Wilczy Szaniec zwiedzisz jeszcze za darmo

2017-04-19 17:30:03(ost. akt: 2017-04-19 16:14:54)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jeszcze przez co najmniej kilka dni wstęp na teren byłej kwatery wojennej Adolfa Hitlera w Gierłoży będzie bezpłatny. I wiele osób z tek okazji korzysta.
Historycznym obiektem w Gierłoży przez kilka lat zarządzała spółka Wilcze Gniazdo, ale Nadleśnictwo Srokowo, na terenie którego znajduje się nieruchomość, wypowiedziało jej umowę dzierżawy. I po długich sądowych bataliach kilka dni temu Wilczy Szaniec wrócił do leśników. Obiekt dalej jest udostępniany turystom, a wstęp na teren kwatery jest teraz bezpłatny. To jednak się zmieni.

— Utrzymanie nieruchomości kosztuje, choćby ochrona czy energia — mówi Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo. — Na pewno jednak bilety za wejście do kwatery, jak też za parkingi, nie podrożeją.
Jeszcze przez kilka dni kwaterę dalej będzie można zwiedzać za darmo. I w święta w Gierłoży było spory ruch. Wśród zwiedzających było wielu kętrzynian, którzy od lat nie byli w Gierłoży, a teraz skorzystali z okazji darmowego wejścia na teren obiektu.

Wiadomo już, że teraz Wilczym Szańcem będą zarządzać Lasy Państwowe. W jakiej formie organizacyjnej, to ma się okazać za kilka dni. — Teraz przygotowujemy się do długiej majówki, montujemy kasy fiskalne — mówi nadleśniczy Piotrowicz.
Leśnicy chcą wrócić do realizacji projektu edukacyjno-historycznego, który zakładał powstanie w Wilczym Szańcu wystawy mającej ostrzegać przez nazizmem.
— Nie wiem, czy uda się wykonać tę ścieżkę edukacyjną jeszcze w tym roku, ale przed przyszłym sezonem wystawa powinna być już gotowa — liczy nadleśniczy Piotrowicz.

Wprawdzie leśnicy odzyskali Wilczy Szaniec, ale nie koniec sporów związanych z dawną kwaterą Hitlera. Przed sądem toczą się jeszcze inne sprawy między leśnikami a byłym dzierżawcą, w tym o zapłatę 1,4 mln zł, których domaga się nadleśnictwo w związku z tym, że doszło do zerwania umowy.

am

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. okaże się #2233219 | 37.47.*.* 28 kwi 2017 00:48

    Ciekawe czy Lasy Państwowe będą lepszym zarządcą od poprzedników

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. PLAY #2226108 | 83.24.*.* 19 kwi 2017 21:21

    Bardzo ciekawe miejsce ale słabo zagospodarowane. Bez przewodnika w zasadzie nic ciekawego. Jakby jakieś wizualizacje i stare seanse w jakiejś kameralnej sali, przed wejściem na "zwiedzanie" były puszczane to byłoby ciekawiej. Teraz jest najlepsza pora na zwiedzanie bo nie ma bujnej zieleni która doskonale maskuje pozostałości schronów. W sumie atrakcja dla ludzi z daleka ale jak teraz jest za darmo to i miejscowi ruszyli. Fajna inicjatywa tak jakby darmowa noc muzeów. Możnaby zorganizować nocne zwiedzanie - jakieś ciekawe podświetlenia itp. Miejsce mega ale bardzo słabo zagospodarowane i rozleklamowane. Jakby dodać jeszcze kolej i zwiedzanie Mamerek i śluż w Leśniewie to cały dzień zwiedzania. Potencjał jest. Powodzenia z wykorzystaniem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)