokazuje film Ranczo

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Wilczęta #2250508 | 83.23.*.* 22 maj 2017 21:38

  Wójt Gminy Wilczęta , obiecywała przed wyborami rozwój Gminy ,a teraz cofamy się z prędkością pendolino. Nie przychylne wypowiedzi i komentarze są usuwane a osoby żle wypowiadające się o niej są zastraszane.Tak wygląda dobra zmiana.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. ziom #2250027 | 83.21.*.* 22 maj 2017 11:08

  mało kiedy dba sie o mieszkańców smutne to ,ale prawdziwe

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. faktycznie sami się #2249956 | 5.172.*.* 22 maj 2017 09:13

  rządzą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD